Гліб Вишлінський Виконавчий директор Центру економічної стратегії

Міняти уряд, бо не людиноцентричний. Під час світової кризи. Безумство.

03 березня 2020, 16:41

Новини останніх днів створюють відчуття безумного хаосу.

В світі, а вже і в Україні, поширюється новий вірус. Фінансові ринки то падають на 10%, то ростуть на 5%. Уряди і корпорації готують кризові плани. В Німеччині скуповують туалетний папір на випадок карантинів.

Збільшення ризиків в світі зменшує попит на державний борг слабших економік. Іноземці починають продавати українські облігації, уряду ледь вдається позичати для погашення старих боргів. Програми з МВФ немає.

А в цей час українська влада вирішує змінити уряд. Чому? Бо він, цитую темник для депутатів, недостатньо людиноцентричний і посилює гривню. Нічого, що реальна, скоригована на інфляцію середня зарплата в країні в січні зросла до січня минулого року на 12,5%. Що зарплата в доларах вийшла на рівень 2013 і 2008 року. Що вдалося побороти зростання цін і нескінченну девальвацію гривні – найбільші проблеми для українців за всі роки незалежності. Що це відкрило дорогу до зниження кредитних ставок до рівня, доступного для бізнесу. Щоб бізнес нарешті зміг почати інвестувати за рахунок банківських кредитів.

Ні, добробут громадян для авторів темника не має жодного значення. Вони кричать про падіння промисловості та економічну катастрофу, хоча через теплу зиму та гальмування світової економіки промисловість впала наприкінці 2019 року року в більшості країн Європи. Вони розповідають про спекуляції з ОВДП та роботу уряду на зовнішніх кредиторів, хоча державний борг вдалося зменшити з більш ніж 80 до 50% ВВП, а ставки за гривневими облігаціями уряду – з 18% рік тому до 10%. Вони показують на невиконання плану зборів на митниці, хоча яке цей уряд має відношення до бюджету, ухваленого наприкінці 2018 року з середньорічним курсом долара 28,2 і курсом на кінець 2019 року 29,4 грн./дол і пропорційно роздутими витратами?

До речі, хто хоче зараз курсу долара 29,4? Крім олігархів-експортерів і айтішників?

Але отримати 29,4 грн./дол зовсім не важко. Поміняти прем'єра, економічний блок та структуру уряду, додавши до зовнішньої кризи управлінський хаос. Незаконно відправити у відставку директора НАБУ, гарантовано залишивши країну без програми МВФ. А, отже, наодинці перед виплатами 5 млрд.дол. цього року за зовнішнім боргом, відтоком грошей нерезидентів з ОВДП і потенційною кризою через поширення вірусу.

Згадувати за курсу 30, стрибка цін та падіння економіки часи, коли політики говорили про злочинне посилення гривні і занизьку інфляцію, будемо з нервовим сміхом. А от насправді весело буде лише одній особі – Ігору Коломойському, плану якого повернути собі під контроль банк та зупинити справи проти себе в закордонних судах вже загрожувати не буде нічого.

А от президентові, який сподівався так просто і швидко повернути втрачену підтримку виборців, буде зовсім невесело.

powered by lun.ua
Україна та Європа1104 Aтака Путіна1245 Корупція1366 Уряд реформ410 Зеленський41
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter