Гліб Вишлінський Виконавчий директор Центру економічної стратегії, член Ради коаліції Реанімаційний Пакет Реформ

Ціна нероблення: затримка з МВФ коштуватиме сотні мільйонів доларів

02 листопада 2018, 11:16

Минулого тижня Україна розмістила єврооблігації на $2 млрд. – $750 млн. 5-річних з доходністю 9% та $1,25 млрд. 10-річних під 9,75%. Це було зроблено менше ніж за тиждень, як Міжнародний валютний фонд заявив про готовність надати Україні нову кредитну програму в разі прийняття бюджету з узгодженими параметрами. Поспіх нікого не здивував, адже залишків на валютних рахунках уряду Мінфіну вистачило б лише на кілька місяців виплат за боргами.

Відгуки про розміщення були здебільшого радісні, зокрема, й серед реформаторів в уряді. Їх можна зрозуміти – сидіти без копійки в очікуванні кредиторів неприємно. Відкладати вихід на ринок було не варто, бо ситуація погіршуватися щодня, і Мінфіну слід віддати належне за швидкий результат. Але чи можна це розміщення назвати успіхом?

Почнемо з того, що Україна в принципі після реструктуризації зовнішнього боргу на початку 2015 року могла б не позичати в приватних кредиторів. В березні 2015 року МВФ затвердив чотирирічну програму EFF для України загальним обсягом близько $17,5 млрд. З них уряду вдалося отримати лише половину. $8 млрд. дешевих грошей під ставку близько 3% ми втратили. Ще 600 млн. євро майже під нульовий відсоток ми недоотримали в попередні два роки від Європейського Союзу. Всі ці втрати – виключно через невчасне виконання ключових домовленостей з кредиторами.

Але вважатимемо це справами минулого. Чи можна було б конкретного 2018 року залучити приватні гроші і закрити потребу у зовнішніх запозиченнях дешевше?

Так, можна було.

На графіку наведено доходність раніше випущених українських єврооблігацій з погашенням 2027 року – за 9 років. На початку цього року доходність падала нижче 7%, але вже влітку сягнула 9%. Чому ж Україна не вийшла на ринок в січні 2018?Відповідь проста. Отут у вересні 2017 року президент Порошенко, який за півроку до того підписав зобов'язання МВФ створити антикорупційний суд, говорить, що такий суд є лише в Уганді та Кенії, і створювати його він не збирається.

Свідоме затягування президентом створення антикорсуда до виборів коштувало року затримки з програмою МВФ, через що ми й не змогли вийти на ринок в найкращий для цього час.

Але до проблеми доклався і прем'єр-міністр Гройсман, який теж до останнього затягнув торги з Фондом щодо підвищення цін на газ для громадян. Без цих торгів ми могли б отримати гроші від МВФ ще влітку, а не чекати аж до після прийняття бюджету на 2019 рік. Відповідно, нам не потрібно було б зараз терміново шукати гроші на будь-яких умовах.

Отже, яка ціна затягування рішень президентом і прем'єром? Якби уряд розмістив ті самі єврооблігації на початку року, ми могли б розраховувати на ставку доходності близько 7%. Отже щороку ми будемо переплачувати відсотків лише за цим випуском мінімум 2% річних і загалом за весь термін паперів переплатимо за них більше $300 млн.

І це лише один випуск єврооблігацій. Якщо порахувати втрати від недоотримання дешевих грошей МВФ і міжнародних партнерів, то рахунок буде йти на мільярди доларів.

Чи вибачимо ми владі ці викинуті на смітник гроші?

powered by lun.ua
Коментарі — 7
Індра _ 03.11.2018 09:34
IP: 94.76.81.---
Dmitriy Chetverikov:
Індра:

Нижче чи нище як правильно?

Нижче – єдиний правильний варіант написання цього слова в українській мові. За українським правописом у вищому ступені прикметників і прислівників -г, ж, з перед суфіксом -ш (ий) на -жч (ий): низько – нижче, близько – ближче.
Опусти завісу нижче.
Прилетіла ще одна сорока і сіла на гілку нижче.
А тепер глянемо на таку конструкцію:
високий, вищий
-- це загальна справа для "Вищого ступіня" в укр. мові. А чому такого немає для "Нижчого ступеня" (чи таки "Нищого ступеня")?
Логічно, що має бути так само і для:
низький, нищий
ВИСНОВОК: Україна повинна створити всеукраїнську Комісію з встановлення української мови в України. Бо наразі маємо сталінку, а не українську мову. В комісії повинні працювати не тільки філологи, бо практика показує, що вони не здатні до широкої творчості, а можуть працювати лише в заданих шаблонах. НЕ МОЖНА ДОВІРЯТИ ФОРМУВАННЯ МОВИ ЛИШЕ ФІЛОЛОГАМ!!!
Dmitriy Chetverikov _ 03.11.2018 06:56
IP: 78.27.148.---
Індра:

Нижче чи нище як правильно?

Нижче – єдиний правильний варіант написання цього слова в українській мові. За українським правописом у вищому ступені прикметників і прислівників -г, ж, з перед суфіксом -ш (ий) на -жч (ий): низько – нижче, близько – ближче.
Опусти завісу нижче.
Прилетіла ще одна сорока і сіла на гілку нижче.
Індра _ 02.11.2018 21:12
IP: 94.76.81.---
Пане авторе, мені до вподоби зміст вашої статті. Чому б вам не долучитися до співпраці з МІшелем Терещенко, який оголосив про бажання стати президентом України? Наберіть в google Підписуйтесь на підтримку Мішеля Терещенка!
Я вже написав певний господарчий план дій (як і на чому Україна може заробляти великий капітал). Чому б і вам себе не запропонувати?
Індра _ 02.11.2018 21:01
IP: 94.76.81.---
Пане авторе, нище вам на допомогу я наводжу ваші мовні помилки, а через риску – правильне написання.
розмістила єврооблігації ---- поклала європейські облігації
це було зроблено ---- це зробили
Мінфіну слід ---- Міністерству фінансів потрібно
це розміщення ---- це вкладання
ряду вдалося ---- уряд зміг
доходність ---- дохідність
антикорсуда ---- антикорупційного суду
прийняття бюджету ---- ухвалення кошторису
Якби уряд розмістив ---- Якби уряд полав
P.S. Олена Курило, Уваги до сучасної української літературної мови, Видавництво Соломії Павличко ОСНОВИ, Київ, 2008 [передрук з видання 1925 р.], стор. 53: "по-українськи не можна казати було зроблено, буде зроблено, а тільки зроблено...можна застосовувати пасивного дієприкметника у функції присудковій: це буде зроблене (а не це буде зроблено), він буде покараний (а не: його буде покарано)."
Індра _ 02.11.2018 20:44
IP: 94.76.81.---
Пан Ші Цзіньпін готував олімпійські ігри в Китаї 2008, все збудував і запустив точно за графіком. Тому його вирішили обрати на керівника всього Китаю і таким він нині і є. З чого він почав свою роботу на посади глави країни? Почав з 1 мільйона 500 тисяч кримінальних справ проти провідних посадовців. В рік в Китаї страчують 40-60 тисяч різного типу злочинців. В перенесенні на Україну, наш президент, який обійме посаду в 2019 р., повинен відкрити 35 тисяч кримінальних справ. Тоді щорічно в Україні треба буде розстрілювати (вішати, топити, саджати на палю і т.д.) по 1000-1500 злочинців; в місяць це десь в середньому по 100 негідників. На перший квартал я можу скласти розстрільний список прямо зараз по пам'яті. Але спочатку треба обрати Президента.
Tatyana Supryaga _ 02.11.2018 18:34
IP: 93.77.37.---
А чому наша влада, зробивши "144 потужні реформи", сидить без копійки в очікуванні кредитів? Для чого тоді ті реформи робились, якщо країна – найбідніша в Європі, а влада сидить і чекає кредитів? І що то взагалі за реформи були?
Nik Sherbak _ 02.11.2018 16:12
IP: 35.235.226.---
Слушне зауваження автора, владі не має різниці під які відсотки брати, бо не вони будуть віддавати, а народ України. В свій час Порошенко заявив, що після обрання президеетом продасть Рошен, потім коли став президентом сказав, що продати не може за безцінь, бо погані ринкові умови. Ось якби брали собі позики, на свої компанії, а не Україні, то відсотки були іншими. П.С. Мене цікавить інше, гроші на розміщені папери надійшли ще тиждень тому, де вони поділися? 750 млн пішло на викуп паперів випущених влітку, а 1.250 млрд баксів надійшло в бюджет, це 35.125 млрд гривень, проте на 1 листопада на єдиному казначейському рахунку лише 14 млрд. гривень. Виходить що в бюджет нічого не надходить і більша половина позики вже пропала.
ONLINE
Україна та Європа1104 Aтака Путіна1245 Корупція1366 Уряд реформ410 Зеленський41
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter