Економічний блок уряду. Чого очікувати в новому році?
Почався новий рік із новим Кабміном. Економічний блок уряду майже повністю оновився. Час підбити підсумки роботи минулих міністрів та сформувати очікування від нових.
Перш за все, варто відзначити, що Кабмін суттєво помолодшав. Найбільші підвищення отримали Сергій Арбузов та Олександр Клименко. Кар'єрний ріст пророкували і Юрію Колобову, проте він відкладеться до ймовірного підвищення Арбузова.
Сергій Арбузов, у рангу першого віце-прем'єра, фактично проходить стажування на посаду очільника уряду. Олександр Клименко отримав керівництво над спеціально створеним відомством, яке вперше об'єднало у собі функції податкової та митниці.
Таким чином Арбузов, Клименко та Колобов сконцентрували повноваження управління державними фінансами країни. Кожному з учасників цього тріо менше 40 років.
"Група Арбузова", як називають їх у Кабміні, відрізняється у своєму підході до роботи. Вони діють нестандартно, а також мають розуміння того, що за допомогою сучасних інформаційних технологій можна багато чого зробити. Попри сумніви експертів та аналітиків, це фінансове тріо таки змогло викрутитись і виконати поставлені перед ними завдання на 2012 рік.
Я був у ряді скептиків, які були впевнені, що у 2012 Україну очікує девальвація. Але НБУ відзначився креативом. Зберегти курс від обвалу допомогла агресивна медіа-кампанія, не останню роль у якій зіграла робота з поважними експертами, яка супроводжувалась "пугалкою" – можливістю введення податку на продаж валюти.
Вперше в історії України НБУ якісно підійшов до піару. Окрім цього, Нацбанк регулярно публікував на сайті відеоінтерв'ю, роз'яснюючи свою політику.
Також на початку 2012 року я був упевнений, що бюджет Мінфіну виконати не вдасться. Рекордні 96 млрд. грн. планових запозичень (а це майже чверть видатків уряду) виглядали абсолютно нереально. Західні банкіри переконували мене, що із-за кризи в Європі Україна не зможе позичити за кордоном більше 2,0-2,5 млрд. дол. До того ж ринок внутрішніх запозичень у гривні був мертвий. Україна позичила через Єврооблігації 3,9 млрд. дол., і це за відсутності програми МВФ. Проблему запозичень на внутрішньому ринку відомство Колобова вирішило, запровадивши доларові облігації для банків, що дозволило залучити понад 3 млрд. дол.
ДПА, за керівництва Клименка, показала більше зрушень у легкості сплати податків, ніж їх було в сумі за останні 10 років. В автоматичному режимі відшкодовується вже більша половина ПДВ. Україна наповнена плакатами, які рекламують подачу податкової звітності в електронній формі. У жовтні 2012 року Україна нарешті перемістилась зі свого ганебного передостаннього місця у рейтингу легкості сплати податків від Світового Банку. Із 183 щабля Україна піднялась на 18 позицій вгору до 165 місця. Зокрема Світовий Банк зареєстрував зменшення кількості податкових платежів протягом року із 137 до 28.
Із значним оновленням фінансового блоку, Кабмін покинули "зубри" української політики: Сергій Тігіпко та Борис Колесніков.
Сергій Тігіпко був повен амбіцій та щирого бажання проведення реформ. Проте замість рівних правил гри для всіх підприємств було введено лише нові пільги для далеко не бідної ІТ-галузі. Реформування соціального та пенсійного забезпечення теж не відбулось. В Україні так і залишається понад 18 млн. людей, які отримують всякого роду пільги і доплати, а також понад 24 млн. тих, які користуються привілеями безкоштовного проїзду в громадському транспорті. Дірка у пенсійному фонді лише зросла.
Очевидно, відповідальність за проведення реформ принаймні у соціальній сфері тепер прийме на себе Наталія Королевська. Як показали останні парламентські вибори, і так не дуже популярний політик тепер має проводити найбільш непопулярні реформи.
Борис Колесніков зміг забезпечити створення всієї запланованої інфраструктури під ЄВРО 2012. Проте головним об'єктом для реформ мала бути Укрзалізниця. Парк вагонів безнадійно застарів і кожного року зменшується. Впродовж 2012 року окремі підприємства (металургійні та агропромислові) зупинялись із-за браку вантажних вагонів. Укрзалізниці необхідна реформа, яка б розділила управління інфраструктури від управління вагонами. Це вже відбулось у всіх країнах ЄС та навіть Росії. Керівником Міністерства інфраструктури став Володимир Козак – генеральний директор Укрзалізниці протягом останніх двох років. За керівництва Козака Укрзалізниця уже публічно заявляла про бажання зміни свого статусу на акціонерне товариство, а також стимулювати створення приватного парку вантажних вагонів. Найбільш ймовірно, у новому році ми побачимо значні реформи галузі залізничних перевезень.
Відсутністю значних реформ відзначилось також колишнє відомство Юрія Бойка, який тепер зайняв позицію віце-прем'єра. Україні не вдалось отримати знижку від Росії на газ. Також не вдалось провести реформування Нафтогазу, яке б дозволило залучити кредит ЄБРР та відновити кредитну програму від МВФ. Урочисте підписання угоди про мільярдну інвестицію із іспанським аферистом повеселило керівництво Газпрому. Новим керівником Міністерства енергетики та вугільної промисловості став до цього відносно маловідомий Едуард Ставицький. Між 2010 та 2012 Ставицький очолював Державну службу геології та надр України. Очевидно, від нового міністра будуть очікувати розвитку добування внутрішніх копалин та збільшення енергонезалежності.
Одним із небагатьох, хто зміг зберегти свою посаду, є міністр аграрної політики та продовольства Микола Присяжнюк. Крім Присяжнюка лише троє членів уряду (Микола Азаров, Олександр Лавринович, Дмитро Табачник) залишились на тих же посадах, на які були призначені одразу після обрання Віктора Януковича президентом. Агропромисловість є однією з небагатьох галузей економіки, яка продовжує активно розвиватись. В 2012 році хороший врожай забезпечив дефляцію продуктів харчування.
Майже завершилось створення автоматизованої системи земельного кадастру, що підготувало Україну до запровадження ринку земель сільськогосподарського призначення. Продовжує розвиватись Аграрна біржа, яка вперше запустила електронні торги. Був прийнятий закон про агарні розписки, що надасть аграріям нові можливості для кредитування. У найближчі роки ми цілком можемо очікувати дострокового скасування мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення.
2013 рік буде не менш складним в економічному плані ніж 2012. Потреба в економічних реформах зростає. Найбільш ймовірними є значні реформи в Укрзалізниці. Також можливим є старт ринку земель сільськогосподарського призначення. Будемо сподіватись, що новий міністр енергетики таки знайде можливість реформувати Нафтогаз, відновивши таким чином співпрацю з МВФ.
Цікаво буде спостерігати за діями фінансового тріо Арбузов-Клименко-Колобов. Впродовж 2012 вони показали, що можуть діяти креативно, тому цілком можуть відзначитись новаціями у державних фінансах у 2013 році.