26 серпня 2023, 16:03

Пліч-о-пліч: як одні громади й регіони відновлюють інші



Якщо ви не чули про проект "Пліч-о-пліч" – це, на мою думку, одна з найкрутіших та найбільш простих зараз ідей, яка обʼєднує країну: одні громади одних областей – допомагають відновлювати громади інших – найбільш постраждалих.

Як окремі волонтери, обʼєднання та всі українці – ми це робимо кожного дня, донатимо на допомогу Херсону після підриву росією дамби, на центри реабілітації військових та відновлення госпіталів.

Ми також отримуємо багато допомоги від міжнародних партнерів – думаю, ви вже не один раз чули концепцію "патронажу", коли європейські країни беруть "під патронаж" та стають так званими "янголами" для конкретної області, і яка успішно працює в декількох областях.

Ініціатива "Пліч-о-пліч" – це про взаємодопомогу та відновлення на рівні "громада-громаді або регіон-регіону".

Різні області України – можуть допомогти з відновленням одне одного, розподіляючи свої місцеві бюджети у невеличких частинах. Там, де можуть та мають надходження до місцевих бюджетів.

Херсонська область – стала пілотним регіоном, як один із найбільш постраждалих в Україні, адже 88% території було під окупацією.

Проект стартував у липні, за ініціативою Президента Володимира Зеленського, і зараз обʼєднує людей, громади та органи місцевого самоврядування для відновлення українських населених пунктів, які зруйнували російські окупанти.

Як це працює?

15 тилових українських областей взяли на себе патронатство над 26-ома громадами Херсонщини, що сильно постраждали, як від окупації та обстрілів, так – і підриву Каховської ГЕС.

Друзі, лише уявіть – одну з найбільш постраждалих областей – разом відновлюють усі області України.

Це точно більше про людяність, взаємопідтримку і турботу, аніж про просте відновлення будинків, електромереж чи металу.

Знаю, як всі ми втомилися, як виснажені та інколи втрачаємо відчуття взаємопідтримки. Тому такі проекти – повертають надію та звʼязок різних куточків країни один із одним: а взаємопідтримка та людяність має "ефект доміно" та розповсюджується на інші сфери життя.

15 регіонів виділяють гроші, техніку, будівельні матеріали та спеціалістів, щоб якомога скоріше повернути гідне життя до постраждалого регіону.

Уже зараз завдяки цій співпраці було відновлено понад 326 приватних будинків.

У серпні, у рамках другої черги проекту, розпочалося відновлення у ще 76 населених пунктах Херсонщини. Прямо зараз, у ці хвилини, понад 450 осіб із різних куточків України приїхали й спеціально працюють над відновленням постраждалої інфраструктури в Херсонській області.

Для розуміння масштабу програми – плануємо відновити понад 3,5 тисячі обʼєктів у 26 громадах. І це той досвід, на який ми можемо і маємо спиратися у майбутньому по інших областях.

Міжнародний аспект

Літо завершуються також – створенням та запуском Регіональних офісів міжнародного співробітництва (РОМС) у кожній області України, і ці офіси мають допомагати місцевим владам скоординовано взаємодіяти з внутрішніми та зовнішніми стейкхолдерами, створювати так потрібні галузеві публічні заходи, активізувати співпрацю з країнами- та організаціями-донорами, розвивати міжрегіональне та міжмуніципальне співробітництво, шукати партнерів та інвесторів для відновлення та інвестицій.

Точно знаю, що декілька областей, таких як Миколаївська, Чернігівська, Київська, Закарпатська, Чернівецька, Харківська, наприклад, мають уже нові круті міжнародні проекти та кейси успіху з появою цих офісів. Чекаємо на інші та будемо ділитися досвідом найкращих проектів.

І, сподіваюся, що така в гарному сенсі "конкуренція" між областями за проекти та донорів – підсилить нас усіх та дасть запуск кращим і кращим ідеям.

Конгрес місцевих та регіональних влад при Президентові України

Шефство над цими проектами взяв на себе Конгрес місцевих та регіональних влад при Президентові України – найбільше в країні об'єднання місцевого самоврядування, куди входить понад 1470 територіальних громад України, плюс представники Уряду, Парламенту, Офісу Президента та міжнародні друзі.

Мала честь – особисто брати участь у засіданні Конгресу, який пройшов в Івано-Франківську.

"Конгрес є тією платформою, яка дозволяє представникам різних гілок влади усіх рівнів, місцевому самоврядування скоординувати дії, забезпечувати єдність та стійкість. Особливо важливий такий формат в умовах війни", – говорить Виконавчий Секретар Президії Конгресу Олексій Кулеба.

Найбільше ж тоді говорили саме про підготовку до непростої зими та єдність місцевого самоврядування і центральної влади на міжнародному фронті.

Уроки для світу

Проект "Пліч-о-пліч" – це та історія, яка показує приклад для нас самих, та іноземців.

1. По-перше, ми доводимо, що відновлення – питання сьогодення, а не завтрашнього дня. Відновлення вже зараз – потрібно для перемоги. І дискусії про "після перемоги" мають нарешті зупинитися на міжнародному рівні.

2. По-друге, у деяких країн був сумнів щодо концепції "патронату", запропонованою Україною, але прямо зараз ми вказуємо на її ефективність, і як це працює.

3. Проект також показує міжнародним партнерам, що українці не тільки чекають зовнішньої допомоги, а й самі роблять велику частину справу. Це про відповідальність і довіру.

Україна, її регіони самостійно долучаються до реконструкції інфраструктури на звільнених територіях. Вони самостійно вкладають гроші, займаються організацією, що дає свої результати. І таке об'єднання неймовірно надихає.

4. Так, це дуже сильно про натхнення та звʼязок різних куточків країни. Це про вміння бачити один в одному найкраще і найсвітліше, як ми бачимо у ці найважчі роки.

Коли Село Давидів Брід, за яке довго точилися бої і яке було героїчно звільнене у жовтні нашими захисниками, сьогодні відновлює Івано-Франківська область, місцеві це добре знають і чи не вперше відчувають цю підтримку далекою для них західною областю, де більшість ніколи не були.

Селище Архангельське, куди з моменту деокупації повернулося 1200 цивільних, відбудовує Тернопільщина. Область уже відремонтувала 23 будинки і не здивуюсь, якщо по Херсонській області зʼявляться вулиці та сквери з назвами західних областей та міст, які передали допомогу.

Львівщина допомагає у Таврійському та Новій Зорі, де росіяни пошкодили практично все: від шкіл до лікарень.

Волинь допомагає Благодатному, Черкаська область – Іванівці, і це далеко не весь список.

Із поступовим відновленням будинків, цивільної інфраструктури до населених пунктів повертаються також і люди. Ті, хто залишився без даху, – отримують новий, ті, хто потребує медичної допомоги, – зможуть її отримати.

Це та нормалізація життя, яка потрібна вже зараз нашим містам і селам.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Чому я склала депутатський мандат?

Друзі, я прийняла суперважливе рішення у своєму житті – склала депутатський мандат. Так, таке теж буває. І в багатьох виникає питання: "чому?"...

Перше міжнародне відрядження з малою: Асамблея МПС у Женеві

Перше відрядження з малою. Моє перше відрядження за 13 місяців. Маю брати її з собою, якщо хочу повертатись до міжнародної роботи і годувати її й надалі...

В росії сьогодні свято "День семьи, любви и верности"

В росії сьогодні свято "День семьи, любви и верности". Така в них любов – вдарити ракетами по дитячій лікарні, вбивати гвалтувати та калічити...

Гарячий геополітичний червень. Саміт миру

➡ Перша половина червня – була надзвичайно важлива в геополітичному плані та багата на міжнародні події. ▫ Перше і найважливіше, безумовно, – це Глобальний Саміт миру у Швейцарії 15-16 червня...

80 років депортації кримських татар та кривавий млин історії

Сьогодні – 80 років геноциду кримськотатарського народу. 🕯 ➡ Цього дня, 80 років тому, кримські татари були затавровані радянським режимом як "зрадники" і насильно депортовані зі своєї батьківщини...

Другий Міжнародний саміт міст і регіонів у Києві

🇺🇦🇪🇺🗺 Другий Міжнародний Саміт міст і регіонів: "As strong as united" У центрі Києва, у День Європи (дуже символічно) – мала можливість особисто взяти участь у Міжнародному Саміті міст і регіонів...