22 грудня 2010, 13:26

Евро-2012: кто крайний?

Пользуясь возможностями своего блога и отвечая на просьбу знакомого журналиста, ниже публикую его материал. Точка зрения журналиста на проблематику может не совпадать с моей.

Останнім часом на "Українській правді" розгорнулась гостра дискусія про доцільність проведення фінальної частини чемпіонату Європи з футболу в Україні. Першою ластівкою стала публікація Сергія Лещенка: "Євро-2012 бездонна бочка бюджетних коштів". В ній автор порівняв вартість реконструкції столичного НСК "Олімпійський" із кошторисом найсучасніших спортивних арен світового рівня. Викликає подив постійне збільшення вартості робіт навколо "Олімпійського", яка нині складає 290 млн. євро бюджетних коштів (не виключено, що сума зростатиме). Для прикладу, реконструкція берлінської арени "Олімпія" обійшлася у 242 млн. євро. З яких 31 мільйон – це витрати на освітлення та мультимедійне устаткування. Також варто врахувати значно більші витрати німців на робочу силу та будівельні матеріали під час реконструкції.

Про загадкову математику на "Олімпійському" говорить і той факт, що вартість одного місця тут складає 43,6 тис. грн... Це в півтора рази дорожче місця на новенькій "Донбас-Арені".

Як реакція на статтю Лещенка з'явилась публікація Володимира Ковалевського, який опікується Нацагенством з питань підготовки та проведення в Україні фінальної частини футбольного Чемпіонату. Окрім критики попереднього уряду, який практично нічим, окрім гучних заяв, не займався, основним месиджем чиновника є: "...за 7 місяців роботи, починаючи з травня, на НСК "Олімпійський" виконано в півтора рази більше робіт, ніж за 2008-2009 роки разом. Єдиним стримуючим фактором для робіт стало те, що від попередньої влади ми отримали лише 60% робочої документацїі...".

В свою чергу, відомі українські письменники та видавці брати Капранови закликали громадськість звернутись з листом до організаторів із УЄФА. У якому проінформувати щодо невтішної ситуації в Україні навколо демократії, свободи слова, державних фінансів та ін. В підсумку – запропонувати футбольній асоціації знайти іншу країну-співорганізатора турніру Євро-2012.

Автор з повагою відноситься до творчої та громадської діяльності Капранових. Але давайте поміркуємо, наскільки УЄФА та нинішній владі вигідно передавати права на проведення турніру іншій країні.

По-перше. Не дивлячись на те, що основним пріоритетом своєї діяльності УЄФА офіційно декларує футбол, як спортивну подію, її популяризацію та пропаганду. Організація також не забуває про власні прибутки. Судіть самі. Під час Євро-2008, за деякими даними, доходи УЄФА склали 235 млн. євро. Левова частка цієї суми була виручена завдяки продажу квитків на матчі та прав на їх телетрансляцію. Після проведення ЧС-2010 у ПАР, ФІФА (структурним підрозділом якої є УЄФА) лише за рахунок продажу рекламних прав отримала $ 3,2 млрд. Отже, мова йде про надприбутки, в яких безумовно зацікавлені організатори вечірки.

По-друге. УЄФА практично повністю контролюватиме найприбутковіші напрямки від футбольного дійства. В першу чергу, це продаж квитків та прав на трансляцію матчів.

Далі-більше. Офіційним агенством, яке розміщуватиме гостей та вболівальників під час турніру 2012 року є "Tui Travel". Компанія працює більш, ніж у 180 країнах світу. В рамках підготовки до Євро-2012 її завданням є укладання договорів із готелями, в яких розміщуватимуться туристи. Ця ж компанія опікувалась поселенням вболівальників у ПАР, коли проходили футбольні поєдинки ЧС-2010. У фінансовому звіті станом на вересень поточного року, виручка "TUI Travel" склала близько $ 15 млрд.

Ще один ласий шматок – виготовлення сувенірної продукції Євро-2012 контролюватиме "Warer Bros". Та ж компанія, що займалась розробкою не надто оригінальних талісманів Чемпіонату: Славека та Славка. Чи варто зазначати, що минулий форум Євро-2008 також обслуговувала "Warner Bros"?

Не слід забувати про інших партнерів УЄФА: автомобільного "Hyundai", пивного "Carlsberg" тощо. Фінансові інтереси яких займають не останнє місце у розподілі прибутків від Євро-2012.

До всього, УЄФА захищатиме свою продукцію правами інтелектуальної власності. Тобто, відповідальність нестимуть всі підприємці, які торгуватимуть товарами та пропонуватимуть послуги із символікою УЄФА без відповідної ліцензії.

Отже, під час Мундіалю футбольна асоціація та її партнери не лише привертатимуть увагу до футболу мільйонів вболівальників з усього світу, але й збиратимуть врожай у вигляді мільйонних прибутків.

По-третє. Закон, що спрощує ввезення предметів, які необхідні для підготовки України до Євро-2012, прийнятий Верховною Радою в червні, вкрай вигідний як українським чиновникам, що мають відношення до підготовки сцени, так і самим організаторам Євро. Сюди ж можна віднести й позаконкурсну закупівлю товарів, послуг та виконання робіт з підготовки до Євро-2012 у одного учасника. Таким чином, Нацагенство в праві особисто визначати переможця тендеру. У 2011 році ця ж структура отримає майже 6,5 млрд. грн. бюджнтних коштів. Дана сума передбачена на "підготовку основних інфраструктурних об'єктів та здійснення необхідних організаційних заходів для належного проведення чемпіонату".Можемо констатувати, що інтереси, в тому числі фінансові, УЄФА та українського державного керівництва фактично збігаються. Хтось заробить на "проведенні вечірки", а хтось – на "монтуванні сцени до неї". І не потрібно себе дурити, що про свободу слова, демократію і дефіцит українського бюджету в УЄФА нічого не знають. В решті решт, крайніми, як завжди, залишаться українські платники податків, для яких "похмільний синдром" настане ще до початку "бучного свята" у 2012 році...Миколай Воробйов
Комітет громадського контролю "ЧЄ-12"


2022 рік буде супроводжуватися цілим рядом тенденцій, які вже були присутні у 2021 році, а значна частина конфліктів можуть значно посилитися.

Найбільш важливим і відчутним фактором, який буде продовжувати впливати у 2022 році залишається пандемія коронавірусу, яка набула характеру загальносвітової...

2022 рік буде супроводжуватися цілим рядом тенденцій, які вже були присутні у 2021 році, а значна частина конфліктів можуть значно посилитися.

Найбільш важливим і відчутним фактором, який буде продовжувати впливати у 2022 році залишається пандемія коронавірусу, яка набула характеру загальносвітової...

Бюджет-2022 і потреба в новій стратегії розвитку економіки для України

У Верховну раду було внесено проект бюджету на 2022 рік. Сказати, що це і є основний документ за яким Україна житиме наступного року – не сказати нічого...

Північний потік-2: холодний душ для України

Підсумкові рішення США та Німеччини по Північному потоку-2, які пролунали на цьому тижні мають стати холодним душем як для усього українського політикуму, так і для українського суспільства...

Держава має повернутися обличчям до платників податків

Прийнятий у ВР закон 5600 про зміни до податкового кодексу може вважатися унікальним явищем. Дуже мало законодавчих ініціатив так сильно б'ють водночас по практично усім категоріям економічно активного населення: по великому бізнесу, по малому бізнесу, по аграріям, по житловому ринку...

Обороноздатність України: час для тверезого погляду

Підсумки саміту Байдена-Путіна в Женеві поки неоднозначні, і очевидно що вони будуть розтягнуті в часі на довгий період, для реалізації та підготовки рішень...