Підсумки сьомого пленарного тижня парламенту: аналіз РПР
Добігає кінця передостанній пленарний тиждень у цьому році. На жаль, з наближенням кінця року Верховна Рада радує нас з кожним тижнем все менше – більше провалів, аніж перемог.
Однією із топ-тем тижня у Верховній Раді стала недоторканність народних депутатів. Актуалізувало це питання подання Генпрокурора на Новинського. Депутати подання задовольнили – 228 голосів за, однак системне питання залишилося. Самопоміч виступила з ініціативою на рівні закону спростити процедуру розгляду питання зняття недоторканності. Однак ще більш бажаним є внесення змін до Конституції України. Майже всі фракції обіцяли виборцям, що відмовляться від депутатської недоторканності і навіть ухвалили закон у першому читанні, однак вже рік як зовсім забули про нього. Думаю тему ухвалення законодавства про недоторканність здатна підняти лише громадськість, з власної ініціативи депутати цього не зроблять.
Єдиною перемогою з реформаторського порядку денного цього тижня стало прийняття в першому читанні законопроекту N5368, який ліквідує податкову міліцію, а взамін передбачає створення фінансової поліції, підпорядкованої Мінфіну, ліквідовує паралельні реєстри заяв на відшкодування ПДВ та впроваджує низку інших інструментів запобігання корупції та фактично перетворює Державну фіскальну службу з поборного у сервісний орган.
Перемоги на цьому, на жаль, закінчилися. Величезним провалом цього тижня стало відверте ігнорування народними обранцями вимог МВФ законодавчо забезпечити право НАБУ проводити прослуховування підозрюваних у корупційних злочинах без залучення СБУ (законопроект N4812). Попри те, що МВФ вимагав прийняти це рішення ще до кінця листопада, Верховна Рада навіть не включила це питання до порядку денного.
Повністю провалила Верховна Рада на цьому тижні питання децентралізації. Схоже, що реформа децентралізації стала черговою жертвою опозиційної тактики навіть тих фракцій, які в лютому 2015 року проголосували за законопроект N0915 про добровільне об'єднання територіальних громад, а зараз називають цю реформу новим етапом знищення малих сіл. Ймовірно, за цією істеричною риторикою, криється бажання не допустити зменшення політичного та бюджетного впливу на сільські громади районних рад, які після проведення реформи втратять більшість своїх повноважень на користь ОТГ. Парламент відхилив законопроект N4676, який визначає послідовність дій в процесі призначення перших місцевих виборів у територіальних громадах, утворених в результаті об'єднання територіальних громад різних районів, та зміни меж таких районів. Таким чином десятки ОТГ, у які добровільно об'єдналися сільські ради з різних районів, не зможуть провести перші вибори і фактично завершити об'єднання, оскільки без ухвалення цього закону Центральна виборча комісія відмовляє їм в оголошенні цих виборів.
Не знайшли депутати часу й на розгляд інших законопроектів із порядку денного, який їм запропонував РПР на початку цього тижня. Очевидно, що наступний пленарний тиждень буде присвячений питанню держбюджету, а важливі реформаторські законопроекти будуть й далі чекати на прийняття та відтягувати реформи.
Тижневий огляд від РПР в інфографіці за посиланням