Тарас Возняк www.ji-magazine.lviv.ua

Не наш герой

26 березня 2012, 11:36

Вчора 25 березня минула чергова річниця загибелі у нацистському концтаборі Майданек українця, священика, людини, на якій українство могло б будувати свій дух і свою гідність – отця Омеляна Ковча.

Це, напевно, рідкісний приклад справжнього воїна і християнина. Не того, що б'є себе у груденята, та професійно "любить Україну".

Це, напевно, рідкісний приклад дійсно відкритої до світу і його різноманіття Людини. Не боязкого пічкура, що боїться виткнути носа з своєї провінційної нірки.

Це Людина, яка рятувала Людей, а з тим і весь рід людський.

Однак в Україні ні гу-гу... Тиша.

Тихо і у Львові.

Одні безграмотні і несвідущі – малі світу сього. Ні Людей, ні Мови, ні Культури не знали і не знатимуть. Так і повсихають. Тому Ковч їм так і залишиться невідомим. Це ж не Кіркоров.

Інші, навіть знаючи, мілкі у своїй сутності – просто дрібні ненависники. Крім недоброзичливості до людей нічого у своїх убогих маленьких душах нашкребти не здатні. Для них Ковч не "наційональний герой", не їх герой. Як і Андрей Шептицький чи Богдан Осадчук.

Сумно це все, що мавши колись такого поміж себе, ми по стількох роках не здатні навіть усвідомити, хто ж то був. Не те що вшанувати. Про те, щоб зробити якісь висновки для себе навіть мови не заводжу. Про міжнародний імідж – навіть не згадую.

Пригадую одну з оповідей про те, як відходив Іван Франко – ледь не сам, на холодному ліжку – війна – при кількох людях і сусіді, якомусь поляку. Але найгіркішими були слова того звичайного поляка – "Ви не варті того, що поміж вас жив такий чоловік".

Львівська обласна рада попереднього, ще не такого "патрійотичного", скликання прийняла ухвалу про заснування відзнаки імені отця Омеляна Ковча. Виготовили самі нагороди. І... нікого не відзначили. Не їх герой. Хоча визнаний Іваном Павлом ІІ блаженним та патроном пастирів Церкви – не їх герой. Справді воював за волю України – не їх герой. Рятував поляків у 1939 від наброду на більшовиків – не їх герой. Рятував євреїв від нацистів – не їх герой. Пішов з ними, як синами та дочками людськими до газової камери – не їх герой. Був одним з тих небагатьох, кого справді можна назвати християнином – не їх герой.

Поляки мають такого ж блаженного Максиміліяна Кольбе, який пішов на смерть у концтаборі замість іншої людини. Однієї людини.

Українці мають блаженного, який рятував сотні – не наш герой.

Благо, що все таки є люди, які і про пам'ятник у Перемишлянах піклуються і про пам'ять.

Для невідаючих інформація хоча б з Вікіпедії:

"Омеля́н Ковч (* 20 серпня 1884, Космач – † 25 березня 1944) – греко-католицький священик, блаженний католицької церкви.

Омелян Ковч народився 20 серпня 1884 р. у селі Космач на Косівщині в родині священика Григорія Ковча (1861 – 1919) та Марії Яскевич-Волфельд (1891 – 1939). По закінченні Львівської гімназії вступив до римської Колегії святих Сергія і Вакха, де провчився з 1905-го по 1910 рік.

У 1911 році закінчив Римську Колегію свв. Сергія і Вакха й був висвячений єпископом Григорієм Хомишиним на священика. Свою службу розпочав у Підволочиську Тернопільської області.

У 1912 році їде до Боснії, де займався душпастирською опікою емігрантів з Галичини. У 1916 році повертається в Україну, а в 1919-му стає капеланом Української Галицької армії, за що пізніше потрапляє у польський концтабір. У 1922 році його призначають парохом храму св. Миколая греко-католицької громади в місті Перемишляни, недалеко від Львова. Батько 6-ти дітей.

Під час німецької окупації Західної України, намагаючись врятувати євреїв від знищення, хрестив їх і видавав їм метрики про хрещення, не зважаючи на заборону цього окупаційною владою. Загалом їм було видано більше 600 свідоцтв про хрещення. Звернувся з листом до Гітлера, в якому засуджував масові вбивства євреїв і вимагав дозволу відвідувати євреїв у гетто. За ці дії навесні 1943 року був заарештований гестапо за надання допомоги євреям і ув'язнений у концтаборі Майданек, де продовжував свою священицьку діяльність.

25 березня 1944 р. був газований та спалений у крематорії концтабору смерті Майданек (нині на терені міста Люблін, (Польща)).

Отець Омелян Ковч до останнього у Майданеку залишався відданим і вірним душпастирем. В одному зі своїх листів, який вдалося передати дітям, він писав:

"Я дякую Богові за Його доброту до мене. За винятком раю, це єдине місце, де я хочу бути. Тут ми всі рівні: поляки, євреї, українці, росіяни, латвійці та естонці. Я єдиний священик між ними. Навіть не можу собі уявити, як тут буде без мене. Тут я бачу Бога, який є один для всіх нас, без огляду на наші релігійні відмінності. Можливо наші церкви є різні, але той самий Великий і Всемогутній Бог править усіма нами. Коли я відправляю святу літургію, вони всі моляться. Вони умирають по-різному, і я допомагаю їм перейти цей маленький місточок до вічності. Хіба це не благословення? Хіба це не найвеличніша корона, котру Бог міг положити на мою голову? Це справді так. Я дякую Богові тисячу разів на день, за то, що послав мене сюди. Я більше Його ні про що не прошу. Не переживайте і не тратьте віри у те, що я роблю. Замість того, радійте мною. Моліться за тих, хто створив цей концентраційний табір і цю систему. Вони єдині, хто потребує наших молитов. Нехай Бог змилується над ними".

"Я розумію, що ви стараєтеся визволити мене. Але я вас прошу цього не робити. Вчора вони вбили 50 людей. Якщо мене тут не буде, то хто допоможе їм перейти через ці страждання. Вони підуть по шляху до Вічності з усіма їхніми гріхами і зневірою, котра приведе їх у пекло. А зараз вони ідуть на смерть з високо піднятими головами, залишивши позаду всі гріхи. І таким чином вони попадуть до вічного міста".

Визнання заслуг

9 вересня 1999 р. Єврейська рада України надала йому звання "Праведник України".

Беатифікація відбулася 27 червня 2001 р. у м. Львові під час Божественної Літургії у візантійському обряді за участю папи Івана Павла ІІ.

24 квітня 2009 блаженний Омелян Ковч був проголошений покровителем пастирів Української греко-католицької церкви.

27 квітня 2009 з Майданека в Одесу був доставлений прах, що залишився від безлічі спалених нацистами людей. Через те, що неможливо було знайти справжні мощі блаженного Омеляна Ковча, керівництво УГКЦ ухвалило рішення вважати цей прах блаженного мученика мощами.

Омеляну Ковчу присвячено документальний фільм "Парох Майданека".

powered by lun.ua
Коментарі — 35
Pokemon9 _ 27.03.2012 01:10
IP: 178.74.194.---
Спасибо.Настоящий человек.Только на таких наша цивилизация держится.
flavius_vespasian _ 26.03.2012 23:48
IP: 91.124.119.---
anna-maria:
Зупиніться, подякуйте Тарасові Возняку за його небайдужість
це не небайдужіть – це гординя і лицемірство.

не можна заохочувати гріх!
SIM5 _ 26.03.2012 23:48
IP: 62.221.55.---
flavius_vespasian:
Неубедительные Ваши сведения, однако, насчет масонов и ПР.

anna-maria:
Я-то поблагодарил Возняка за неравнодушие, а некоторые его облили грязью.
flavius_vespasian _ 26.03.2012 23:44
IP: 91.124.119.---
SIM5:
anna-maria:
flavius_vespasian:

Повторяю, ГДЕ ВЫ НАШЛИ АНТИЦЕРКОВНОЕ? Тишина во Львове?
Соврать и потом обгадить того, кто ЯКОБЫ что-то плохое сказал. Думаю, что вы, господа, не из УГКЦ.

Кстати, Возняк распространил в своем блоге информацию о Ковче (это специально для анны-марии, не заметившей (:).
стаття Возняка ЯВНА антицерковна вилазка! він нібито, на перший погляд, звинувачує раду, а насправді атакує Церкву – мовляв, чому Церква не вшанувала 25 березня блаженного Омеляна Ковча.

це лицемірна і антицерковна позиція.
anna-maria _ 26.03.2012 23:41
IP: 194.44.149.---
Зупиніться, подякуйте Тарасові Возняку за його небайдужість і подивіться документальний фільм про Омеляна Ковча. Так гідніше!
flavius_vespasian _ 26.03.2012 23:37
IP: 91.124.119.---
SIM5:
от бачите – як воно насправді, а то зразу матами обкладати.

Якби Возняк хотів знати – гугль допоміг би. Просто погуглити – львівська обласна рада і Ковч, чи Панькевич і Ковч.

але ненависть застилає Вознякові очі...

щодо масонства – вікіпедія http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%BE%D0%B7%D0%BD%D1%8F%D0%BA_%D0%A2%D0%B0%D1%80%D0%B0%D1%81_%D0%A1%D1%82%D0%B5%D0%BF%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87 донедавна писала – під 2005 роком – співзасноник Львівської Ложі. думаю можна в кеші гугля знайти, якщо що.

а щодо співпраці з ПР – так чоловік працював РАДНИКОМ губернатора Цимбалюка, члена ПР. в Неті є документи-докази.
SIM5 _ 26.03.2012 23:34
IP: 62.221.55.---
anna-maria:
flavius_vespasian:

Повторяю, ГДЕ ВЫ НАШЛИ АНТИЦЕРКОВНОЕ? Тишина во Львове?
Соврать и потом обгадить того, кто ЯКОБЫ что-то плохое сказал. Думаю, что вы, господа, не из УГКЦ.

Кстати, Возняк распространил в своем блоге информацию о Ковче (это специально для анны-марии, не заметившей (:).
SIM5 _ 26.03.2012 23:27
IP: 62.221.55.---
flavius_vespasian:
Последняя "активность", по Вашим ссылкам, датирована 11 ноября прошлого года. И говорится там о том, что ОДИН человек встретился с родственником Ковча. А какие результаты этой встречи? Предпоследняя – аж 9 августа. Круто)). Кстати, как дела насчет сбора средств на памятник? Не так ли, как с больницей будущего?

Надо было хотя бы эти ссылки предъявить Возняку раньше вместо гадостей, которые Вы написали. Тогда бы у меня было меньше "ненависти". Кстати, откуда дрова о сотрудничестве Возняка с ПР и масонами?
flavius_vespasian _ 26.03.2012 23:27
IP: 91.124.119.---
anna-maria:
я поділяю з Вами обурення щодо провокативної антицерковної вилазки Возняка.
anna-maria _ 26.03.2012 23:25
IP: 194.44.149.---
невже немає внутрішнього відчуття, що такі коментарі НЕГІДНІ пам'яті блаженного Омеляна Ковча? Це так утверджують колективну пам'ять про ВЕЛИКИХ українців, яким є Омелян Ковч? Чи не краще через соціальні мережі розповсюдити якомога більше інформації про цю людину, ніж сидіти перед комп'ютером, вичититувати підтексти і вправлятися в словесних образах?
flavius_vespasian _ 26.03.2012 23:24
IP: 91.124.119.---
jurius:
про оргії Возняка – не чув нічого. ну хіба оспівування гомолюбові на сторінках журналу Ї. але то – його приватна справа.
а от щодо масового переселення іноземців і варварів – то Возняк ці речі підтримує. Це він мультикультуралізмом називає. певно збочення якесь чергове новомодне.
jurius _ 26.03.2012 23:18
IP: 176.8.22.---
flavius_vespasian _ 26.03.2012 23:02
Як борець за чистокровну, моральну націю може уподібнюватися до римських любителів оргій, та найжахливішої розпусти, які за хабаря наводнювали Рим іноземцями і варварами? Хіба лише борці з масонерією і самі є масонами.
flavius_vespasian _ 26.03.2012 23:02
IP: 91.124.119.---
а крім того Возняк ще й нагло бреше про облраду. пардон ложно свдчить.
ось наприклад

http://news.lvivport.com/zhyttja/11630-pankevich-zaklikav-deputatv-sklasti-pojertvi-na-pamyatnik-blajennomu-omelyanu-kovchu.html

http://www.ukr.net/news/pankevich_vzjav_uchast_u_vshanuvann_pam_jat_omeljana_kovcha_v_majdaneku-6246650-1.html

http://www.mediastar.net.ua/20369-pankevich-zustrvsya-z-plemnnikom-otcya-omelyana-kovcha.html

так що всі ці Вознячкові камлання – не їх герой, не їх генрой – ница брехня, олжа масона.
flavius_vespasian _ 26.03.2012 22:56
IP: 91.124.119.---
SIM5:

звідки у вас стільки ненависті?
SIM5 _ 26.03.2012 22:52
IP: 62.221.55.---
flavius_vespasian:
А что, во Львове не тихо? Кто-нибудь впомнил о Ковче? Но насчет УГКЦ Возняк написал, что она по крайней мере признала его заслуги и беатифицировала. А вот "патриоты" из львовской Рады – как тут не матюкаться? Вам за них обидно?
flavius_vespasian _ 26.03.2012 22:49
IP: 91.124.119.---
SIM5:
добродію, Великий Піст на дворі, в Ви матюкаєтесь? теж масон?
ФЕ!
цитую Таємного радника "Однак в Україні ні гу-гу... Тиша.
Тихо і у Львові."
Возняк висуває претензії до всівх – до Церкви, до УКУ, до облради (де, до речі ДЕПУТАТАМИ Є РЯД ВИКЛАДАЧІВ УКУ), до громади. типу всі погані, лише Возняк дартаньян. якщо людина пише таке у Великий Піст – це...
SIM5 _ 26.03.2012 22:33
IP: 62.221.55.---
flavius_vespasian:
Пан таємний радник Возняк з дуба впали – ні з того ні з сього наїхали на греко-католицьку Церкву (ви чо Ковча не вшанували, такі сякі), на УКУ (ага-ага!) – там теж ніяких заходів не провели, на депутатів облради які з них в УКУ викладають...

Видко же пан Таємний радник, пішовши за юдин гріш в попихачі до ПР, зовсім сказився.
В усіх людей – Великий Піст, а платних наймиттів режиму нечистий аж викручує!

Тарасику – та піди до церкви, та посповідайся, полегши душу! бо твої масони до добра не доведуть, будеш видів!
К сведению афтара поста, не понимающего то, что прочитал: Возняк наехал не на УГКЦ, а на Львовский совет. А если он всё понял, то он – редкая мразь.
lohik _ 26.03.2012 22:22
IP: 91.214.32.---
Igor_Tseitlin: А чому ти вважаїш, що Возьняк не звертався до регіанала Костюка?...Не коректно котити тобі бочку на Возьняка, який один згадав тут про Ковча...Адже Ковч спасав твоїх єдиновірців...
flavius_vespasian _ 26.03.2012 20:33
IP: 91.124.200.---
Пан таємний радник Возняк з дуба впали – ні з того ні з сього наїхали на греко-католицьку Церкву (ви чо Ковча не вшанували, такі сякі), на УКУ (ага-ага!) – там теж ніяких заходів не провели, на депутатів облради які з них в УКУ викладають...

Видко же пан Таємний радник, пішовши за юдин гріш в попихачі до ПР, зовсім сказився.
В усіх людей – Великий Піст, а платних наймиттів режиму нечистий аж викручує!

Тарасику – та піди до церкви, та посповідайся, полегши душу! бо твої масони до добра не доведуть, будеш видів!
rudikman _ 26.03.2012 20:21
IP: 77.123.166.---
Пане Тарас, а чому мовчить церква, що з пам"ятю? Говорячи про націоналістів, то не дарма І. Франко називав їх "патентованими"Ви добре знаєте кого в Галичині називали "патентованими "
Стен1 _ 26.03.2012 17:25
IP: 212.22.211.---
Ми усі винуваті, що не знаємо не те що про Ковача, алей взагалі про "срібляний вік" української культури кінця Х1Х та початку ХХ сторіччя. Про Франка ми взагалі НІЧОГО не знаємо. Як не знали про його діяльність його сучасники. Тому Франко писав часто німецькою, польською та ще багатьма іншими мовами через розпач, що свої зрозуміють. Те саме й з Ковачем, про якого я сам дійсно не знаю, нпавіть не чув.
Саме тому, що у українців дуже коротка історична пам'ять та шкідливі звички лише фізичого, матеріального виживання. От і наслідки.
Станіслав Овчаренко
Svetiteni
Igor_Tseitlin _ 26.03.2012 17:05
IP: 194.44.208.---
Если я не ошибаюсь, г-н Возняк, Вы, как и г-н Цыбулько, являетесь советником председателя Львовской обладминистрации г-на Костюка?
Почему же, если Вы считаете г-на Ковча достойным празднования его юбилея, не посоветовали г-ну Костюку опраздновать его на высшем уровне?
Павло Солодько _ 26.03.2012 17:03
IP: 217.66.98.---
На ІстПравді виходило кілька статей, присвячених Ковчу:

http://www.istpravda.com.ua/columns/2010/12/21/10204/
http://www.istpravda.com.ua/articles/2011/12/8/64486/
http://www.istpravda.com.ua/columns/2011/06/2/41585/
Олег Дрозд _ 26.03.2012 16:12
IP: 109.207.112.---
Пане Возняк, думаю ви розумієте, що Омелян Ковч – це сьогодні "неформат" для людей, які при владі чи коло влади.
Сьогодні замовляють мурку, боротьбу влади з опозицією чи боротьбу опозиції з владою і т. д.
Не знаю, який апокаліпсис поверне нас до тями...
Prol77 _ 26.03.2012 15:10
IP: 82.207.88.---
Дякую автору за статтю. Велика була людина.
P.S. Тільки не треба було у статті про таку високодуховну людину частину статті відводити на розповідь про те, які негідники ті, хто про нього не знають чи не приділяють гідної уваги.
Корупція1350 Уряд реформ406 Зеленський30 Україна та Європа1094 Aтака Путіна1232
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter