8 квітня 2014, 23:39

Момент істини для боротьби з корупцією (оновлено)

Одним з найважливіших питань у порядку денному Верховної Ради на середу, 9 квітня, стоїть прийняття законопроекту 2436а. Цим законопроектом скасовується або спрощується видача 70 із 143 документів дозвільного характеру для ведення бізнесу. Законопроект розроблявся численними експертами з українських, міжнародних та міжурядових організацій та є передумовою для отримання Україною кредиту від Світового Банку на 1,6 млрд. дол.

Перелік документів, що пропонуються до скасування або спрощення видачі, включає в себе дозволи на різноманітні роботи з будівництва, виробництва, проведення, перевезення, використання, видобування у найрізноманітніших галузях. Усі дозволи, що пропонується скасувати, відсутні у цивілізованих країнах світу.

Повноваження щодо видачі цих дозволів переважно належить міністерствам, або чисельним інспекціям та службам, які підпорядковані конкретним міністерствам. Не секрет, що видача цих дозволів супроводжується вертикально інтегрованою корупцією, яка пронизує міністерства і йде далі "нагору".



Найбільше влади над бізнесом потенційно можуть втратити Держветфітослужба (8 дозволів), Держрибагентство (6 дозволів) та Держсільгоспінспекція (4 дозволи) – усі підпорядковані Мінагрополітики. Пропонується також скасувати або спростити видачу 13 дозволів з боку Мінекології та ще декілька дозволів від органів, що підпорядковуються цьому міністерству.

Наразі міністерствами аграрної політики та екології керують представники ВО "Свобода" – Ігор Швайка та Андрій Мохник відповідно. Тому в першу чергу для ВО "Свобода", а також для інших провладних фракцій, у парламенті буде справжній тест.

Можна нарешті показати, що новий уряд здатен відмовлятись від зайвої влади та корупційних схем. Або, як попередній уряд, прикриваючись словами про продовольчу безпеку, здоров'я нації, які насправді не мають нічого спільного із переліченими в законопроекті дозволами, надалі захищати корупційні схеми.

Особливо важка боротьба очікується за сертифікати якості зерна та якості послуг зерносховищ, що відносяться до сфери Мінагрополітики. За підрахунками профільних асоціацій їх видача щороку супроводжувалась хабарями у понад 1 млрд. грн., і тому є найбільш ласим шматком для корупціонерів.

Отже, в середу перший реальний тест нових представників влади на здатність і бажання боротись з корупцією. Можна скільки завгодно запроваджувати люстрацію та робити нові антикорупційні бюро. Але допоки в чиновників буде надмірна влада контролювати всі дії підприємців, доти корупція буде продовжуватись.

Колишня опозиція, а тепер представники влади, раніше одностайно підтримували скасування вищезазначених дозволів. Чи змінилось ставлення після отримання повноваження щодо їх видачі?

Чинний уряд також обіцяв зробити все для запобігання фінансової катастрофи. Кредит в 1,6 млрд. дол. від Світового Банку, прив'язаний до прийняття даного законопроекту, тут явно буде не зайвим. Чи вистачить волі відмовитись від надмірної влади заради цих дуже потрібних для держави коштів?

P.S. Сьогодні опівдні 270 голосами законопроект 2436а таки був прийнятий. Всі фракції та групи проголосували за, окрім КПУ. Це насправді важливий момент для України, адже такого значного кроку для дерегуляції бізнесу в історії сучасної України ще не було. Редакція до другого читання передбачає певні зміни, порівняно з оригінальною редакцією, чиновники таки відстояли окремі дозволи. Наразі представникам бізнесу варто ретельно вивчити закон, оскільки значну кількість робіт тепер не потрібно погоджувати із корумпованими чиновниками.

Надалі для уряду логічно ліквідувати органи, які тепер майже не мають, що контролювати. Можна почати із Держсільгоспінспекції, аналог якої був скасований в Росії ще в 2004 році. Уряд ще раніше пообіцяв скасувати Державну інспекцію з контролю за цінами. В цілому, в Україні налічується понад 70 різноманітних служб, інспекцій, комісій та агентств, які продовжать воювати за свій вплив на підприємців. Їх кількість необхідно скорочувати.

$ для України: як візит Володимира Зеленського до США вплинув на настрої американців

FOX News офіційно показав: бажання американців підтримувати Україну зросло. 31% американців кажуть, що потрібно давати ще більше допомоги...

''Прихватизовані'' укриття повинні рятувати життя

Масовані ракетні та обстріли міст, селищ і сіл України агресором та використання дронів-камікадзе проти мирного населення, які відбулися в травні цього року, виявили серйозні проблеми із забезпеченням цивільного населення укриттям цивільного захисту, які призвели до загибелі людей...

6 років з конфіскацією майна за допомогу ЗСУ

Такий термін дав Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області волонтеру Олександру Дорогану. Це – шокуючий прецедент, який може зупинити щонайменше поставку всіх автомобілей для передової...

Реальна ставка ПДВ в Європі та Україні – не більше 10%

Багато хейтерів Антикорупційної податкової реформи вказують на високу ставку ПДВ в Європі. Висока ставка ПДВ в Європі – це міф. Такого ніколи не існувало...

Як співчуття іноземців конвертувати в гроші на армію

Відкриваєш стрічку соцмереж, а кожен другий пост – збір коштів для наших захисників. Всі ми донатимо, отже, всі і розуміємо, що мова завжди йде про великі суми...

Схеми крадіжок ПДВ повинні бути зупинені

Даним постом в першу чергу звертаю увагу представників правоохоронних органів щодо оборудок з крадіжок ПДВ. Знаю, що з публічних джерел на них реагувати простіше як мінімум з формальної точки зору...