4 жовтня 2018, 16:36

Обмеження ЗМІ під час війни – світовий досвід

Можу собі уявити, що будуть кричати російські ЗМІ у відповідь на запровадження санкцій проти власників телеканалів 112 і Ньюсван. Оскільки вони точно будуть говорити, що закривати пропагандистські проросійські телеканали це не демократично і почнуть апелювати до світового досвіду, давайте згадаємо реальний світовий досвід під час Другої світової війни.

При цьому не має сенсу наводити приклади СРСР або Третього Рейху – Україна ж не Росія і як демократична країна має порівнюватися з такими демократіями як Великобританія та США.

І все ж, хочу нагадати, що жоден телеканал, який би належав українському власнику або хоча б був проукраїнським (наприклад повторював тези української пропаганди), не виходив, не виходить і не може виходити у сучасній Росії.

Світовий досвід заборон та обмежень ЗМІ

Під час Другої світової війни у Великобританії була запроваджена система "добровільної цензури". Мета обмежень – не пропустити у відкриту пресу матеріали, які могли б видати ворогові інформацію, цінну з точки зору ведення війни.

В закон "Про охорону держави" були введені два параграфа, що дозволяли міністру внутрішніх справ Великобританії заборонити будь-яке видання на власний розсуд"

• 21 січня 1941 р без пред'явлення звинувачень була закрита "Дейлі Уоркер", а також невелике видання "Уїк" ("Тиждень"), поширювалося тільки по підписці.

• Серйозне попередження було зроблено газеті "Дейлі Міррор", яка надрукувала карикатуру, здатну, на думку офіційних осіб, викликати настрої поразки.

За наказом президента США у 1942 році під контроль були поставлені всі засоби масової інформації в країні. Ряд газет та журналів закрили, а їх видавців посадили. Було встановлено суворий контроль за підозрілими особами: "ізоляціоністами", симпатиками держав "гітлерівської осі".

Телебачення тоді було ще малорозвинене, але радіо зазнало серйозних обмежень. Ще на початку війни всі американці японського, німецького та італійського походження були зобов'язані здати свої радіоприймачі і радіопередавачі, а заодно і фотокамери та зброю.

На фото черга на здавання заборонених предметів 29 грудня 1941 року у Лос-Анжелесі.

Тому треба визнати, що, можливо, наша держава є занадто демократична в умовах війни.

powered by lun.ua

Продаж телеканалів Порошенка – свобода слова понад усе.

Правду кажучи, я вражений елегантністю рішення Порошенка, який позбавив владу головного важелю тиску на непідконтрольні їй телеканали П'ятий і Прямий...

Чому Зеленський не засудив сексизм Корнієнка та Арахамії?

Відповідь можна знайти в інструкціях, які отримали перед ефірами народні депутати від Слуги народу. Я так розумію автор цих темників-інструкцій Михайло Подоляк...

Мюнхенське шоу і традиційний скандал

Участь Зеленського у щорічній мюнхенській конференції з питань безпеки вже традиційно для нового президента привернула увагу низкою скандальних заяв на фоні відсутності системного змісту...

Соцопитування – підтримка ЄС зросла у півтора рази

Сьогодні чорний день для опонентів Петра Порошенка – всього лише через 8 місяців після обрання Зеленського президентом з'ясувалося, що рейтинг партії його головного опонента відчутно зростає...

Чому задоволений Путін і як ДБР працює в інтересах Росії?

Після зустрічі із президентом Зеленським, що відбулася одразу після переговорів у Нормандському форматі, президент Путін заявив, що він задоволений...

Путін погрожує нам новою війною?

Навіть для агресора кожна війна потребує пояснення. Інколи ідеологічна підготовка триває довго. Після приходу до влади Путіна в 1999 році росіянам особливо часто почали говорити, що Україні Крим "подарував" Хрущов...