2 лютого 2022, 08:57

Простий стимул для агропереробки або як створити виробництво поруч з полем

Хочеш експортувати пшеницю, вивозити з країни сировину – будь-ласка, жодних обмежень. А ось щоб організувати на цій же землі виробництво з її переробки – спочатку сплати державі "збитки".

Останнім часом ми отримали ряд звернень на адресу Тимчасової спецкомісії з питань захисту прав інвесторів від агровиробників, які прагнуть не лише вирощувати на своїх ділянках зерно (читайте "агро сировину"), а й переробляти її. Тут, на місці.

Переробка поруч з полем

Втім для запуску переробки або виробництва на своїй же сільськогосподарській землі інвестору для початку необхідно пройти зміну її цільового призначення – з с/г на землі промисловості. Зробити це сьогодні не лише складно, а й космічного дорого – за законом виробник має сплатити 30% різниці між нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки до та після зміни її цільового призначення.

Є випадки, коли таке "відшкодування збитків" тягло на 700,000 грн за га.

На мою думку, така ситуація є абсолютним нонсенсом. Коли потенційний інвестор з 1 гектару переробки або промисловості може створювати на порядок більше робочих місць, сплачувати більше податків та робити суттєвіший внесок у зростання ВВП, ніж якщо б він продовжував вирощувати на цій же ділянці пшеницю чи кукурудзу. Але держава вимагає у такого інвестора доплатити за "збитки".

Тому від ТСК по захисту інвесторів ми внесли до парламенту законопроект N6554, який спростить організацію виробництва поруч з полем та здешевить цей процес. Зокрема, цим проектом ми пропонуємо звільнити таких виробників від сплати "збитків", враховуючи що інвестор такою дією створюватиме продукцію із вищою доданою вартістю, і аж ніяк не "збитки".

Законопроект допоможе прибрати зайву бюрократичну перепону для запуску нових виробництв для агровиробників і може стати гарним стимулом для інвестиційних проектів у сфері агропереробки і виробництва загалом.

Стимули для агропереробки

Експорт продукції сільського господарства України на 80% є сировинним. І це насправді загрозливий тренд. Водночас, якщо ми дійсно хочемо розвивати напрямок агропереробки на державному рівні, необхідна нова комплексна державна програма та нова стратегія.

Переробка не з'являється на порожньому місці – її потрібно стимулювати.

Якщо бізнес матиме можливість взяти кредит на будівництво переробного заводу під мінімальний відсоток, а держава компенсуватиме йому частину витрат, наприклад на підключення до інфраструктури – через 4-5 років значна частина трейдерів, які сьогодні експортують сировину, зможуть стати найбільшими переробниками та експортерами вже готової продукції із високою доданою вартістю і вищою маржинальністю. Принаймні, замисляться про це.

Тому, нова стратегія з агропереробки має включати як фіскальні, так фінансові стимули, зокрема дешеві кредити, інфраструктурні можливості, чим можуть слугувати індустріальні парки, експортну підтримку на рівні держави та в перспективі – заходи для імпортозаміщення.

Якщо ми будемо експортувати продукцію переробки, а не сировину, у комплексі це зможе збільшити вартість українського аграрного експорту щонайменше вдвічі.

Про 100 днів війни, ініціативу Прихисток та перемогу людяності

Ці жахливі 100 днів війни проявили найкращі риси українців. Серед них взаємна допомога та людяність. Саме завдяки цьому став можливим наш проект Прихисток...

Повідомляй про російські активи в Україні – нанеси свій удар по ворогу!

Минулого тижня у французькому Сен-Тропе арештоваоли віллу підсанкційного у Європі та США російського олігарха Михайла Фрідмана. А у Парижі – квартиру мільярдера...

Проект "Добробат" – шукаємо добровольців для відбудови країни!

Київщина поступово повертається до життя після окупації російською армією. А весь світ жахнувся побаченому в Бучі, Гостомелі, Ірпені. Попереду для всіх нас ще багато потрясінь: тривають рятувальні роботи у селищі міського типу Бородянка на Київщині...

Don't be silent – help us to stop Russian evil!

To be honest, I thought I was used to the cruelty of this terrible month of war. But no. New foto from Bucha, Irpen and other liberated territories of Kyiv region are just beyond the humanity...

''Прихисток'' став офіційним сайтом уряду та дозволить компенсувати вартість комуналки

Наш волонтерський проект "Прихисток" став державним веб-ресурсом. Відтепер через сайт можна буде подати оголошення та компенсувати вартість комунальних послуг громадянам, які приймають у себе переселенців...

Порт "Чорноморськ". Врятувати інвестпроект на 1,2 млрд гривень

Для швейцарської Risoil SA інвестиції у портову інфраструктуру не новий вид бізнесу. Компанія працює в Україні вже понад 20 років та спеціалізується на продажі олії та зерна, а також перевалці вантажів в морських портах...