28 березня 2017, 16:53

Чому антикорупціонерам варто заповнювати Е-декларації

В 2005 році, коли я керував одним Інтернет-виданням, мій знайомий, який тоді працював в українському офісі Freedom House приніс документи, що могли свідчити про корупцію за грантом, який надали Владу Каськіву. Отримавши на розбудову організації "Пора" більше мільйона доларів, він, нібито, прозвітувався тільки за половину.

Тоді як активний учасник Помаранчевого Майдану, я відмовив у публікації – не хотів дискредитувати нашу революцію, яка щойно перед тим перемогла. Історія пригадалась спонтанно, коли я прочитав гнівну реакцію Freedom House на введення Е-декларацій для отримувачів грантів антикорупціонерів.

Звичайно корупція серед любителів грантів не новина. Хочеться сподіватися, що тепер все змінилося, але ще в 90-х були відомі імена кількох справжніх грантових шахраїв, які на гроші американських платників податків збудували собі чималі маєтки в Києві.

Щодо теперішніх антикорупціонерів таких підозр я не маю, але закон пишуть не під конкретних людей. В ідеалі він має діяти навіть тоді, коли нас з вами уже не буде.

Тому замість емоцій, варто розібратися з реальними досягненнями і помилками тих, хто написав цей резонансний законопроект.

Найперше, Е-декларування – не покарання, а нормальна практика багатьох країн, що нічим не загрожує чесному декларанту. Віталій Шабунін, який витратив чималу частину своєї енергії на доведення цього простого факту чиновникам, був абсолютно правий.

Тим більш не зрозуміло, чому б керівникам громадських організацій, які борються з корупцією, самим не показати приклад і не заповнити Е-декларації? Я майже переконаний, що порівняння з мільйонерами-чиновниками буде точно на користь борців з корупцією.

Втім, це створило б дієвий механізм контролю, особливо тих, хто входить до конкурсних комісій чи наглядових рад. Адже спокуса дати їм хабаря за "правильні" рішення є в багатьох.

Кажуть, нібито, закон прирівняв антикорупціонерів з чиновниками – це не так.

Найперша і найголовніша відмінність в тому, що чиновники не мають права займатися бізнесом і не можуть мати інших доходів, крім зарплати, яку їм офіційно платять. На відміну від них борці з корупцією найчастіше... ФОПи. Відповідно, вони ведуть підприємницьку діяльність і мають не фіксовану зарплату, а досить різний дохід.

Звичайно, те, що Е-декларації мають заповнювати всі субпідрядники антикорупціонерів – типова помилка законодавців. На зустрічі з Президентом домовились її виправити, тим більше, що час є.

Декларації представників громадськості антикорупціонерів очікують аж у 1 січні наступного 2018 року.

Не менш абсурдною виглядає страшилка, що Е-декларацію будуть заповнювати всі, хто вийде на мітинг проти корупції – за свободу слова в демократичній Україні не було і не буде покарань.

Тому якщо якась норма вимагає уточнення, воно буде зроблене ще одним законом про зміни закону.

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Україна має визначитись із стратегією на Закавказзі.

Довгий час Україна цікавилась виключно внутрішньополітичною проблематикою. Спроби вийти на регіональний рівень, як то утворення ГУАМ, що замислювалось як економічний союз Грузії, України, Азербайджану та Молдови, на жаль успішно були погашені російською агентурою...

Продаж телеканалів Порошенка – свобода слова понад усе.

Правду кажучи, я вражений елегантністю рішення Порошенка, який позбавив владу головного важелю тиску на непідконтрольні їй телеканали П'ятий і Прямий...

Чому Зеленський не засудив сексизм Корнієнка та Арахамії?

Відповідь можна знайти в інструкціях, які отримали перед ефірами народні депутати від Слуги народу. Я так розумію автор цих темників-інструкцій Михайло Подоляк...

Мюнхенське шоу і традиційний скандал

Участь Зеленського у щорічній мюнхенській конференції з питань безпеки вже традиційно для нового президента привернула увагу низкою скандальних заяв на фоні відсутності системного змісту...

Соцопитування – підтримка ЄС зросла у півтора рази

Сьогодні чорний день для опонентів Петра Порошенка – всього лише через 8 місяців після обрання Зеленського президентом з'ясувалося, що рейтинг партії його головного опонента відчутно зростає...

Чому задоволений Путін і як ДБР працює в інтересах Росії?

Після зустрічі із президентом Зеленським, що відбулася одразу після переговорів у Нормандському форматі, президент Путін заявив, що він задоволений...