Порядок денний РПР. Пленарний тиждень 20-23 грудня
Левова частка уваги парламентарів та усіх нас цього тижня буде прикута до питання ухвалення державного бюджету. Як не намагалися цього року розглянути бюджет раніше, все ж вже за традицією вітчизняного парламенту один із найважливіших законопроектів року буде розглядатися в останній сесійний тиждень.
Поспостерігаємо, чи ночуватимуть народні обранці під куполом і чи вдасться їм врахувати у бюджеті на 2017 рік кошти на реалізацію низки важливих реформ. А це питання архіважливе, оскільки в документі повинні бути враховані не лише кошти на поточні видатки, але й в повному обсязі виділені ресурси на впровадження реформ, а зокрема на забезпечення діяльності нових антикорупційних органів, на державний фонд енергоефективності, стимулювання добровільного об'єднання територіальних громад, продовження модернізації озброєння армії та підвищення оплати праці держслужбовців. Ухвалюючи держбюджет, депутати також мусять забезпечити повноцінне фінансування суспільного мовлення на рівні 1,28 млрд.грн. як це прямо передбачено законом про суспільне. Цього неодноразово вимагав Реанімаційний Пакет Реформ, за це виступала журналістська та медійна спільнота, врешті це необхідна складова запуску незалежного суспільного мовника.
Серйозне застереження РПР має щодо лобіювання бюджетних дотацій для окремих підприємств і галузей та перевищення граничного 3% рівня дефіциту держбюджету. Зараз важливо втримати досягнуту вже невелику фінансову стабільність, передумовою якої є низький бюджетний дефіцит.
Окрім державного бюджету народні депутати мають цього тижня приділити увагу низці законопроектів із Дорожньої карти реформ РПР та встигнути їх ухвалити до кінця року. Останні сесійні тижні продемонстрували пасивність депутатів щодо реформаторських законопроектів й зараз вони мають останній шанс реабілітуватись перед громадськістю та ухвалити закони, що просунуть рух реформ.
Одним із таких законів є N5180 "Про вищу раду правосуддя", що чекає розгляду вже в другому читанні. Минулого сесійного тижня активісти Автомайдану, Реанімаційного Пакету Реформ та кампанії ЧЕСНО.Фільтруй суд під час акції під комітетом Верховної Ради вимагали внесення правок у законопроект з розширенням повноважень Громадської ради доброчесності. Це один із пунктів, які необхідно внести у законопроект перед прийняттям у другому читанні, аби забезпечити реальний вплив громадськості у кадрових питаннях судової системи. Президентський проект закону несе загрозу для судової реформи й РПР закликає депутатів не ухвалювати цей закон без урахування вимог громадськості щодо призначення суддів-п'ятирічок та повноважень Громадської ради доброчесності.
Експерти РПР також закликають народних депутатів підтримати такі важливі законопроекти наступного пленарного тижня:
Ухвалити в цілому законопроект N5368, який обмежує корупційні можливості фіскальних органів та посилює сервісну функцію Державної фіскальної служби. Зокрема, законопроект передбачає: ліквідувати податкову міліцію і створити фінансову поліцію з підпорядкуванням її Мінфіну; законодавчо закріпити функціональні можливості електронного кабінету платника податків.
Прийняти за основу законопроект N4644, який передбачає привести умови перевезення небезпечних вантажів автомобільним, залізничним та річковим транспортом до європейського рівня з метою гарантування належного рівня безпеки під час перевезення небезпечних вантажів.
Прийняти за основу законопроект N4741, що має на меті детінізацію валютообмінних операцій, покращення валютного регулювання і валютно-курсової політики шляхом скасування пенсійного збору з купівлі валюти та відміни паспортизації таких операцій.
Вчергове Реанімаційний Пакет Реформ закликає народних депутатів не ігнорувати та врешті винести на розгляд низку дуже важливих законопроектів, прийняття яких чекає громадськість та які відкриють шляхи до активізації антикорупційних процесів. Такими є законопроект N4812, що дозволить НАБУ через суд в обхід СБУ самостійно робити прослуховування та законопроект N4038а про захист викривачів і розкриття інформації про шкоду або загрозу суспільним інтересам. І хоч для українців поняття "викривач" є дещо новим та часом незрозумілим, але це надзвичайно важливий законопроект, який фактично встановлює правові механізми убезпечення та захисту людей, що розкривають важливу інформацію в тому числі про корупційні діяння.