23 жовтня 2013, 11:45
Про курсову стабільність
Українці вже давно так мало не переживали за обмінний курс гривні. Принаймні такий висновок можна зробити із попиту населення на готівкову валюту та динаміку депозитів.
Із січня по вересень включно фізичні особи придбали трохи менше 1 млрд. дол. (більшість якого було придбано у вересні). Менший показник за аналогічний період був аж в далекому 2005 році після помаранчевої революції.
Джерело: НБУ
Вартість долара все ж незначно зросла, що пояснюється сезонними факторами та торговою блокадою з боку Росії. Проте, навіть помітний рух курсу не спричинив паніки серед населення.
Впевненість українців у курсовій стабільності ще більше підкреслюється динамікою депозитів. Люди несуть гривню на депозити у рекордних обсягах, при цьому валютні депозити лишаються майже повністю поза увагою. З початку року депозити фізичних осіб виросли на 54 млрд. грн., при цьому депозити в іноземній валюті зросли всього в еквіваленті 4 млрд. грн.
Джерело: НБУ
Цьогорічний відносний спокій населення стосовно курсу гривні є цікавим феноменом, адже ситуація в економіці та з державними фінансами зовсім не найкраща. Промислове виробництво падає 15 місяців поспіль, із ним знижується рівень реального ВВП. Формально Україна знаходиться в рецесії. Проблеми із наповненням бюджету дуже серйозні, навіть народні депутати починають бачити затримки із виплатою заробітної плати. Все це доповнюється зростаючою політичною нестабільністю у відносинах з Росією. Російські телеканали відкрито лякають українців девальвацією та дефолтом у разі підписання угоди про асоціацією з ЄС. Тож чому саме у цьому році українці перестали купувати валюту та почали масово нести гривню на депозити?
Можливо, частково, цьому посприяли обговорення щодо можливого дефолту США. Американські політики, включаючи президента, вимагаючи один від одного поступок, опустились до рівня відкритих погроз дефолту країни та економічної катастрофи. Дана ситуація, безумовно, посприяла зменшенню попиту на долари, і не тільки в Україні.
Проте, ключову роль у радикальному зменшенні попиту населення на валюту, на мою думку, зіграла цінова стабільність. Середні ціни на продукти харчування незначно знижуються 20 місяців поспіль.
Джерело: Укрстат
Ціни на прилавках магазинів є першим і головним індикатором стабільності в країні для населення. Оскільки складна економічна ситуація поки не відобразилась на споживчих цінах, люди залишаються відносно спокійними стосовно стабільності курсу гривні.
Сприятлива для споживачів динаміка цін пояснюється хорошими показниками розвитку сільського господарства. В 2013 році українські аграрії зберуть близькі до рекордних обсягів зерна та овочів, що дозволить цінам на продукти харчування залишатись на поточних рівнях як мінімум протягом першої половини наступного року.
Ситуація зі споживчими цінами дає змогу говорити, що обмінний курс гривні буде стабільним щонайменше до президентських виборів. Навіть у разі непередбачуваного погіршення економічної ситуації НБУ має в запасі ідею введення податку на купівлю/продаж валюти на рівні до 10%.
Для запровадження податку на купівлю/продаж валюти необхідно внести зміни до ряду законів, що вимагає згоди Парламенту та Президента. Зважаючи на значну непопулярність такого податку, до реального його запровадження може не дійти навіть у критичній ситуації. Проте, самого шуму, пов'язаного із реєстрацією та обговоренням такого законопроекту, буде достатньо щоб попередити надмірний попит на валюту.