27 січня 2021, 12:36

Як нагнути депутатів і поховати будь-який важливий законопроєкт: майстер-клас від виробників сигарет

Інтродукція: 20% українських дітей і підлітків курять електронні сигарети, часто із невідомим вмістом і в загрозливо великих об'ємах, бо Україна не здатна зробити чіткі й дієві обмеження з продажу всього цього "добра" неповнолітнім.

Ну, а тепер обіцяний майстер-клас.

Антитютюнові організації разом із притомними і совісними народними депутатами домоглися значного поступу у наведенні порядку із продажем і рекламою сигарет і пристроїв для куріння:

Комітет здоров'я нації зробив комплексний антитютюновий законопроєкт і передав в апарат Верховної Ради (N4358) із висновком ухвалити у першому читанні. Це було 4-го листопада 2020 р.

Переможенька тривала недовго. Вже на початку 2021-го – 20 січня прогриміла зрада: ті самі депутати, як просили ухвалити законопроєкт 4358 у першому читанні, різко передумали й відкликали його аби "доопрацювати".

Оце "доопрацювання" сильно смердить тютюновим димом. Бо ніде в поясненнях депутатів не сказано, що задачі цього "доопрацювання" якихось космічних розмірів, що ніяк не вписуються у можливості внесення правок між першим і другим читанням.

Здається, це комбінація, розіграна виробниками сигарет із впливовими і морально-матеріально нестійкими парламентарями. "Оценітє красоту ігри", як говорив покійний нардеп:

паралельно із роботою над комплексним законопроєктом (4358), депутати реєструють і проводять через голосування купу дрібних законопроєктів, які точково регулюють сферу продажу і реклами тютюну і виробів для паління (як законопроєкт 3628, за яким заборонено продаж електронних сигарет, рідин до них, пристроїв для куріння сигарет (наприклад IQOS, glo, lil) особам до 18 років, а от сигарети для айкос і гло дозволено купувати). І от тепер через ухвалення цих дрібних точкових законопроєктів треба, мовляв, доопрацювати комплексний законопроєкт 4358.

Резюме: ухвалення всеохопного законопроєкту 4358 відкладається на невизначений термін.

Кому це вигідно?Індустрії виробництва і продажу сигарет і всяких пристроїв для куріння.

Хто підмахнув тютюновикам? Народні депутати.

Якщо законодавці наші шановні думають, що це непомітно, то не треба так думати. І кожен раз, коли ви публічно вписуєтеся за сумнівні рішення, люди бачать у чиїх інтересах ви дієте.

Особисто мені прикро, що спікер парламенту Дмитро Разумков не проявив в цій історії лідерської позиції і підтримав ідею "доопрацювання". Я не про те, що Разумков мав своєю чергою нагнути депутатів і сказати: не віддам вам назад з апарату вже зареєстрований і вами ж рекомендований до схвалення у першому читанні законопроєкт 4358, він і не має таких повноважень. Я про лідерство, адже Разумков міг сказати: проблеми узгодження комплексного законопроєкту із точковими на цю ж тему можна доопрацювати між першим і другим читанням. Але ніт.

P.S. Кожен раз перед революційними змінами у сфері регулювання продажу і реклами сигарет, а тепер і пристроїв для куріння", представники тютюнової індустрії ставили народних депутатів у будь-яку позу паралельно виливаючм тонни помиїв на громадських активістів, посадовців і народних депутатів, що проштовхували ці зміни. Так було перед повною забороною зовнішньої реклами й реклами в друкованих ЗМІ (ви ж пам'ятаєте оці здоровенні білборди із сигаретами на всіх автобусних зупинках чи яскраву рекламку у журналі для жінок "Ліза"? Це все не зникло само собою, а лише після титанічних зусиль антитютюнових активістів і совісних народних депутатів), так було перед забороною куріння в ресторанах, перед кожним підвищенням акцизів. І зараз те саме пекельне коло замість твердої, а не зігнутою тютюновиками позиції народних депутатів. Зрештою, те, що вимагали і вимагають антитютюнові активісти, – це лише виконання вже взятих державою Україна міжнародних зобов'язань і їх все одно доведеться виконати. То навіщо народні детутати дозволяють тютюновикам ставити себе в ганебні пози, адже результат передбачуваний: тютюновики змушені будуть поступитися.

powered by lun.ua

Де твоя лінія Маннергейма? Генерал США Бен Ходжес про важливий фронт захисту суверенітету України

Американський генерал Бен Ходжес відвідував Україну, напевно, найчастіше серед усіх наших закордонних друзів-військових. Кожне його інтерв'ю українським ЗМІ розривається на цитати і розлітається по стрічках новин...

Пластична совість Разумкова

Народні депутати України щонайменше чотирьох попередніх скликань ганьбилися неприкритим лобізмом тютюнових компаній. У демократичному світі – це крайній моветон...

Кохана! Це (деолігархіЗЕція) – зовсім не те, що ти подумала!

Саму дискусію про деолігархізацію, запущену Володимиром Зеленським, я гаряче вітаю! Визначення "олігарх=зло", "не буває хороших олігархів" і тому подібне вважаю правильними, але що криється за гаслами теперішнього президента України? Що головне у деолігархізації в Україні чи в будь-якій країні? – Це ДЕМОНОПОЛІЗАЦІЯ...

Антон Геращенко теж брав участь у незаконному штурмі ДВЕРЕЙ (ознаки ст. 344 ККУ) +ВІДЕО

Епіграф: Чия б гарчала, а твоя б мовчала. Заступник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко завжди був трохи комедійним персонажем українського політикуму...

"Першого грудня" про загрозу колапсу науки

Не допустити колапсу української науки Звернення Ініціативної групи "Першого грудня" До написання цього звернення нас спонукали додані до нього дві заяви українських науковців, спрямовані до керівництва держави...

Президент України і Philip Morris: хто зверху?

Наступного тижня ми, громадяни України, виборці можемо побачити, наскільки міцно тютюнові компанії через своє тютюнове лобі тримає (чи щедро утримує) нинішню владу...