5 липня 2021, 13:14

Відправляв фігурантів за кордон та зливав справи: хто буде проходити передостанню співбесіду на керівника САП

Сьогодні, 5 липня, конкурсна комісія з відбору керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури буде проводити передостанню співбесіду. Наразі цей відбір вдалося пройти лише двом кандидатам.

Квота від Верховної Ради навіть робила паузу в конкурсі, саботувавши співбесіди через непроходження лояльних до Офісу президента кандидатів. Після відновлення співбесід картина конкурсу кращою не стала – комісія від Парламенту свавільно не пропустила далі сильних кандидатів, до яких не було навіть запитань щодо доброчесності.

В ОП є план, як переграти конкурс за допомогою безвідмовного ОАСКу, з яким влада торгується щодо його ліквідації.

Сьогодні комісія співбесідуватиме чинного прокурора САП Тараса Щербая, який на цій посаді відзначився злиттям антикорупційних справ. Відповідно така лояльність, про яку він раніше заявив своїми діями, може зацікавити членів конкурсної комісії від Верховної Ради.

Так, НАБУ вело слідство у справі масштабної корупції колишнього керівництва Полтавської області. Детективи розслідували, як тодішній голова Полтавської ОДА Валерій Головко, його перший заступник Андрій Пісоцький, радник голови Літвінов О.М. та директор департаменту будівництва і ЖКГ Полтавської ОДА Голбан Т.Т. створили схему з вимагання хабарів від підприємця – міжнародного інвестора. За це бізнесмен отримував би перемоги в державних закупівлях, які проводить обладміністрація.

За даними слідства:

- керівники ОДА взяли в підприємця 200 тисяч доларів хабара за неперешкоджання веденню бізнесу на Полтавщині;

- Головко отримав хабар у вигляді оплати свого відпочинку та чиновників ОДА в Іспанії вартістю 70 тисяч євро.

- на вимогу Головка підприємець придбав 12 мобільних телефонів iPhone 10 та комп'ютер MacBook Pro. 6 телефонів забрав сам Головань, 6 телефонів і ноутбук – його заступник Пісоцький.

- Головко отримав від представника компаній на день народження також автомобіль Mercedes G 63 AMG 2017 року випуску. Автівка із тюнінгом обійшлася підприємцям у 320 тисяч євро.

Це ще не повний перелік хабарів. Одним із процесуальних керівників у цій справі був прокурор Щербай. Однак старший групи прокурорів і ексзаступник керівника САП Володимир Кривенко незаконно передав провадження в поліцію. Сам Кривенко пізніше взагалі звільниться із САП – його викрили у злитті інформації фігурантам справ.

Передача справи Кривенком у поліцію просто пояснюється: зв'язки Головка з Аваковим тоді були досить тісні і всі розуміли, що там вона буде похована. Зокрема, партнер Авакова Котвіцький мав в помічниках відомого на Полтавщині кримінального авторитета так званого "Сашу Браслєта". Саме за його допомогою полтавські посадовці мали можливості "вирішувати справи" у поліції в обмін на інші поблажки для бізнесу Котвіцького.

Однак швидко злити справу не вдалося через рішення генпрокурора Руслана Рябошапки, який повернув справу в НАБУ. Детективи знову взялися за слідство, зібрали нові докази та підготували підозри фігурантам. Рябошапку звільнили, і прокурор Щербай, який зараз мітить у крісло керівника САП, змінив у справі кваліфікацію. Він вирішив, що "мерседес" і "айфони" для голови ОДА – це шахрайство, а не хабар. Через це його безпосередній керівник, сумнозвісний прокурор САП Василь Кричун, знову відправив справу в поліцію. Просто нагадаю, що Кричун свого часу закрив справу "рюкзаків Авакова".

Це не остання історія про допомогу Щербая фігурантам антикорупційних справ. Він також допомагав підозрюваному виїхати за кордон у 2017 році.

НАБУ і САП вели слідство у так званій справі ОГКХ, яка коштувала державі 12 мільйонів доларів США. Державне підприємство продавало титанову продукцію за кордон компаніям підконтрольним керівництву підприємства за заниженими цінами. А ці посередники перепродавали цю продукцію вже за ринковими цінами.

Головний фігурант справи Руслан Журило, який вже обвинувачений в кількох справах НАБУ. Якось на етапі слідства Журило захотів полетіти в Австрію, хоча був під запобіжним заходом. Він звернувся до НАБУ з проханням його відпустити, але там йому відмовили. Тоді Журило звернувся в САП, де йому дозволи покинути країну.

Проте в аеропорту на Журила чекала несподіванка – прикордонники відмовилися його випускати. Аби допомогти Журилу, в аеропорт примчав прокурор у його ж справі Щербай.

Як думаєте, чи завжди прокурори їздять в аеропорт, аби допомогти фігуранту виїхати за кордон, незважаючи на ризик їхнього зникнення з України?

Справа наразі скерована до суду, і Щербай представляє державне обвинувачення. Однак чи може такий лояльний до фігуранта прокурор бути об'єктивним?

Ще одна цікава деталь, Журило в той час мав досить тісні не процесуальні контакти із керівництвом САП. Зокрема, керівник Щербая, Володимир Кривенко, звільнився якраз через те, що був зафіксований у злитті інформації по справах НАБУ Журилу, хоча формальною підставою став нібито стан здоров'я. По факту ж Кривенко не хотів, аби його вчинок став підствою звільнення вже за грубе порушення закону та етики.

Після звільнення мати Кривенка отримала частку в сонячній електростанції Журила. Сам Кривенко помічений за розвагами з Журилом та ще одним обвинуваченим з так званої "справи Мартиненка".

Цікаво, чи був Щербай в долі Кривенка у цій справі, коли їздив за вказівкою Кривенка в аеропорт проводжати Журила, чи просто виконував сумнівну вказівку керівника?

І цікаво, як таке підігрування фігрантам справ сьогодні позначиться на результатах співбесіди на крісло керівника САП.

Держоргани не подали жодної заяви до суду про стягнення активів росіян

- Миколаївський глиноземний завод – одне з найбільших в Європі підприємств кольорової металургії. Досі належить російському олігарху Дерипасці...

Призначення керівника САП: Банкова підготувалася, доручивши Офіс генпрокурора прислузі Татарова

На завтра заплановане засідання конкурсної комісії з обрання керівника САП. Після вчорашніх закликів президента з великою вірогідністю воно таки відбудеться і є шанс отримати нового головного антикорупційного прокурора...

Як корумпантська частина ОП зривала наше кандидатство в ЄС

Щоб отримати позитивне рішення Євроради, адекватна частина влади вирішила показати хоч якийсь прогрес в антикорупції і проголосувати у ВРУ антикорстратегію...

Кандидатство в ЄС: які важливі реформи треба виконати, аби не зірвати єврошлях України

Одночасно із затвердженням статусу кандидата Брюссель висунув на адресу Києва вимоги щодо проведення реформ. Ми в ЦПК цей час адвокатували або ж моніторили кілька реформ із цього списку...

За вказівкою Зе: Уряд незаконним рішенням зриває конкурс на директора НАБУ і керівника САП одночасно

З ворогом зовнішнім, ніби, пауза, тож давайте повертатися до ворогів внутрішніх. Поки суспільство було сконцентроване на російських військах, Кабмін таємно рятував корупціонерів Зеленського, на старті зносячи конкурс на директора НАБУ (і підриваючи – на керівника САП)...

Банкова збирається провалити конкурс на директора НАБУ через ОАСК

Офіс президента готує знесення конкурсу на директора НАБУ, оскільки на Банковій – істерика від експертів, делегованих міжнародними партнерами України...