10 грудня 2013, 23:14
Про дефіцит валюти
Протягом останніх тижнів населення збільшило попит на валюту. В медіа з'явились новини із заголовком "З банків зникли долари".
Преса, як і значна частина населення, вимірюють дефіцит валюти можливістю отримати її у готівковій формі у касі банку. Проте, наявність саме готівки в касі – це поганий індикатор. Про брак валюти об'єктивно можна говорити лише у випадку проблем із здійсненням безготівкових операцій.
Як правило, у відділеннях банків є лише незначний обсяг готівки, обмежений спеціальним лімітом. Цей ліміт встановлюється у центральних офісах банку з метою ефективного використання ресурсів банку та підвищення безпеки.
Джерело: Дані фінансової звітності банків
В середньому у касах банків знаходиться біля 150 тис. грн., 150 тис. дол. та 50 тис. євро. Проте, дані цифри дуже коливаються, залежно від банку, та між окремими філіями всередині банку. Окремі банки допускають до 2 млн. грн. та більше 1 млн. дол. в касах, в інших залишки не перевищують 50 тис. гривень та доларів.
Цю статистику наводжу для того щоб показати, що для браку готівки в касах банків не потрібно багато – достатньо щоб один відносно заможний клієнт забрав депозит.
Поповнення каси готівкою є непростим логістичним завданням. Як правило, у періоди підвищеного попиту на валюту населення купує до 2 млрд. дол. США в місяць. Це біля 20 тонн паперу, які потрібно розвести у понад 20 тис. відділень по Україні.
Якщо ви переживаєте за те, що курс зросте – придбайте валюту у безготівковій формі. У безготівковій операції вам банк не відмовить, для неї не потрібна наявність готівки в касі. Як тільки ви зафіксували курс, придбавши валюту собі на поточний рахунок чи депозит – головна ціль вашої спекулятивної операції виконана. Якщо дуже потрібно отримати саме готівку, слід попросити працівників філії щоб вони замовили привіз валюти. Як правило, за один-три дні ви свої кошти отримаєте.
Якщо ви переживаєте за стабільність банку в цілому і бажаєте забрати гривневий депозит, то знову ж таки – здійсніть операцію в безготівковій формі. Ви можете переказати кошти у банк, який вважаєте більш надійним. Успішність даної операції також ніяким чином не стосується наявності готівки у касі. Також можна перевести депозит на поточний рахунок із відповідної дебетової картки, згодом здійснити покупки або зняти готівку у банкоматі.
Підсумовуючи вищесказане, не слід звертати особливу увагу на повідомлення про брак готівки у касах банків. Такі повідомлення не є обґрунтуванням доцільності переплачувати за валюту на чорному ринку. У філіях банків завжди знаходиться відносно незначна кількість готівки. Тому будь-який підвищений попит, вже не говорячи про ажіотажний, буде призводити до проблем із швидким отриманням готівки у касах банків. Якщо вам необхідно отримати кошти з депозиту чи придбати валюту – скористайтесь безготівковими операціями або замовте готівку наперед.
В жодному разі не слід звертатись до послуг "мінял". Користуючись послугами нелегального ринку ви, по-перше, переплатите за валюту, по-друге, існує значний ризик стати жертвою шахрайства. Безготівкові операції в банку обійдуться вам дешевше і нестимуть набагато менший ризик значних втрат.