Гліб Вишлінський Виконавчий директор Центру економічної стратегії, член Ради коаліції Реанімаційний Пакет Реформ

Що не так в бюджеті-2019

17 жовтня 2018, 19:07

Завтра народні обранці розглядатимуть в першому читанні головний фінансовий документ країни – бюджет на 2019 рік. Ми в Центрі економічної стратегії традиційно проаналізували запропонований Міністерством фінансів проект. Ось три пункти, що викликають у нас занепокоєння.

Задобрити силовиків.

Логічно, що Україна як країна у стані війни збільшує видатки на армію та оборону. Водночас, зростають витрати і на утримання внутрішніх силовиків – МВС, прокуратури та ін. Зокрема, сукупні видатки на оборону та громадський порядок зростуть на 16,2% порівняно з поточним роком і сягнуть рівня 6% ВВП (на 0,2% вище ніж цьогоріч). Серед органів громадського порядку найбільше зростуть видатки на апарат Міністерства внутрішніх справ (+16,3 млрд грн) та Національну поліцію України (+5,1 млрд грн).

Народний депутат Сергій Березенко заявив , що його фракція БПП проголосує за проект бюджету лише якщо буде збільшено витрати на охорону здоров'я. Ми повністю підтримуємо цю ініціативу, адже наш аналіз свідчить – частка витрат на охорону здоров'я в Україні суттєво нижча, ніж в країнах-нових членах ЄС.

Але ми категорично проти ідеї пана Березенка зменшувати видатки суспільного мовника – єдиного непідконтрольного олігархам телерадіомовника з загальнонаціональним покриттям. Знайти додаткові кошти на медицину можна саме в правоохоронних органів, витрати на яких в нас суттєво вищі, ніж в сусідів.

Роздати мільярди аграрним олігархам

Депутат Мустафа Найєм вчора детально описав цю проблему в блозі

Найближчими днями ми випустимо аналітичну записку "Яка модель субсидіювання аграрного сектору потрібна Україні". Дослідження показало: прямі державні трансферти не допомагають державі, показуючи результати, що прямо суперечать меті закону "Про державну підтримку сільського господарства в Україні". Вони не допомагають економіці, втручаючись у конкурентний механізм та спотворюючи ринки. Вони не сприяють якісному зростанню фермерських господарств, маючи негативний вплив на динаміку їх продуктивності. Вони також не допомагають споживачам, адже перевищення обсягу додаткового експорту від субсидій над обсягом додаткового виробництва не сприяє зниженню цін. Єдиними, кому сільськогосподарська підтримка насправді допомагає, є постачальники ресурсів та великі агрохолдинги, що на практиці отримують левові частки державою підтримки.

Тому ми вважаємо, що єдиною моделлю, що буде сприяти стійкому економічному зростанню в агросекторі є скасування прямих субсидій з переорієнтацією підтримки на науково-дослідні розробки.

Приватизувати щоб нічого не продати.

Продаж державних підприємств приватним інвесторам, який мав стрімко розпочатися цього року, загрожує закінчитися нічим. На наступний рік уряд знову закладає у бюджет доходи від приватизації на рівні 17,1 млрд грн (як і у 2016 та 2017 рр). Зважаючи на ненадто оптимістичну історію питання за усі роки незалежності, а також політичну невизначеність та турбулентність у передвиборчий рік, розраховувати на шалені темпи приватизації у 2019 році не варто. Відтак, є ризики для наповнення бюджету, які особливо важливі в рік пікових виплат за зовнішнім боргом.

powered by lun.ua
Коментарі — 6
Елена Величко _ 18.10.2018 19:03
IP: 195.5.12.---
Yuriy Fedoryk:
Ну це ж ваші пропозиції зрозумілі – ви не володієте й основами економіки. До речі всі ці тези вже були. Зрозуміло, якщо продати землю – буде якийсь підйом- бо щось кинуть піплу, щоб сказати, що ось – пішло... – АЛЕ ТИМЧАСОВИЙ, – потім діра та безвихідь, бо для економіки, ПОТРІБНІ АКТИВИ, відомо, що земля є ОСНОВНИЙ АКТИВ, й продавати такий Актив, коли фактично нема з чого жити – не тільки ганьба...
Yuriy Fedoryk _ 18.10.2018 12:03
IP: 109.162.43.---
Есть три вещи которые будет способствовать экономическому росту и увеличению экспорта (как это происходило у всех без исключения западных соседей Украины): открыть рынок земли убрав средневековый мораторий, начать наконец то приватизацию крупных гос.объектов и судебная реформа. И если с последним нет воли олигархической власти, то с первыми двумя пунктами также воли и населения, которое с удовольствием проголосует за нового коммуниста в вышиванке, но не за будещее своей страны
Dar Asten _ 18.10.2018 10:31
IP: 35.235.231.---
Це не бюджет нормальної незалежної країни. Це поділ общака паханами на зоні. Із України зробили відверту зону, а ви, українці, радійте, що вам ще платять якісь там зарплати, якісь копійчані пенсії, та ще не наважуються (бо скоро ж вибори) підняти тарифи на газ і світло. Бо той общак уже нічим поповнювати... Мовчіть у ганчірочку, бо ви того варті.
Індра _ 17.10.2018 22:23
IP: 94.76.81.---
Начебто давньогрецький мудрець Плато підкресилив цікаву обставину: країна, яка потребує велику кількість правників та лікарів – це хвора країна.
Індра _ 17.10.2018 22:17
IP: 94.76.81.---
Україа має провести реформу в науковій сфері – ще не сі високопрофесійні науковці на чиїх розробках можна запускати нові перспективні компанії вимерли, хоча все йде до того. Кошти в обсягах країни на кожну з таких провіних груп потрібні порівняно мізерні. Головне: таким новоспеченим компаніям треба сприяти в скасуванні податків на перші роки і надати фінансування. Потрібні орудущі, які обізнані з піняттям компаній. На перих порах можна залучати закордонних фахівців. Наприклад, сворюючи спільні підприємства. Хоча в деяких напрямках і вони не потрібні. Наприклад, найновітніша енегетика на відновлювальних джерелах (з морських хвиль, з вітру з накопиченням енергії, електромотори на новітніх приципах, дуже дешева генерація тепла використиовуючи електирику, виробництво енергії з побутових відходів, холодильники і кондиціонери на тонких плівках замість компресорів з холодильною рідиною) та багато-багато іншого...
Індра _ 17.10.2018 21:55
IP: 94.76.81.---
Потужне навповнення державного кошторису можливе лише від податків власних транснаціональних компаній. Країни колишньго соцтабору, які відійшли від СРСР та приєднались до Європейського Союзу не мали високої науки на рівні України і тому не спрмоглися створити такі компанії. А Україна мрла це зробити починаючи ще з 1990-х років. Але шудри які весь час при владі в Україні не допустили цього через свою розумову недоумкуватість. Тому головне завдання українського народу на наступний 2019 рік таке: геть шудр від влади!! Всі вищі посади мають посісти рахмани і кшатрії. Потрібно терміново повернутися до нашого одвічного звичаєвого права – повне самоврядування і виборність всіх посад на короткі терміни з подачі кандидатів на вибори від громадських активістів та громадських організацій. Причому основа виборів – це мажоритарний принцип, але з подачі кандидатур активістами!!! Будуть свої високотехнологічні компанії з орієнтацією на транснаціональність – буде й багатомільярдний бюджет.
Україна та Європа1065 Aтака Путіна1187 Корупція1288 Уряд реформ392 тітушки18
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter