Ольга Стефанишина Реформатор закупівель медичної галузі та антикорупційна активістка, колишня заступниця міністра охорони здоров'я України з питань євроінтеграції (2018–червень 2019). Народний депутат від партії Голос.

Як у законопроекті про кров ''пропустили'' одне слово і мало не знищили інтереси українців

20 грудня 2019, 07:57

Брехня не потребує аргументів, тому з нею буває важко боротися. Правду хочуть знати всі, тому поясню на пальцях, як нас із вами хотіли "розвести на кров".

Я вже описувала ризики законопроекту 2429 про бізнес на крові. Якщо коротко – цим проектом хочуть узаконити монополію приватної компанії на ринку крові і дозволити цій компанії вивозити препарати крові за кордон в необмеженій кількості і без врахування потреб українців.

Напередодні цей законопроект розглядав антикорупційний комітет. І автори (а точніше автор) не придумали нічого іншого, як просто обманути своїх колег. Нібито, ні про яку монополію не йдеться і, нібито, експортувати препарати крові дозволять лише після того, як ними забезпечать українців. Для тих, хто повірив у ці казочки, пояснюємо на пальцях.

На цьому відео (58:25) голова Комітету з питань здоров'я нації Михайло Радуцький каже: "Ми за вивезення за кордон, але після того, коли буде забезпечена воююча країна препаратами крові та компонентами крові. Ми за".

І закон, мовляв, саме про це. Але ми вже знаємо ці "прийоми", коли за благими намірами протягують відверті махінації. Відкриваємо порівняльну таблицю законопроекту. Стаття 22, якою так розмахували автори законопроекту.

З документу "випадає" норма, яка гарантує, що спочатку має бути забезпечена внутрішня потреба країни, а вже тоді можна експортувати препарати за кордон.

З обов'язкового забезпечення потреб українців просто "зникло" слово "препарати" – тепер взагалі не йдеться про необхідність забезпечувати препаратами крові населення України як умову експорту.Було: "Обсяги обов'язкового забезпечення потреб охорони здоров'я населення донорською кров'ю, її компонентами і препаратами..."

Буде: "Обсяги обов'язкового забезпечення потреб охорони здоров'я населення донорською кров'ю та її компонентами..."

А саме експорт препаратів дуже важливий для монополістів, які виготовляють їх із плазми крові. Виробник і до цього перевищував ліміт, встановлений Урядом України. Що ж буде, коли всі законодавчі обмеження просто приберуть?

На потреби українців просто начхали? Чи в законопроекті випадково пропустили одне слово?

Це може видатися дріб'язковістю і чіплянням до слів. Але це – про державну політику, де важливе кожне слово.

І в цьому випадку одне пропущене слово сьогодні може обернутися катастрофою для тисяч українців завтра. Бо без препаратів крові можуть померти люди з гемофілією, онкозахворюваннями та багато інших пацієнтів, для яких ці препарати життєво важливі.

Антикорупціний комітет прийняв рішення розробити необхідні правки між першим і другим читаннями. Щоб унеможливити монополізацію ринку крові та безконтрольне вивезення з України препаратів із плазми крові.

Михайло Радуцький із цим погодився. Тому стежимо за руками і тримаємо руку на пульсі. І будемо сподіватися, що автори законопроектів не будуть пропускати важливі слова.

powered by lun.ua
Коментарі — 1
Николай Вшивков _ 20.12.2019 08:59
IP: 35.235.226.---
Ольга, нажаль, повернення одного слова "препарати" тут не достатньо. Бо вони викинули ціле речення про "дозволяється реалізовувати за межами країни за умови повного забезпечення внутрішньої потреби". Без цього речення повернення слова "препарати" у речення про обсяги, не забезпечеть обмеження монополіста у експорті препаратів. Проте окремим реченням він забезпечив для себе повну заборону вивозу плазми для переробки за кордоном з наступним поверненням препаратів після переробки в Україну. Насправді, практично всі правки у 22 ст. треба змінювати або анульовувати.
Україна та Європа1104 Aтака Путіна1245 Корупція1366 Уряд реформ410 Зеленський41
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter