21 січня 2021, 14:07

Scania: Справа інвесторів на особливому контролі ТСК

Судова система "перемогла" корупцію. Тепер саме українські суди очолили рейтинг негативних факторів, що, на думку бізнесу, впливали на інвестклімат у 2020 році, залишивши "корупцію" на другому місці. Хоча саме судова інстанція має бути гарантом недоторканності права власності як для вітчизняних, так і іноземних інвесторів. В Україні це правило діє не завжди.

Наприкінці 2020 року парламентська Спецкомісія з питань захисту прав інвесторів взяла до розгляду звернення шведського інвестора, компанії Scania. Всесвітньо відомий виробник вантажних авто ризикує втратити в Україні 123 млн гривень через рішення Господарського суду Київської області.

Ця подія викликала великий резонанс не лише в Україні, а й поза її межами. А саму компанію рішення українського суду змусило замислитись над скороченням інвестицій в нашу країну.

Претензії без доказів

Шведська компанія Scania, яка входить у групу Volkswagen, представлена в Україні з 1993 року, працює через офіційного дистриб'ютора (дочірню українську компанію ТОВ "Сканія Україна") та мережу дилерів. За останні 12 років роботи Scania сплатила в Україні податків на майже 100 мільйонів євро.

З одним з дилерів, ТОВ "Фірма Журавлина", Scania вирішила розірвати відносини ще у 2012 році. Причиною, як зазначає у своєму зверненні на адресу Спецкомісії ТОВ "Сканія Україна", стали не дотримання українською компанією умов договору про співпрацю.

Дилера "спіймали" на використанні не оригінальних, а також б/у деталей під час ремонту автомобілів Scania. Про розірвання відносин шведська компанія офіційно повідомила ТОВ "Фірма Журавлина. Однак, остаточно припинити їх вдалося лише у судовому порядку в 2017-му.

Минуло два роки, і вже екс-дилер звернувся до суду та зажадав від Scania компенсацій. За нібито "втрачену вигоду" та, начебто, не продані з вини шведської компанії автомобілі та ненадані послуги. Екс-дилер оцінив свої "претензії" у 123 млн грн.

Як зазначає Scania, вимоги про стягнення з великого міжнародного інвестора сотень мільйонів гривень ґрунтувалися не на платіжних документах, а на самостійно вигаданих ТОВ "Фірма Журавлина" розрахунках. Документальні підтвердження були відсутні. Тому у компанії не сприйняли такий позов як загрозу.

Тим більшим було здивування інвестора, коли 21 вересня 2020 року Суддя Господарського суду Київської області Світлана Чонгова задовольнила вимоги ТОВ "Фірма Журавлина" в повному обсязі. Ця сума еквівалентна річним інвестиціям компанії Scania в Україні.

Юристи ТСК з питань захисту прав інвесторів уважно вивчили рішення суду, знайшли там безліч порушень. Починаючи від визнання допустимими доказами документів, які були складені позивачем самостійно, а також відсутності аргументації позиції суду в мотивувальній частині судового рішення.

Складається враження, що суддя Чонгова приймала його "як в останній раз" в прямому і переносному значенні. До речі, воно стало останнім у її кар'єрі – за кілька днів вона офіційно вийшла на пенсію.

Апеляція як тест

Scania є однією з провідних автомобільних компаній на світовому ринку, її продукція представлена у понад 100 країнах світу, а штат налічує понад 52000 співробітників. Будучи шведською міжнародною компанією, для інвестора є стандартом працювати у чіткій відповідності із міжнародними та національними законами.

Тепер в Україні подальша стратегія роботи Scania може залежати від одного-єдиного рішення Господарського суду Київської області. Наразі інвестор оскаржує його в апеляційному порядку.

Вже двічі засідання Північного апеляційного господарського суду щодо розгляду скарги ТОВ "Сканія Україна" на рішення Господарського суду Київської області переносилось. Вперше воно мало відбутись 8 грудня 2020 року, пізніше було перенесене на 19 січня 2021-го, участь в якому брав і представник ТСК з питань захисту прав інвесторів. А згодом – на 9 лютого.

Парламентська спецкомісія направлятиме клопотання про участь у судовому засіданні наших представників і в майбутньому. А також продовжить уважно стежити за перебігом розгляду апеляції Scania. Як і долею скарги на дії судді Світлани Чонгової до Вищої ради правосуддя. Оскільки, на нашу думку, ця справа не лише є показовою і важливою.

В судовій системі України, безперечно, багато порядних людей. Однак, допоки окремі служителі Феміди ухвалюватимуть сумнівні з точки зору закону рішення, репутація буде зіпсована для всіх.

powered by lun.ua

Кейс ''Рона''. Афера у Франківську на мільярд гривень досі без покарання

Часто коли піднімаються питання проблем у бізнесу, в широкої громадськості з'являється спокуса покласти вину на державу. Але не завжди причиною проблем інвесторів в нашій країні є виключно державні інститути...

Про що домовились МВС та Парламентська спецкомісія на великій зустрічі з бізнесом?

Тимчасова спеціальна комісія із захисту інвесторів (ТСК) посилює співпрацю з ключовими для вирішення проблем підприємців органами державної влади...

Про що говорять чоловіки (закреслено) силовики

Нещодавно в Офісі Генерального прокурора пройшла антикорупційна координаційна нарада за участі керівників правоохоронних органів, де в якості гостя довелось побувати і мені...

Після звернення Спецкомісії ОГП передав справу про атаку на фермерів ''Миролюбного'' до Києва

Кілька тижнів тому я розповідала історію зухвалого аграрного рейдерства на Хмельниччині. Жертвою рейдерів стало фермерське господарство "Миролюбне": атаку на майно фермерів фактично здійснила родина місцевих екс-посадовців...

Спецкомісія вивчить рейдерську атаку на землю фермерів ''Миролюбного'' на Хмельниччині

Відкриття ринку землі з 1 липня 2021 року було однією з ключових обіцянок Президента Володимира Зеленського. Це саме та реформа, яка здатна вивести аграрну галузь нашої країни на новий рівень та створити суттєво точку росту для економіки...

Парламентська Спецкомісія та "Нова Пошта" разом підготують законопроект, що зменшить штрафи для бізнесу

Два тижні тому вся країна обговорювала неадекватний штраф у 326 млн гривень, який застосувала до компанії Держспоживслужба Харківської області...