Віталій Шабунін Голова правління Центру протидії корупції

Індульгенція для СБУшників

26 січня 2018, 15:12

Вчора апеляційний адміністративний суд міста Києва закріпив за керівництвом СБУ право начхати на пряму норму закону і не подавати декларації. Фактично цим була вбита можливість притягнути до відповідальності хоч одного працівника СБУ за статтею 366-1 Кримінального кодексу України, а саме – брехню в декларації.

Чому – тому що з того, що нам стало відомо – всі працівники СБУ заповнюють не декларації, а якісь "фількині грамоти", розроблені самою ж Службою. Подають їх у секретні кімнати, а не реєстр, і тому брехня в них не тягне за собою жодної юридичної відповідальності. Покарати будь-кого з працівників Служби безпеки за брехню в такому документі так же ймовірно, як за брехливий напис будь-чого на паркані в парку.

Більше року тому ми як антикорупційна організація подали до суду на Службу безпеки України за незаконне приховування декларацій керівництва. Не оперативників, чи контр-терористів в зоні АТО, а саме керівництва. Після публікації серії журналістських розслідувань, які показали елітну нерухомість, записану на сватів керівника СБУ – Василя Грицака та дорогі автівки, на яких їздять СБУшники, які мають розслідувати економічні злочини, – цинічність приховування декларацій під прикриттям військових дій на Сході країни стала очевидною для всіх.

Проте цікавий навіть не сам факт приховування декларацій СБУшниками, а те, як нахабно і незграбно це було зроблено. В процесі суду ми мали можливість ознайомитися з документами СБУ, в яких описано придуманий там же порядок подання декларацій. Ці документи не є державною таємницею, а є документами "для службового користування". Отримавши можливість ознайомитися з документами, наші юристи, м'яко кажучи, були здивовані змістом та способом подання та обробки декларацій в СБУ. І тепер, після відмови судів всіх інстанцій, вважаємо, що якщо самі декларації – державна таємниця, то суспільство має право знати хоча б спосіб, у який вони подаються та зберігаються.

Як подають декларації СБУшники

Не смійтеся – але на флешках або секретною поштою. Спочатку працівники заповнюють декларації, відповідно до створеного СБУ шаблону. Не офіційну форму, яку заповнюють тисячі інших чиновників на офіційному веб-сайті НАЗК, а свою внутрішню декларацію. Що відображається у ній – залишається таємницею для всіх.

Скоріш за все в цих деклараціях немає нічого крім того, що було опубліковано раніше в паперових деклараціях, які не були секретними. Там не треба було вказувати ні готівки, ні коштовностей, нічого. Мало того, з наших джерел нам відомо, що більшість працівників навіть не заповнювали ці "декларації". За багатьох працівників СБУ це робили інші клерки, які просто скопіювали інформацію з попередніх – паперових декларацій, поставили електронний підпис і відправили в "секретне" місце.

Відповідно до документів, які ми бачили, співробітники СБУ, які приймають декларації на флешках чи секретною поштою, не мають права дивитися чи перевіряти файл. Вони повинні скопіювати їх на спеціально виділені 4 комп'ютери, зазначивши в журналі розмір файлу та інші деталі, а потім видалити з носія. Тобто, якщо, скажімо, хтось із співробітників замість декларації подасть поему, то дізнатися про це буде вкрай важко. Адже сам файл є державною таємницею і навіть у самому НАЗК, який має перевіряти декларації, доступ до державної таємниці має аж одна особа – його керівник Наталя Корчак, яка, мабуть, особисто мала б перевірити в спецкімнаті всі декларації працівників СБУ.

Секретна скринька, або де зберігаються декларації СБУшників

Супер секретне місце, в якому зберігаються всі декларації СБУшників – це 4 комп'ютери і 1 принтер, під які службою було виділено окрему кімнату. Кімната, де зберігається ця велика таємниця, опечатується, і коли кожного разу протягом року подаються повідомлення про суттєві зміни (все, що вище 75 тис грн), – вона відкривається у присутності членів комісії, які її опечатували. Судячи з автопарку СБУ, якщо працівники вносять всі зміни відповідно до закону, то членам комісії доводиться там постійно жити.

Однак, схоже, самі ж СБУшники не довіряють своїй службі безпеки. Так, файли декларацій керівництва СБУ та керівництва функціональних підрозділів Центрального управління, які і так є публічними особами, зберігаються окремо від файлів декларацій решти працівників – на носіях в опечатаному боксі, який знаходиться у сховищі під сигналізацією.

Як так сталося

Як свідчать документи, питання подання електронних декларацій почало турбувати посадовців СБУ лише наприкінці строку, відведеного для подання декларацій. Нагадаємо, що НАЗК розпочало процес подання декларацій за 2015 рік в Реєстр 1 вересня 2016 року. Кінцевим терміном подачі було 30 жовтня. За цих 2 місяці в електронному реєстрі декларацій почали з'являтися десятки тисяч декларацій. Проте жодної з щонайменше 27 тис працівників Служби безпеки України так і не з'явилося.

Натомість за 10 днів до завершення строку подачі декларацій експерт з держтаємниць і за сумісництвом заступник голови СБУ Вадим Поярков, паперова декларація якого, разом з інформацією про членів сім'ї до цих пір висить на офіційному сайті СБУ, приймає рішення, що всі декларації – це державна таємниця.

26 жовтня в СБУ за підписом того ж Пояркова направляють лист до всіх підрозділів Центрального управління та регіонів про те, що декларації всіх працівників служби з 20 жовтня стали держтаємницею, а система НАЗК не відповідає вимогам для зберігання такої таємниці. Цим же листом посадовців інформують, що СБУ через це створює власну систему для накопичення та зберігання декларацій та просить керівників підрозділів організувати заповнення декларацій на робочих комп'ютерах, які відповідають вимогам секретності.

28 жовтня за 3 дні до закінчення терміну декларування керівник департаменту інформаційно-аналітичного забезпечення центрального управління В. Безверхий подає голові СБУ рапорт, в якому пропонує реалізувати в службі описаний вище порядок подачі декларацій та повідомляє, що станом на 27 жовтня розроблено шаблон декларації, відповідні програмні засоби, виділено приміщення для зберігання і завершуються заходи з атестації комплексної системи захисту інформації.

Тобто за 3 дні до визначеного законом кінцевого терміну подачі декларацій – СБУшники, розробили свій власний, нікому не відомий шаблон, який за законом не є декларацією, підготували кімнату та засоби захисту кімнати і комп'ютерів.

Проте, сам Тимчасовий порядок отримання та зберігання декларацій був затверджений в СБУ вже після збігу строку подачі декларацій, а саме – 6 листопада 2016 року. Незатвердження порядку на момент завершення строку подання декларацій не завадило СБУ прозвітувати 31 жовтня про те, що всі декларації співробітників подано у власну систему.

Чи хотіли СБУшники приховати приватну інформацію, як то, наприклад, про членів сім'ї? Ні. Вся інформація про родини керівництва органу до цих пір доступна навіть на сайті СБУ. Єдине, що вони хотіли і зробили – це приховали інформацію про своє майно і самі собі виписали індульгенцію від кримінальної відповідальності.

powered by lun.ua
Коментарі — 26
Василь Дарій _ 27.01.2018 01:18
IP: 46.219.219.---
Adam Viter: Якої із трьох порохоботських ферм вилупок? Утихомирся по всім ресурсам та сторінкам пургу розносить в стилі есперди Яхно – багато словенсного туману з мін. змиісту. Бери приклад з "колеги" олешко- у того все ясно "Порошенко-Черчиль нашего времени".
Олександр Перший _ 26.01.2018 19:17
IP: 188.163.12.---
Orest Jj:
Може вы не знаете, но израильтяне постоянно летают и бомбят базы, которые охраняются С300, С400...Не говоря о том, что перехватывают ракеты, запущенные по израильской территории (мабуть ракеты палестинцы запускают с батутов).
В 2012 году Израиль провел операцию против палестинцев под названием "Облачный столп": наказывал за желание стать ассоциированным членом ООН. Палестинцы, якобы, выпустили по Израилю 1500 ракет. "Железный купол" Израиля показал эффективность 84% по официальным данным (против ракет, 854 из которых сами упали в пустыню). Так что не преувеличивайте возможности израильской армии. Если бы была 100% гарантия перехвата баллистических ракет, то США иначе разговаривали бы с РФ. А Израиль не боялся бы ядерной программы Ирана. На самом деле США боятся даже Северную Корею.
Orest Jj _ 26.01.2018 18:44
IP: 35.195.250.---
Хох/лов постепенно загоняют в стойло, бы/дло сделало свое дело, оно привело к власти олигарха N1 на Украине, теперь стадо нужно огородить жердями и немного подкидывать им сенца.
Orest Jj _ 26.01.2018 18:33
IP: 77.52.55.---
Олександр Перший:
Orest Jj:
...Израильский политолог, специалист по Ближнему Востоку, раввин Авраам Шмулевич:
"Единственное, что держит репутацию российской армии на плаву – это Украина"

Реально же против современной армии, например, Израиля или США, вооруженные силы РФ небоеспособны.
Не знаю, хто такий Шмулевич, але знаю точно, що однієї ядерної бомби вистачило б на всю ізраїльську армію. Їм легко говорити, тому що воюють сучасною зброєю, на яку лише США надають 5 млрд. доларів щороку безкоштовно. Воюють у більшості з рогатками та каменюками палестинців, ну і з "ракетами", які зроблені на колінах і стріляють в пустелю.
хто вам это сказал? Може вы не знаете, но израильтяне постоянно летают и бомбят базы, которые охраняются С300, С400...Не говоря о том, что перехватывают ракеты, запущенные по израильской территории (мабуть ракеты палестинцы запускают с батутов). Если это по вашему это рогатки и каменюки...
Полтавський Козак _ 26.01.2018 18:26
IP: 35.195.81.---
а нах_й той окоп
коли можна гранти пилять
Олександр Перший _ 26.01.2018 18:23
IP: 188.163.12.---
Orest Jj:
...Израильский политолог, специалист по Ближнему Востоку, раввин Авраам Шмулевич:
"Единственное, что держит репутацию российской армии на плаву – это Украина"

Реально же против современной армии, например, Израиля или США, вооруженные силы РФ небоеспособны.
Не знаю, хто такий Шмулевич, але знаю точно, що однієї ядерної бомби вистачило б на всю ізраїльську армію. Їм легко говорити, тому що воюють сучасною зброєю, на яку лише США надають 5 млрд. доларів щороку безкоштовно. Воюють у більшості з рогатками та каменюками палестинців, ну і з "ракетами", які зроблені на колінах і стріляють в пустелю.
Orest Jj _ 26.01.2018 18:12
IP: 77.52.55.---
Олександр Перший:
...Израильский политолог, специалист по Ближнему Востоку, раввин Авраам Шмулевич:
"Единственное, что держит репутацию российской армии на плаву – это Украина"

"В России устаревшие самолеты, процент применения высокоточного оружия, современных бомб или ракет мизерный.

Но Украина держит репутацию России. Именно украинское военно-политическое руководство постоянно рассказывает о военной силе России, мол, она такая страшная, какая у РФ мощная авиация, что украинцы даже войну не объявляют, иначе Россия эту авиацию применит.

Реально же против современной армии, например, Израиля или США, вооруженные силы РФ небоеспособны.

Да и против Украины, которая все делает, чтобы не модернизировать свою армию, тоже не все получилось", – говорит политолог.
Полтавський Козак _ 26.01.2018 18:00
IP: 35.189.235.---
напиши про індульгенцію від повісток.
і шо тоді з твоєю сра_ою стане.
Олександр Перший _ 26.01.2018 17:54
IP: 188.163.12.---
Orest Jj:
...Этак вы весь держаппарат развалите...
Ну тоді хай заповнюють декларації про доходи як всі високопосадовці.
Orest Jj _ 26.01.2018 17:43
IP: 77.52.55.---
Олександр Перший:
руслан49:
Під час війни треба навпаки, засекретити адреси всіх військовослужбовців вище по чину, чим командир батальйону, військових прокурорів, суддів, які судять сепаратистів і російських військових. Засекретити на яких автомобілях вони їздять. Члени їх сімей повинні змінити адреси і жити під вигаданими іменами...
Згоден з вами, але при однієї умові: за мародерство, віджимання бізнесу, хабарництво чи кришування контрабанди – негайний розстріл на очах спів службовців за законом воєнного часу.
расстреливать, отрубывать руки...Этак вы весь держаппарат развалите...
Orest Jj _ 26.01.2018 17:36
IP: 77.52.55.---
Віктор Ковальов:
Orest Jj:
Orest Jj:
Віктор Ковальов:
Александр Зубр:
Александр Зубр:
Mikola Starik:
Кравчук юдей, а Ющенко та Балога то перебір.
Наберите в гугле "Ющер еврей" и сразу первая фотка, где он в тюбетейке.
Це з Вікі:
Неевреи тоже имеют право надеть ермолку, если хотят; в знак уважения к еврейским традициям они нередко так и делают.
стену разрешается лизать только иудеям
Олександр Перший _ 26.01.2018 17:32
IP: 188.163.12.---
руслан49:
Під час війни треба навпаки, засекретити адреси всіх військовослужбовців вище по чину, чим командир батальйону, військових прокурорів, суддів, які судять сепаратистів і російських військових. Засекретити на яких автомобілях вони їздять. Члени їх сімей повинні змінити адреси і жити під вигаданими іменами...
Згоден з вами, але при однієї умові: за мародерство, віджимання бізнесу, хабарництво чи кришування контрабанди – негайний розстріл на очах спів службовців за законом воєнного часу.
Віктор Ковальов _ 26.01.2018 17:31
IP: 89.252.61.---
Orest Jj:
Orest Jj:
Віктор Ковальов:
Александр Зубр:
Александр Зубр:
Mikola Starik:
Кравчук юдей, а Ющенко та Балога то перебір.
Наберите в гугле "Ющер еврей" и сразу первая фотка, где он в тюбетейке.
Це з Вікі:
Неевреи тоже имеют право надеть ермолку, если хотят; в знак уважения к еврейским традициям они нередко так и делают.
руслан49 _ 26.01.2018 17:21
IP: 37.55.151.---
Під час війни треба навпаки, засекретити адреси всіх військовослужбовців вище по чину, чим командир батальйону, військових прокурорів, суддів, які судять сепаратистів і російських військових. Засекретити на яких автомобілях вони їздять. Члени їх сімей повинні змінити адреси і жити під вигаданими іменами. А цим байструкам, які не хочуть розуміти, що в окремих бригадах вже по 200 убитих, по 1000 поранених (а це люди без ніг, без рук, сліпі) хоч кіл на голові теши. Відробляють свої іудині гроші.
Віктор Ковальов _ 26.01.2018 17:17
IP: 89.252.61.---
Олександр Перший:
Олександр Перший:
Але те, що зробили вони, свідчить лише про те, що в СБУ повно корупціонерів, починаючи з голови. А це дійсна загроза для держави.
Шабуніну подяка!
Ви мене шановний приємно здивували, а то я вже грішний був на Вас, як то кажуть "хрестик поставив".
Дякую.
Никита Слюсар _ 26.01.2018 17:12
IP: 35.205.22.---
Почему этот альбинос ещё не в СИЗО? Когда уже эти "антикоррупционеров" начнут отвечать за свои преступления?
Олександр Перший _ 26.01.2018 17:02
IP: 188.163.12.---
Те, що зробило СБУ за допомогою нашого корупційного суду, свідчить про корупційну хворобу цієї організації. Як що все те, що вони заробили "непосильною працею", є державною таємницею (яка маячня!), то так і зробіть: декларації, порядок їх заповнення і кримінальна відповідальність є для всіх однаковими, а доступ до них можливий лише особам, які мають допуск до державних таємниць. Але те, що зробили вони, свідчить лише про те, що в СБУ повно корупціонерів, починаючи з голови. А це дійсна загроза для держави.
Шабуніну подяка!
Orest Jj _ 26.01.2018 16:53
IP: 77.52.55.---
руслан49:
Скоти. В країні війна, убивають військовослужбовців прямо в центрі міста, а їм давай, розсекречуй дані СБУшників.
от благосостояния СБУшников зависит исход войны?

Кстати, не войны а обороны от агрессивного торгового партнера.
Ritz _ 26.01.2018 16:50
IP: 35.189.235.---
Чиновники и политики поставили на ноги и взлелеяли коррупцию. Её масштабы таковы, что покупка даже государственных секретов уже не кажется невозможной. В такой ситуации трудно решить, что лучше, обеспечить секретность, нарушая закон, или отдаться на милость случая. Как мне кажется, эта ситуация, связанная с обеспечением секретности данных сотрудников СБУ, должна наконц-то окончательно убедить всех в высшем эшелоне власти незамедлительно начать решительную борьбу с коррупцией. Государственная безопасность подвергается атакам коррупционеров, что в конечном счете может привести к потере независимости.
руслан49 _ 26.01.2018 16:43
IP: 37.55.151.---
Скоти. В країні війна, убивають військовослужбовців прямо в центрі міста, а їм давай, розсекречуй дані СБУшників.
Orest Jj _ 26.01.2018 16:32
IP: 77.52.55.---
Віктор Ковальов:
Александр Зубр:
Александр Зубр:
Mikola Starik:
Еще один слабоумный. Шиза спать не дает? Кравчука, Ющенко, Балогу в евреи записал. Ну то ладно. Ахметов-то каким боком???:-)
Кравчук юдей, а Ющенко та Балога то перебір.
та ладно! Более евреистого еврея чем Ющер в Украине нет! Наберите в гугле "Ющер еврей" и сразу первая фотка, где он в тюбетейке стену лижет.в Израиле.
Віктор Ковальов _ 26.01.2018 16:22
IP: 89.252.61.---
Александр Зубр:
Александр Зубр:
Mikola Starik:
Еще один слабоумный. Шиза спать не дает? Кравчука, Ющенко, Балогу в евреи записал. Ну то ладно. Ахметов-то каким боком???:-)
Кравчук юдей, а Ющенко та Балога то перебір.
Orest Jj _ 26.01.2018 16:06
IP: 77.52.55.---
пошто ото зря скулить – подайте заявление в Европейский суд.
Александр Зубр _ 26.01.2018 16:02
IP: 93.74.171.---
Mikola Starik:
Еще один слабоумный. Шиза спать не дает? Кравчука, Ющенко, Балогу в евреи записал. Ну то ладно. Ахметов-то каким боком???:-)
Александр Зубр _ 26.01.2018 16:00
IP: 93.74.171.---
Ну давайте на веб-сайте декларации публиковать. С именами, фамилиями, адресами, размерами вознаграждения, суммой выплат информаторам с теми же данными и т.д. ЗЫ. Делать нечего? Попросите декларации сотрудников ЦРУ. Потом покажете.
Корупція1411 Зеленський61 Свобода слова578 Україна та Європа1121 Мовне питання187
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter