12 червня 2023, 13:31

''Прихватизовані'' укриття повинні рятувати життя

Масовані ракетні та обстріли міст, селищ і сіл України агресором та використання дронів-камікадзе проти мирного населення, які відбулися в травні цього року, виявили серйозні проблеми із забезпеченням цивільного населення укриттям цивільного захисту, які призвели до загибелі людей.

На жаль, в центральних районах міст існуючі "бомбосховища" десятиліттями розглядались як частина комерційної нерухомості, яку можна перепрофілювати, вивести із складу фонду захисних споруд і надати право на їх приватизацію.

Таким чином, жителі міст-мільйонників опинились в ситуації, коли території у три-чотири квартали (площею до кількох квадратних кілометрів) позбавлені укриттів як таких. Це в першу чергу стосується центральних вулиць, де розташовані будинки, побудовані у 1950-х – 1960-х роках, які при проектуванні та зведенні були обладнанні підземними сховищами, здатними захистити людей навіть від впливу застосування зброї масового знищення.

Спроби жителів самостійно вирішувати питання доступу до захисних споруд, які де-факто існують в будинках, де вони проживають (які, хоча і були перепрофільовані, зберегли здатність виконувати функції укриттів), не мали позитивного результату. Ті сховища, які перебувають у приватній власності, не було включено до фонду захисних споруд.

Отож, якщо вас застала повітряна тривога десь, умовно, на Великій Васильківській в Києві, ви стукаєте в підвальне приміщення, а там ресторан/бар/стриптиз-клуб – залишається стояти на вулиці і згадувати "Отче наш".

Саме тому я подав законопроект про вжиття невідкладених заходів щодо нарощування фонду захисних споруд за рахунок придатних для цих цілей будівель, приміщень, їх частин, які не увійшли до цього фонду і, зокрема перебувають у приватній власності без застосування механізму вилучення об'єктів права приватної власності та встановити тимчасовий порядок користування такими об'єктами для збереження життя і здоров'я людей.

Простими словами, під час загрози з повітря будь-хто має право скористатися укриттям будь-де, в чиїй би власності воно не перебувало.

Коротко про проект закону:

Законопроектом пропонується внести зміни до статті 32 Кодексу цивільного захисту України та встановити наступне.

Спеціальний режим тимчасового використання будівель і споруд усіх форм власності, їхніх частин для укриття населення, встановлюється щодо цих об'єктів, якщо ці об'єкти:

- Можуть бути використані для укриття населення як захисні споруди цивільного захисту, споруди подвійного призначення чи найпростіші укриття незалежно від строку їх будівництва;

- Були спроектовані чи збудовані до 24 лютого 2022 року для цілей цивільного захисту населення (цивільної оборони, зокрема об'єкти з вбудованими спорудами (приміщеннями) цивільної оборони або споруди цивільної оборони, які стоять окремо) і за своїми технічними характеристиками та захисними властивостями здатні виконувати функції споруд цивільного захисту, споруд подвійного призначення чи найпростіших укриттів, в тому числі ті, які було відчужено у приватні власність з державної чи комунальної власності.

Спеціальний режим тимчасового використання будівель і споруд усіх форм власності, їхніх частин для укриття населення встановлюється рішенням відповідного військового командування або військовою адміністрацією (у разі її утворення).

Рішення приймається за результатами проведення обстежень відповідних територій в порядку обліку фонду захисних споруд або за зверненням органів місцевого самоврядування, громадських організацій чи громадян, які проживають в межах відповідної територіальної громади, з інформацією про наявність будівель, споруд, їх частин, придатних до укриття населення. Рішення приймається не пізніше двадцяти чотирьох годин із моменту виявлення будівлі, споруди чи їх частин або з моменту надходження звернення громадян.

Спеціальний режим тимчасового використання будівель і споруд усіх форм власності, їхніх частин для укриття населення встановлюється незалежно від наявності згоди на це власника будівлі, споруди чи їх частин, а дія такого режиму припиняється одночасно із припиненням дії воєнного чи надзвичайного стану.

Спеціальний режим тимчасового використання будівель і споруд, їхніх частин для укриття населення передбачає безперешкодний доступ до них громадян протягом усього часу, починаючи від оголошення сигналів, повідомлень оповіщення про загрозу виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій (повітряна тривога, хімічна, біологічна, радіаційна загроза) і до оголошення завершення загрози.

Якщо зараз не на часі, то що має ЩЕ статися, аби ми таку ініціативу нарешті ухвалили?Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

$ для України: як візит Володимира Зеленського до США вплинув на настрої американців

FOX News офіційно показав: бажання американців підтримувати Україну зросло. 31% американців кажуть, що потрібно давати ще більше допомоги...

''Прихватизовані'' укриття повинні рятувати життя

Масовані ракетні та обстріли міст, селищ і сіл України агресором та використання дронів-камікадзе проти мирного населення, які відбулися в травні цього року, виявили серйозні проблеми із забезпеченням цивільного населення укриттям цивільного захисту, які призвели до загибелі людей...

6 років з конфіскацією майна за допомогу ЗСУ

Такий термін дав Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області волонтеру Олександру Дорогану. Це – шокуючий прецедент, який може зупинити щонайменше поставку всіх автомобілей для передової...

Реальна ставка ПДВ в Європі та Україні – не більше 10%

Багато хейтерів Антикорупційної податкової реформи вказують на високу ставку ПДВ в Європі. Висока ставка ПДВ в Європі – це міф. Такого ніколи не існувало...

Як співчуття іноземців конвертувати в гроші на армію

Відкриваєш стрічку соцмереж, а кожен другий пост – збір коштів для наших захисників. Всі ми донатимо, отже, всі і розуміємо, що мова завжди йде про великі суми...

Схеми крадіжок ПДВ повинні бути зупинені

Даним постом в першу чергу звертаю увагу представників правоохоронних органів щодо оборудок з крадіжок ПДВ. Знаю, що з публічних джерел на них реагувати простіше як мінімум з формальної точки зору...