Про Табачника та дивний тендер на шкільні комп'ютери
Поки Сергій Льовочкін та журналісти відправляють Табачника у відставку, сам Дмитро Володимирович продовжує плідно освоювати бюджетні кошти. У четвер, о 15:00, мають оголосити переможців тендеру на закупівлю шкільних комп'ютерів. Масштаб закупівель вражає: 1079 комп'ютерних комплексів, на суму 103 732 340 грн. Під гуркіт канонади політичних боїв тихий дерибан 100-мільйонного тендеру має всі шанси залишитися непоміченим. Ми з колегами Євгеном Сусловим, Володимиром Ар'євим, Іриною Геращенко та Юрієм Стецем вимагаємо зупинити тендер!
Прем'єр-міністру України
п. М. Азарову
Генеральному прокурору України
п. В. Пшонці
Голові Комітету ВР України
з питань науки та освіти
п. В. Полохалу
Депутатський запит
Щодо призупинення наказу N907 Міністерства освіти і науки, молоді та спорту, який затверджує специфікації для шкільного технічного обладнання, та скасування торгів, оголошених Державною науковою установою "Інститут інноваційних технологій і змісту освіти", як таких, що порушують закон та можуть зашкодити українським школам
Вельмишановні панове!
Цим запитом привертаємо Вашу увагу до ситуації, що склалася із забезпеченням українських шкіл комп'ютерним та іншим цифровим обладнанням. Останні дії у цій сфері виглядають неефективними і можуть містити корупційну складову.
Міністерством освіти і науки, молоді та спорту видано наказ N907 від 19 липня 2011 року, яким затверджено нові норми, серед яких, зокрема: "Технічна специфікація навчального комп'ютерного комплексу для кабінету інформатики для загальноосвітніх навчальних закладів" (додаток N1 до наказу МОНМС); "Технічна специфікація навчального комп'ютерного комплексу (мобільного) для загальноосвітніх навчальних закладів" (додаток N2 до наказу МОНМС); "Технічна специфікація інтерактивного комплексу (інтерактивних дощок, мультимедійних проекторів) " (додаток N3 до наказу МОНМС). Цим же наказом скасовано видані раніше свідоцтва про визнання відповідності педагогічним вимогам навчальних комп'ютерних та інтерактивних комплексів (інтерактивних дощок, мультимедійних проекторів).
Виданий Міністерством наказ став підставою для оголошення Державною науковою установою "Інститут інноваційних технологій і змісту освіти" тендеру на закупівлю обладнання. 12 серпня 2011 року комітет з конкурсних торгів Інституту затвердив документацію тендерних торгів і оголосив торги (Вісник державних закупівель N97/4 (543/4) від 15.08.2011 року номер оголошення 145233).
Експерти вказують на низку проблем, до яких це може призвести:
1. Тендер ігнорує сучасні технології, оскільки затвердженні технічні специфікації здебільшого описують застарілі моделі.
2. Оскільки Міносвіти планує закупити обладнання, що істотно відрізняється від комплексів, якими обладнувалися школи до цього часу, втрачається досвід підготовки вчителів навіть у передових школах.
3. Тендер не узгоджується з іншими діями уряду в цій сфері: він не враховує напрацювань профільного Національного проекту "Відкритий світ", техніко-економічне обґрунтування якого Кабінет міністрів планує затвердити у вересні.
4. Відсутність уніфікації обладнання вже цього навчального року змусить школи різко розширити асортимент запасних частин та витратних матеріалів, що за нинішнього фінансування шкіл означатиме зупинку використання обладнання.
5. Оголошення торгів порушує затверджений законодавством основний принцип тендерних закупівель: скасування діючих сертифікатів зразка 2010 року і введення нових вимог до обладнання за два тижні до оголошення торгів штучно обмежує кількість учасників тендеру, що неминуче призведе до нераціонального використання бюджетних коштів. Також не відповідають Закону України "Про державні закупівлі" вимоги щодо кваліфікації учасників торгів за принципом наявності погоджень Міністерства, різноманітних висновків, які затверджені одночасно з публікацією тендеру.
Такі дії Міністерства можуть не лише заблокувати технічну модернізацію українських шкіл, а й зруйнувати існуючі напрацювання.
У зв'язку з цим і керуючись Законом України "Про статус народного депутата", просимо:
1. Прем'єр-міністра України:
1) призупинити Наказ МОНМС N907 від 19 липня 2011 року та скасувати торги, що оголошені Державною науковою установою "Інститут інноваційних технологій і змісту освіти" у Віснику державних закупівель N97/4 (543/4) від 15.08.2011 року номер оголошення 145233;
2) перевірити доцільність оголошення торгів;
3) надати інформацію про подальші дії уряду, спрямовані на технічну модернізацію шкіл, зокрема, прояснити, яким чином нинішні дії Міністерства узгоджуватимуться з проектом "Відкритий світ" та іншими урядовими програмами;
2. Генерального прокурора України – здійснити прокурорську перевірку на предмет дотримання законодавства при оголошенні торгів;
3. Комітет Верховної Ради України з питань науки та освіти – розглянути ситуацію на засіданні Комітету і – при потребі – вжити заходів в межах компетенції та предмету відання Комітету.
З повагою,
Андрій Шевченко
Євген Суслов
Володимир Ар'єв
Ірина Геращенко
Юрій Стець