ТРИ СЦЕНАРІЇ ДЛЯ УКРАЇНИ: як приборкати вірус та зберегти економіку?
Продовжую серію невеликих пояснень, що відбувається, чого ми хочемо досягти, та як побороти епідемію, щоб не втратити країну?
Уряди по всьому світу – мають базувати свої рішення зараз на чітких наукових даних та математичних моделях, а не "пальцем у небо".
! Пораховано, що, якщо нічого не робити, вірус поширюється приблизно з коефіцієнтом 2,4. Це означає, що одна хвора людина (з симптомами, чи без) – заражає 2,4 здорових. Далі – геометрична прогресія.
На англійській мові – це R0 – або індекс репродукції вірусу.
Уряди США та Британії чітко порахували, наприклад, що якщо вірус продовжить поширюватися вільно, це може призвести до смерті:
• 2,2 мільйона людей в Америці та
• 500 000 у Британії уже до кінця літа.
Саме тому Британія починає вводити жорсткий карантин. Бо пів мільйона мертвих і мільйони-мільйони хворих – що означає колапс медичної системи, що означає – колапс соціальної системи – що означає "війну" за ліжко-місця в лікарнях, за лікарів, за кисень, за ліки – можлива повна анархія та колапс країни.
Отже, треба щось робити.
Тут, наче розібралися. Питання: що саме робити?
Є три сценарії та три моделі, як зменшувати коефіцієнт. Детально розібрала кожну. Тож – вивчайте факти, думайте на декілька кроків вперед.
Щоб повністю приборкати пандемію, треба знизити індекс "репродуктивності" вірусу з 2,4 до: менше 1 – тобто коли 1 хвора людина буде заражати менше 1 здорової.
❗1,3 – це вже вважаються супер показник, який дає контроль над ситуацією. Тобто, ліжка у лікарнях та кисневі апарати будуть заповнюватися повільніше, ніж будуть хворіти нові люди. Уникаємо колапсу.
❓Питання, як знизити індекс? І тут – є декілька сценаріїв. Точніше, їх ТРИ
Перший СЦЕНАРІЙ: Ухань- стиль
Період: 8 тижнів (2 місяці) – до знищення вірусу.
Мета: Повне блокування розповсюдженню коронавірусу.
Заходи:
• повномасштабна ізоляція; • лікувати кожного після інфікування, • самоізоляція, • карантин, • повне закриття бізнесу на час карантину, • закриття кордонів, • активний моніторинг, • обов'язкове тестування всього населення.
Результат: індекс 1.3 – за 1 тиждень, 0.3 – за 5 тижнів.
Другий СЦЕНАРІЙ: самоізоляція
Період: 12 тижнів (три місяці).
Мета: стримувати хворобу до розробки вакцини або затягнути розповсюдження.
Заходи:
• добровільна самоізоляція, • закриття неважливих для економіки підприємств, • заборона проведення масових заходів понад 10 осіб, • пасивний моніторинг, • можливе закриття кордонів та обмеження пересувань.
Результат: 1.3 за 4 тижні, 1.1 за 8 тижнів, 0.8 за 12 тижнів (три місяці).
ТРЕТІЙ сценарій: "соціальна дистанція"
Мета: рятувати економіку – відтермінувати перевантаження системи охорони здоров'я, щоб мінімізувати "непотрібні" випадки смерті, але мінімізуючи при цьому шкоду економіці.
Період: 12 тижнів (три місяці).
Заходи:
• добровільна самоізоляція лише для груп ризику, • заборона проведення масових заходів понад 50 осіб, • можливе закриття шкіл, • запровадити загальне тестування для населення, щоб люди не інфіковані – відчували себе вільно і ходили на роботу.
Результат: 1.7 за 3 місяці + далі необхідність продовжувати заходи до 12-18 місяців (бо ж нижче 1 коефіцієнт не спустився!) ❗
-
І тепер чітко видна різниця між різними учасниками дискусії та політичними поглядами:
• багато хто з "лібералів" чи політиків в опозиції – пропонує останній Третій "ліберальний" сценарій "соціальної дистанції". Тобто, "ізолюйте лише пенсіонерів", відкрийте бізнес та метро.
Це буде означати – що цей вірус ми НЕ поборемо наступні 18 місяців! Я вже мовчу про неможливість "відсилати пенсіонерів", і що групи ризику – це також люди з хронічними захворюваннями – а їх у нас ой як багато!
Це і є безвідповідальний політичний популізм, вимагати свідомо чи ні – гіршого сценарію для власної країни.
Я ж – відповідально заявляю – що виступаю за Ухань-стиль сценарій, який є найкоротшим та найефективнішим. Найкоротший – рятує економіку та бізнес, найефективніший – рятує життя, і країну – від колапсу.
За ним пішла від учора Польща, давно пішла Італія, Франція, з самого початку пішла Південна Корея, Китай та багато інших.
Це – 1 місяць дуже жорсткого карантину і повне стримування вірусу в коефіцієнті 0,5. Але тоді Уряд має забезпечити повний карантин, тестування населення та обов'язкову підтримку для бізнесу.
Більше 1 місяця – наша економіка закриття не витримає, тому обмеження другого сценарію "самоізоляції" на 3 місяці та "часткових" заборон – нам не підходить – економіка банально не переживе.
На жаль, ми зараз йдемо як раз до другого сценарію, і Уряд повний карантин заражених та потенційно заражених не забезпечує. Це дуже погано. Як і не забезпечує зараз захисту для здорового населення та стратегії підтримки бізнесу. (Над останнім вся Верховна Рада зараз працює, скоро напишу).
Дуже сподіваюсь, що ми всі – будемо вивчати факти та думати на декілька кроків вперед, а не тупо волати лозунгами про зраду, чи повторювати одні й ті ж маніпуляції.
В мене поки все.
...Тримайтеся, бережіть себе, дотримуйтесь карантину. Всім сил.
-
P.S. Все це, більше та швидше, з'являється у моєму Tелеграм-каналі
А для детальнішого вивчення інформації, можу порадити державний американський сайт Там – моделювання розповсюдження вірусу за різними Сценаріями для кожного штату США. Автори: серйозна команда науковців, інженерів та дизайнерів у співпраці з епідеміологами, докторами, та медичними працівниками.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.