Віталій Шабунін Голова правління Центру протидії корупції

Недовбити: законопроект 6220 знешкоджує НАБУ та посилює ГПУ з СБУ

12 травня 2017, 09:21

Наступного сесійного тижня в Раді вспливе на поверхню коаліційний законопроект N6220 – "Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань та підстав закриття кримінального провадження".

Це – чергова спроба правлячої "еліти" відправити НАБУ в нокаут.

Законопроект з легкістю подолав перше читання і тепер правоохоронний комітет Кожемякіна готує його до другого – останнього. З великою вірогідністю проект буде ухвалений Радою, бо покликаний остаточно встановити міцний генпрокурорський контроль за всіма справами детективів Антикорупційного бюро.

Ось в який спосіб.

Автори законопроекту пропонують дві прості речі:

1. заборонити правоохоронцям, в тому числі – НАБУ, розслідувати кримінальні справи, якщо розслідування за тими ж обставинами було відкрито і закрито іншим правоохоронним органом

2. зобов'язати правоохоронців, в тому числі – НАБУ, закривати справу, якщо вона вже раніше була закрита за цими ж фатами.

Для бізнесу, який постійно кошмарять правоохоронці за надуманими приводами, ці норми можуть виглядати позитивними. Чому це не так – пояснимо далі.

У першу чергу проект N6220 рятує не підприємців, а дупи "елітних" корупціонерів та їх прокурорських друзів. Так, ГПУ чи СБУ достатньо буделише відкрити кримінальну справу щодо корупційних дій і швиденько закрити її після формального розслідування. І тоді НАБУ не матиме права розслідувати ті самі обставини та/або муситиме закрити своє власне провадження.

Частково ця схема вже відпрацьована прокурорськими на практиці. Наприклад, у справі Гречківського, коли ГПУ почало розслідувати хабарництво (підслідність НАБУ) як шахрайство (підслідність ГПУ) і цим перешкодило детективам розслідувати хабар як хабар. Якщо норми проекту N6220 будуть ухвалені, детективи будуть позбавлені права самостійно розслідувати цей злочин.

Інший приклад – кримінальне провадження щодо сорокамільйонного доларового платежу нардепа Котвіцького. Після гучного публічного розголосу однопартієць Котвіцького – Микола Княжицький – написав заяву про злочин до прокуратури Києва щодо цього факту. "Сумлінний" прокурор провів деякі формальні дії з імітації розслідування справи, після чого успішно її закрив. Це легалізували судовим рішенням: Княжицький оскаржив постанову прокурора про закриття справи і суд йому відмовив. Нові норми з проекту N6220 змусять детективів закрити своє провадження, адже паралельно ця оборудка розслідується і НАБу.

Отже, законопроект створений саме для того, щоб приборкати незалежне та самостійне Бюро й убезпечити високопосадових корупціонерів від кримінального переслідування незалежним антикорупційним органом. Іншої мети у нього не має. Політики довго шукали, як скасувати виключне право НАБУ розслідувати корупційні злочини топ-посадовців, запроваджене при його створенні як умова отримання грошей МВФ та безвізового режиму з ЄС.

Минулого року в парламенті було зареєстровано щонайменше 4 законопроекти, які мали дати прокуратурі можливості обходити такі незручні для корупціонерів вимоги щодо виключної підслідності корупційних злочинів НАБУ. Кожен із цих законопроектів отримав негативні відгуки з боку міжнародних партнерів та громадськості.

Законопроектом N6220 політики нарешті знайшли більш витончений спосіб знищити підслідність НАБУ без корегування норм кримінального процесуального кодексу про підслідність, адже за цими нормами все ще пильно стежать і МВФ, і ЄС. Подейкують, що цей проект – особиста ініціатива гаранта.

Як уже зазначалося, законопроект геть не захищає бізнес. Так може здаватися на перший погляд, адже N6220 забороняє вносити в ЄРДР провадження за обставинами, за якими попередньо були закриті справи. Одначе рішення про відкриття справи ухвалює прокурор, СБУшник чи мент на власний розсуд. Він сам вирішує, "помітити" існування раніше закритої справи чи ні; вважати обставини раніше закритої справи "тотожними" новим обставинам чи ні. ЄРДР не передбачає і не може передбачати пошуку "за обставинами", а отже, дає цілком легітимну можливість не виконати пропоновану законопроектом норму, а навпаки – зловживати нею.

Так само і з закриттям справи. Як і зараз, це вирішує прокурор або суд, і норми N6220 ніяк не змінюють це в кращій бік.

У підсумку, бізнес і далі страждадитеме від наїздів правоохоронців, а от корупціонери – ні.

Можливо, окремі автори проекту не зрозуміли всіх його загроз, коли ставили під цими нормами свій підпис. Єдиний спосіб виправити це – передбачити, що норми N6220 про підстави закриття проваджень не поширюватимуться на справи, підслідні НАБУ.

Ці правки, а також безліч інших, будуть розглядатися комітетом наступної середи – 17 травня. І вже 18 травня законопроект може опинитися в сесійній залі. Не виключено, що під час розгляду правок до другого читання із проектом N6220 розпочнеться така ж вакханалія, як і з законом про е-декларування антикорупційних організацій. Правки будуть перепідтверджуватися, заперечуватися і в результаті з зали вийде черговий монстр, керувати яким будуть з Генпрокуратури за чіткими інструкціями з Банкової.

powered by lun.ua
Коментарі — 28
Ірина Гапоненко _ 12.05.2017 16:29
IP: 35.189.213.---
Logic2009:
Ірина Гапоненко:
Для юридичної чистоти.
Ввважаю що судді повинні не обиратися, а проходити конкурсний відбір.
То це природно і розумно, тільки про домогосподарок не пишіть:)
На загал очевидно, що позбавитись таких кадрів, як ручний суддя НАБУ Бобровник, який п"є на робочому місці і там само рахує хабарі, можна лише через відкриті конкурси.
mihaylenco _ 12.05.2017 15:54
IP: 194.28.7.---
Logic2009
І вчителів, і лікарів, ...
Це зветься охлократією.

Про те, що ти неправий, свідчить розгул криміналу, та корупції в нашій державі. І скільки наші судді не будуть обирати поміж собою, буде щоразу гірше.

Судді обирають самі себе. Корупціонери самі себе перевіряють. Прокурори самі себе перевіряють. Військові – самі себе. То чому ж мене судить, та перевіряє якесь мурло. Я також сам себе маю перевіряти, та судити.
Logic2009 _ 12.05.2017 14:52
IP: 91.196.177.---
Ірина Гапоненко:
Для юридичної чистоти.
Ввважаю що судді повинні не обиратися, а проходити конкурсний відбір.
Logic2009 _ 12.05.2017 14:46
IP: 91.196.177.---
Ірина Гапоненко:
От я домогосподарка, з двома вищими освітами і навіть судовою практикою захисту власних журналістських матеріалів:) Мені можна обирати? Чи як це ви визначаєте права громадян так вибірково?:)
Вибачаюсь, якщо вважаєте що образив.
Сформулюю так: суддів не повинні обирати фізики, математики, лікарі...
Yuriy Vologjaninov _ 12.05.2017 14:06
IP: 109.95.50.---
scs111
Антон Андреев
Fedor Stepanenko
Anatoly Parnenko
Андрій Жук
Руслан49
Ярослав Иванов
Іван Зеленко

Вышеперечисленные – анонимные защитники олигархической власти, коррупционной по определению.
Либо безумцы, либо наёмнки.
Иного не дано.

Автору публикации, Виталию Шабунину, благодарность и лучшие пожелания.

Юрий Вологжанинов,
киевлянин, доктор физико-математических наук,
автор публикации "Предназначение человечества и его реализация"
blogs.lb.ua/yuriy_vologzhaninov/318291_prednaznachenie_chelovechestva.html
Ірина Гапоненко _ 12.05.2017 12:53
IP: 35.189.213.---
Logic2009:
вчителів, і лікарів, ...
Це зветься охлократією.
Обирати потрібно тільки депутатів.
Всі решта повинні проходити конкурсні відбори через комісії за участі представників
громадянського суспільства. В комісіях повинні бути фахівці.
Суддю не повинні обирати домогосподарки.
От я домогосподарка, з двома вищими освітами і навіть судовою практикою захисту власних журналістських матеріалів:) Мені можна обирати? Чи як це ви визначаєте права громадян так вибірково?:)
Ірина Гапоненко _ 12.05.2017 12:51
IP: 35.187.34.---
Сергій Кириченко:
Уважно дивимось, скільки набігло ботів, які з піною доводять, що ніяке НАБУ нам не є потрібне і що Шабунін також ні на що не годний. Чим більше шоколадні намагаються, ти гірше в них виходить. Такі ж брехливі, як, власне, і сам шоколадний
Так шоколадного ж НАБУ і не чіпає:) Де результати розслідувань по Кононенку, Грановському, Вовку, Гонтаревій – всьому кодлу Пороха? ДЕ?:)
Logic2009 _ 12.05.2017 12:42
IP: 91.196.177.---
mihaylenco:
Вибори суддів усіх рівнів. Вибори прокурорів усіх рівнів. Вибори поліцейських начальників усіх рівнів, крім міністра внутрішніх справ.
І вчителів, і лікарів, ...
Це зветься охлократією.
Обирати потрібно тільки депутатів.
Всі решта повинні проходити конкурсні відбори через комісії за участі представників
громадянського суспільства. В комісіях повинні бути фахівці.
Суддю не повинні обирати домогосподарки.
mihaylenco _ 12.05.2017 12:30
IP: 93.171.77.---
Pavlo Koma
Ще раз про брутальні дії поліції ід час нав'язування Україні смертоносного полка імперії зла. Риба гниє з голови

Ведмедчук перетер тему з шоколадним, і той дав розпорядження захищати ватні полки. Менти тупо виконали наказ. Точніше, не тупо, а з задоволенням.
Андрій Жук _ 12.05.2017 12:09
IP: 176.38.240.---
Юрій Яцуляк:
scs111:
"Хотя же так просто жить лохом и верить в "активистов антикоррупционнеров". – Набагато простіше бути порохоботом і гавкати на всіх хто проти гаранта.
Набагато простіше бути грантожером-зрадофілом, і постійно брехати.
Андрій Жук _ 12.05.2017 12:08
IP: 176.38.240.---
Сергій Кириченко:
Андрій Жук:
Ти смішний і повністю підтверджуєш мою думку. Дякую:-)
Яку думку? В твоєму міжвушному ганглії вони не пробігають.
Pavlo Koma _ 12.05.2017 11:55
IP: 91.124.251.---
Ще раз про брутальні дії поліції ід час нав'язування Україні смертоносного полка імперії зла. Риба гниє з голови. Для налагодження контактів із патріотичними силами України міністру внутрішніх справ Авакову потрібно вивчити державну мову порятунку і виживання. Одним словом міністр МВС Аваков зобов'язаний публічно спілкуватися державною мовою краще, ніж Берія, Сталін і Саакашвілі, російським язиком. Навіть якщо для цього потрібно читати із листочка. Тільки тоді можна відчути всю гостроту питання проблеми бажання єднання і співпраці.
Сергій Кириченко _ 12.05.2017 11:54
IP: 104.199.51.---
Уважно дивимось, скільки набігло ботів, які з піною доводять, що ніяке НАБУ нам не є потрібне і що Шабунін також ні на що не годний. Чим більше шоколадні намагаються, ти гірше в них виходить. Такі ж брехливі, як, власне, і сам шоколадний
Сергій Кириченко _ 12.05.2017 11:52
IP: 35.189.218.---
Андрій Жук:
Ти смішний і повністю підтверджуєш мою думку. Дякую:-)
Ярослав Иванов _ 12.05.2017 11:52
IP: 185.56.17.---
Мне кажется, НАБУ давно сами себя отправили в нокаут. И об этом говорят все их результаты, факты и цифры, а точнее отсутствие результатов. В 2016 году в суд было передано аж 44 дела и НИ одно дело не довели до логического завершения, т.к. подавали их без доказательной базы. Это нормальная работы элитного антикоррупционного органа?
руслан49 _ 12.05.2017 11:13
IP: 37.52.17.---
Який жах. Приймати закони в Україні будуть не "міжнародні партнери і громадскість (тобто грантососи) ", а Верховна Рада.
taras_bg _ 12.05.2017 10:50
IP: 35.187.14.---
Президент можливо не розуміє, що такі ігри хоронять його перспективи на виборах, а генпрокурор, міністр МВС і керівництво СБУ може чекати сумна доля (хоча вони надіються, що будуть називати себе із-за грат борцями за права народу і вийдуть політичними лідерами).
Андрій Жук _ 12.05.2017 10:50
IP: 176.38.240.---
Сергій Кириченко:
Цікаво. Проти Шабуніна вистпають лише тролі без профілів в Facebook. Або з такими профілями, що є недоступні для перегляду.
Брешеш.

Шабуня смішний усім, окрім борцунів-грантожерів та зрадофілів.
mihaylenco _ 12.05.2017 10:37
IP: 93.170.67.---
Ще один варіант – народний суд. Обраний на всенародних виборах. Народні прокурори. Має судити державних злочинців. Державні злочини – казнокрадство, зрада, несправедливе судочинство, нанесення збитків активам вього народу.

Народні суди в найменшій мірі не повинні бути підконтрольними будь якому державному органові влади.

А оті НАБУ... Мафія створила систему, котра має боротися з мафією. Сміятися, чи плакати?
Ірина Гапоненко _ 12.05.2017 10:34
IP: 35.189.218.---
mihaylenco:
Оті всі набу, шнабу – мертвонароджені виродки. Не можуть бути ефективними органи боротьби з корупцією, які створені корупційною системою.

Не потрібні вони зовсім. Потрібна 100% заміна суддів. Вибори суддів усіх рівнів. Вибори прокурорів усіх рівнів. Вибори поліцейських начальників усіх рівнів, крім міністра внутрішніх справ. Обирати повинні не судді, прокурори, та менти між собою, а громада.

Хочеш завалити справу – створи комітет.
А у нас, зауважте, тепер не одне НАБУ, а ще до нього – САП, НАПК, окреме управління ГПУ і МВС... одні суцільні антикорупціонери:) І всі, як ви і пишете, породжені саме системою – чого очікувати від них, незалежності від неї ж?:)
Anatoly Parnenko _ 12.05.2017 10:32
IP: 176.37.198.---
mihaylenco:
Оті всі набу, шнабу – мертвонароджені виродки. Не можуть бути ефективними органи боротьби з корупцією, які створені корупційною системою... Хочеш завалити справу – створи комітет.
Всяким ГО потрібно відробляти гроші на масло до хлібу. Потрібно боротись не корупцією як наслідком, а з причиною, що породжує корупцію, тобто тіньовою економікою. Але про це мовчать всі борці з корупцією, бо за рахунок цього вони жирують!
mihaylenco _ 12.05.2017 10:17
IP: 93.170.67.---
Оті всі набу, шнабу – мертвонароджені виродки. Не можуть бути ефективними органи боротьби з корупцією, які створені корупційною системою.

Не потрібні вони зовсім. Потрібна 100% заміна суддів. Вибори суддів усіх рівнів. Вибори прокурорів усіх рівнів. Вибори поліцейських начальників усіх рівнів, крім міністра внутрішніх справ. Обирати повинні не судді, прокурори, та менти між собою, а громада.

Хочеш завалити справу – створи комітет.
Сергій Кириченко _ 12.05.2017 10:15
IP: 35.189.213.---
Цікаво. Проти Шабуніна вистпають лише тролі без профілів в Facebook. Або з такими профілями, що є недоступні для перегляду.
Fedor Stepanenko _ 12.05.2017 10:10
IP: 35.187.182.---
Видел статистику по результатам работы НАБУ и ГПУ, так вот как бы странно это не звучало, но вторая структура показала более достойные результаты, а у первой пока только посты на Фб и статьи на различных информ ресурсах.
Глеб Диденко _ 12.05.2017 10:09
IP: 93.74.65.---
Мне нравится, Шабунин и ко, активно ратовали за то, чтобы не давать безвиз Украине. А теперь Шаубнин приписывает заслугу в получении безвиза себе. Вот же ж эти еврооптимисты умеют выкрутить все в свою пользу.
Корупція1337 Зеленський21 Україна та Європа1086 Порошенко2 Свобода слова568
ОСТАННІ ЗАПИСИ
Саша Дрік

За півроку Міноборони направило в правоохоронні органи 167 матеріалів на сотні мільйонів гривень

1
Олексій Братущак

Що не так з вимогою Зеленського зібрати позачергове засідання Ради

8
Михайло Жернаков

Громадські організації закликають Президента розблокувати судову реформу

2
Костянтин Матвієнко

Українська влада має вжити екстрених заходів безпеки в умовах розгортання прямого збройного протистояння Туреччини і Росії

19
Сергій Лямець

Засланные казачки, или Как экс-владелец "Дельта Банка" Николай Лагун пытается уйти от Джеймса Бонда

1
Володимир В’ятрович

Інформаційне роззброєння України.

10
Євген Бистрицький

ЗАПАХ ЛАЙНА

58
Олеся Яхно

О зависимости РФ жить чужой жизнью – жизнью Украины

9
Ігор Головань

НАБУ вдруге зобов'язали розслідувати записи "Трубу прорвало"

4
Олексій Братущак

''Дєдушка'' Зеленського. Що не так з Тігіпком?

32
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter