Наталя Соколенко Журналістка

Корупція в столичній медицині. Історія про те, як головний лікар Міжрайонного шкірно-венерологічного диспансеру N5 '' перепутал свою шерсть с государственной''

29 листопада 2012, 11:14

Це розслідування провів мій юний друг з ДемАльянсу Андрій Богданович. Особливо цікаво має бути журналістам, що зараз працюють на сесії Київської міськради, ну, сподіваюсь, столичним лікарям та правоохоронцям також)

ВЕЛИКИЙ ДЕРИБАН У МАЛЕНЬКІЙ ЛІКАРНІ

Ця стаття написана за результатами журналістського розслідування проведеного Андрієм БОГДАНОВИЧЕМ (далі – автор).

В Україні існує така практика, що майже всі державні поліклініки та лікарні "ненав'язливо" збирають гроші з пацієнтів під видом благодійних внесків.

Коли людина приходить до лікаря та розказує йому про свої недуги, вона може дізнатись, що аналізи або лікування "платні".

При цьому, вносячи в касу зазначену лікарем суму, отримуєш квитанцію про сплату, де чорним по білому написано, що твоя оплата є благодійним внеском. Інколи, досвідчені працівники закладів охорони здоров'я ще можуть підсунути на підпис заяву, де ти висловлюєш свою згоду на таку пожертву. Звичайно, після цього, будь-які ваші претензії до лікарні будуть безпідставними, адже ти начебто сам висловив бажання зробити такий внесок.

До автора даної статті звернувся громадянин на прізвище П., один з пацієнтів Міжрайонного шкірно-венерологічного диспансеру N5 Подільського району міста Києва, що знаходиться за адресою: вул. Галицька, 6 (далі – диспансер). Як повідомив П., адміністрацією диспансеру збираються гроші саме в зазначений вище спосіб. В принципі, все традиційно. Окрім того, ситуація підсилюється делікатністю захворювань пацієнтів цієї лікарні. Очевидно, що навіть маючи незгоду з таким вимаганням грошей, громадяни, хворі на венеричні недуги, навряд чи підуть скаржитись до міської адміністрації.

Після отримання від громадянина П. зазначеної інформації, автор вирішив провести власне розслідування. Оглянувши фасад лікарні було виявлено вивіску про надання анонімних послуг з обстеження та лікування.На думку автора, такі послуги мали б бути платними. Проте, надіславши запит на інформацію до Головного управління охорони здоров'я Київської міської державної адміністрації, було встановлено, що диспансером платні послуги не надаються.Для роз'яснення цього питання автор зустрівся з одним із лікарів диспансеру на прізвище Л., який розповів, що "анонімний" кабінет, працюючий на території лікарні, є нічим іншим, як бізнесом головного лікаря диспансеру ТАБОЛОВА Казиміра Петровича. При чому, як зазначив Л., працюють в цьому кабінеті лікарі цього ж диспансеру, не отримуючи за це жодної копійки.

Для перевірки факту роботи цього кабінету, автором було надіслано запит на інформацію про надання лікарнею анонімних послуг та про повідомлення прізвища орендатора "анонімного" кабінету.

У відповідь прийшов лист, в якому говорилося, що послуг з анонімного обстеження та лікування диспансер не надає, а от у наданні інформації щодо орендаря було відмовлено, копії договору оренди не було надано.Лише після скарг, надісланих автором до прокуратури та КМДА, у відповідь на повторно відправлений інформаційний запит, Головним управлінням комунальної власності міста Києва, було надано копію договору оренди приміщення та повідомлено ПІБ орендаря "анонімного" кабінету. Їм виявився приватний підприємець ТАБОЛОВ Казимір Петрович, головний лікар диспансеру!Цікаво, що договір оренди, окрім заступника начальника Головного управління комунальної власності міста Києва, підписав двічі ТАБОЛОВ Казимір Петрович: один раз – як фізична особа-підприємець, а другий – як головний лікар диспансеру.З питань законності такого надання послуг, автор звернувся до громадського експерта, і ось які висновки він надав.Ігор Нікітчук, незалежний експерта з антикорупційних питань

Оскільки диспансер – юридична особа публічного права, то її головний лікар є особою, про яку йдеться в підпункті "а" пункту 2 частини 1 статті 4 Закону України "Про засади запобігання і протидії корупції" (далі – Закон).

Відповідно до статті 1 Закону, корупційне правопорушення – умисне діяння, що містить ознаки корупції, вчинене особою, зазначеною у частині 1 статті 4 Закону, за яке законом установлено кримінальну, адміністративну, цивільно-правову та дисциплінарну відповідальність, а корупція – використання особою, зазначеною в частині 1 статті 4 Закону, наданих їй службових повноважень та пов'язаних із цим можливостей з метою одержання неправомірної вигоди або прийняття обіцянки/пропозиції такої вигоди для себе чи інших осіб або відповідно обіцянка/пропозиція чи надання неправомірної вигоди особі, зазначеній в частині 1 статті 4 Закону, або на її вимогу іншим фізичним чи юридичним особам з метою схилити цю особу до протиправного використання наданих їй службових повноважень та пов'язаних із цим можливостей.

У випадку, якщо укладення договору оренди приміщення Диспансеру, в якому відбувається прийом пацієнтів і надання їм медичних послуг, здійснювалося із порушенням встановленого порядку – головним лікарем порушено норму про обмеження щодо використання службового становища (пункт 1 частини 1 статті 6 Закону), оскільки він неправомірно сприяє іншій фізичній особі (в даному випадку – собі, як фізичній особі – підприємцю) у веденні господарської діяльності.

Відповідальність за вчинення такого правопорушення передбачена нормою статті 1722 Кодексу України про адміністративні правопорушення (на день публікації – це штраф від 850 до 8500 грн з конфіскацією незаконно одержаної неправомірної вигоди матеріального характеру).

У випадку, якщо пожертви фізичних осіб – пацієнтів передаються особисто головному лікарю – констатуємо факт порушення останнім норми про обмеження щодо одержання дарунків (пункт 1 частини 1 статті 8 Закону), оскільки наявне отримання дарунку (пожертви) за вчинення головним лікарем дій по організації прийому і консультуванні хворих, причому очевидно, що такі пожертви при заявленому безоплатному характері надання таких медичних послуг не відповідають загальновизнаним уявленням про гостинність (частина 2 статті 8 Закону).

Відповідальність за вчинення такого порушення передбачена нормою статті 1725 Кодексу України про адміністративні правопорушення (на день публікації – це штраф від 425 до 1700 грн з конфіскацією дарунків чи пожертв).

Крім того, головний лікар диспансеру очевидно не виконав свій обов'язок уживати заходів щодо недопущення будь-якої можливості виникнення конфлікту інтересів, передбачений нормою пункту 1 частини 1 статті 14 Закону, оскільки є очевидною наявність суперечності між особистими інтересами особи та її службовими повноваженнями, наявність якої може вплинути на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, а також на вчинення чи не вчинення дій під час виконання наданих їй службових повноважень (конфлікт інтересів відповідно до статті 1 Закону).

Все наведене вище є підставами для звернення до органів прокуратури або до Департаменту Державної служби боротьби з економічною злочинністю МВС України, з метою перевірки діяльності Диспансеру і головного лікаря, як його керівника.

Після публікації зазначеної статті, автор має намір звернутися до правоохоронних органів з проханням перевірки правдивості інформації, наданої пацієнтом П. та лікарем Л. та проханням перевірки законності діяльності Шкірно-венерологічного диспансеру N5 Подільського району міста Києва та фізичної особи-підприємця ТАБОЛОВА Казиміра Петровича.

powered by lun.ua
Коментарі — 8
Bayan _ 30.11.2012 11:27
IP: 217.77.220.---
а почему тут комментариев меньше стало? некоторые явно удалены, зачем? они были корректны
Bayan _ 29.11.2012 19:30
IP: 95.134.108.---
adgesv:
и вот в чём суть коррупции пока не совсем понятно

главврач официально орендовал комнату у собственника, зарегистировался частным предпринимателем

в здании где официально работает? а это где кем запрещено?
ну тут больше то, что он там занимается незаконной предпринимательской деятельностью
shamala-l _ 29.11.2012 16:09
IP: 178.54.40.---
Наталко! Пропоную повести т аку процедуру в Київській обласній лікарні N1. Щоб здати аналіз на гормони мені потрібно піти в в реєстратуру і застрахуватися добровільно примусово на ту суму, яку вони вважають за потрібнке. З суми страхування я сплачую 10 % і тоді мені роблять аналізи. Думаю, що це також іде не в касу обллікарні.
AllaZ _ 29.11.2012 15:00
IP: 93.74.84.---
Наташенька, дело обстоит именно так, как вы описали, тут и проверять нечего! Причем везде, во всех мед. учреждениях. Потому что способ заработка персонала, как у опричников – добыть самому. Из казны медицина для простых смертных получает разве что на холодную воду. На беседки деньги есть, а на мед.услуги, гарантированные Конституцией, – нет. ГОСУДАРСТВО НЕ ФИНАНСИРУЕТ ЛЕЧЕНИЯ ГРАЖДАН,
Много хороших врачей покинули медицину и нашли себя в достойно оплачиваемых отраслях. Остаются либо убогие, либо циники, либо приличные специалисты – обязательно "берущие" (им жить надо!) - к которым пациенты счастливы попасть, т.к. в частных заведениях врачи обычно второй категории,но дороже.
Напоследок вопрос: вы к кому собираетесь обратиться с требованием контроля? К таким же опричникам? Результат знаете? Ваш главный обвиняемый вынужден будет заплатить еще и контролерам. И все!
Думаете мне его жаль? Нет. И дело не в нем! А В ОБЩЕСТВЕННОМ ЗАПРОСЕ НА МЕДИЦИНУ – его нет.
Bayan _ 29.11.2012 12:19
IP: 217.77.220.---
а замначальника управления коммунальной собственности Киевской госадминистрации должен пойти соучастником
Bayan _ 29.11.2012 12:13
IP: 217.77.220.---
кроме того тут есть и состав ст. 364 УК "Зловживання владою або службовим становищем"
azer _ 29.11.2012 11:49
IP: 217.196.166.---
є таке питання- запити громадян,і рівень фінансування цих запитів, ...-небо і земля, ...тому якщо немає фінансування,думаю,створюються правила погашення тої різниці (до речі і в освіті теж),, ...ну припустим виділяється на одного хворого до двух гривень перебування в стаціонарі на добу, ...якщо ви рахуєте що такий рівень послуг медичних вам потрібен, ...ну то отримуйте його, ...тому це питання не до медиків, ...що посіяєш те й пожнеш
azer _ 29.11.2012 11:29
IP: 217.196.166.---
дєло врачєй-2012 (самая большая корупція) --растрєлять
Україна та Європа1104 Aтака Путіна1245 Корупція1366 Уряд реформ410 Зеленський41
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter