Наталя Соколенко Журналістка

Коні не винні. Про хибну логіку деяких членів Вищої ради правосуддя

14 січня 2019, 14:05

Завтра. 15 січня о 10.00 (вхід вільний, приходьте!) Вища рада правосуддя (ВРП) має ухвалити (але не факт, що не відкладуть знову) остаточне рішення щодо звільнення або "помилування" судді Вовчанського районного суду Ірини Уханьової.

Фабула проста: суддя Уханьова на одному із засідань заборонила харківському громадському активісту і правозахиснику Максиму Корнієнку знімати ВІКРИТИЙ судовий процес на мобільний телефон, розпорядилася видалити його із зали, а потім ще й засудила Максима на 15 діб. (відео тут: https://www.youtube.com/watch?v=N7kkFzt6OHM&feature=share

Пізніше апеляція скасувала це свавільне рішення Уханьової- визнала правозахисника і активіста невинуватим.

Максим розпочав боротьбу за звільнення судді через повну неадекватність і непрофесійність.

4 грудня 2018 р. ВРП вже збиралася для розгляду цією простої історії. Доповідач у справі – Олексій Маловацький – нагадав рішення Першої дисциплінарної палати Вищої ради правосуддя: рекомендувати звільнити Уханьову з посади судді, а також закликав членів Вищої ради правосуддя підтримати це рішення.

І тут почалися запитання від інших членів ВРП – точніше почалася вистава! Члени ВРП запитували в Уханьової про стан її здоров"я, про навантаження, про те, скільки ще суддів працює у Вовчанському суді? Як ці питання стосуються історії із винесенням свавільних рішень Уханьовою?

Відповідь криється у порядку формування ВРП. Цей орган сформовано переважно суддями. І вони (не всі, але ті, хто ставив дивні питання Уханьовій), напевно, пам"ятають свої дні роботи у якомусь райсуді. Тому оці недоречні питання про здоров"я.

Инша річ – Маловацький. При всьому печальному бекгарунді цього члена ВРП, Маловацький сюди потрапив із бізнесу, тому йому невідомо, як воно буває у районному суді із навантаженням. Тож він і обстоював саме звільнення Уханьовою без урахування инших обставин. Але настрій у багатьох його колег був, судячи із запитань, инакший.

Отже, рішення по Уханьовій буде завтра. Я би дуже хотіла помилитися, але вангую, що ВРП завтра залишить на посаді судді Ірину Уханьову і це рішення буде продиктовано такою логікою: не можна знекровлювати Вовчанський райсуд. І байдуже, що у цьому суді залишиться та, хто виносить свавільні рішення і, до речі, ані визнання провини, ані вибачень перед потерпілим не принесла.

Цю хибну логіку пречудово описав ще 100 років тому Михайло Коцюбинський в оповіданні "Коні не винні". Ця історія про поміщика Аркадія Петровича Малину. Він вважає себе лібералом, патякає про права мужиків на землю, але як ті мужики приходять забирати цю землю, Аркадій Петрович Малина починає петляти. Коли його син викликає загін козаків для придушення мужиків, наш герой-ліберал не відсилає назад карателів, а дозволяє заїхати на обійстя...бо коні втомлені. Коні ж не винні.

Про таку логіку в ухваленні рішень неодноразово чула і від членів Вищо кваліфікаційної комісії суддів України (ВККСУ). Всі ці розповіді, що не може звільнити усіх негідників з посад суддів, бо не буде кому судити – та сама схиблена схема мислення: коні не винні.

Питання: чи можна досягти оновлення судової системи і появи довіри до судової гілки влади, якщо користуватися старими підходами, якщо правосуддя вершитимуть ті самі люди, що виносили раніше свавільні рішення. Ні!

Що робити? Переформатовувати ВРП і ВККСУ. Змінювати порядок формування цих органів. Оскільки європейський підхід, що аналоігчні органи формують судді, для України, як країни із транзитною (перехідною) демократією, не годиться.

Після Революції Гідності судова система з її самоврядними органами ВРП і ВККС вже двічі провалила завдання на самоочищення. Тому ці органи (або один замість двох) мають бути сформовані із залученням представників громадянського суспільства, які керуватимуться иншою логікою. Приклади у світі є.

powered by lun.ua
Коментарі — 1
Njvfc Keytwot _ 14.01.2019 16:17
IP: 35.235.226.---
Да какое самоочищение? Есть хоть один вменяемый, кто верит в эту возможность? А почему бы просто людям не выбирать этих судей. Называйте "мировыми" / "низовыми" / любыми. И пусть люди их выбирают. Тогда твари не смогут долго удерживаться на креслах, а достойные будут себе работать...
Україна та Європа1085 Aтака Путіна1223 Корупція1335 Зеленський19 Донбас14
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter