Чи будуть в Україні всі теленовини з сурдоперекладом?
Згідно статистики, люди з повною або частковою втратою слуху складають від 4 до 10% мешканців Європи, про кількість глухих в Україні статистичних даних я не знайшов.
Жестова мова в Україні існує близько двох століть, тобто, відтоді, як з'явилися перші осередки, громади глухих. Водночас в Україні близько тисячі триста телеканалів – і у жодного в ліцензії не передбачена адаптація програм для глухих.
Глухих в Україні тотально не чують!
Законодавство переважної більшості держав Європи захищає права глухих і слабочуючих громадян відповідно до "Європейської Хартії регіональних або міноритарних мов". Парламентська Асамблея Ради Європи розробила рекомендації 1598 (2003) про "Захист жестових мов глухих в країнах-членах Ради Європи". До прикладу: всі телеорганізації Франції ведуть інформаційне мовлення жестовою мовою.
В Україні до сьогодні проблема не була врегульована на законодавчому рівні і вирішувалась лише почасти завдяки деяким нормативним актам Держтелерадіо. Саме тому у вівторок Верховна Рада України розгляне наш законопроект N8214, який у разі прийняття зобов'яже всі телеканали державної форми власності організувати сурдопереклад своїх теленовин.
До останнього дня ніхто не сумнівався у прийнятті цього законопроекту. Але сьогодні з'ясувалося, що паралельно з нами у Кабінеті міністрів підготували свій законопроект. Всупереч міркуванням політичного розрахунку я маю визнати, що законопроект Кабміну є більш радикальним, ніж запропонований нами, адже зобов'язує організувати сурдопереклад новин телерадіокомпанії усіх форм власності, а не лише державні телеканали.
Проблема лише в тому, що проект кабміну не стоїть у порядку денному цієї сесії Верховної Ради. Тому, якщо більшість провалить прийняття нашого закону, глухі та слабочуючі змушені будуть чекати наступної сесії Верховної Ради.
Відтак у вівторок я пропоную більшості компроміс – схвалити наш законопроект у першому читанні, а в другому читанні розширити його дію на ТРК усіх форм власності.
Те чи погодиться більшість на такий крок, для глухих та слабочуючих стане сигналом, який виявить чи справді теперішня влада щиро турбується про їх інтереси. Зі свого боку, навіть у випадку навмисного провалу нашого законопроекту, я обіцяю підтримати законопроект Кабміну, бо головне не політична вигода, а результат.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.