Уряд, добрива та Газпром
У серпні 2014 року уряд забрав у Дмитра Фірташа Іршанський гірничо-збагачувальний і Вільногірського гірничо-металургійний комбінати. Перший квартал 2015 року обидва комбінати закінчили з прибутком у 45 млн. грн. Даний приклад показав, що уряд таки здатен на рішучі та ефективні дії в боротьбі із сумнівними схемами олігархів.
Наразі наростає значно більший конфлікт. Держава намагається повернути 6 млрд. грн., які заборгували добривні підприємства Group DF за спожитий газ.
Перший постріл був зроблений Дмитром Фірташем 28 травня 2015 року, коли були зупинені Черкаський та Рівненський заводи. Gourp DF зупинила заводи, звинувативши у цьому кроці уряд:
"У зв'язку із системним і безпрецедентним тиском на бізнес Ostchem, хімічний холдинг Групи, з боку депутатів "Народного фронту" та їхніх представників у владі, Group DF оголошує про зупинку підприємств Ostchem – Черкаського ПАТ "Азот" та ПАТ "Рівнеазот".
У відповідь, 5 червня 2015 року Арсеній Яценюк висловив готовність націоналізувати добривні заводи. Вже 7 червня Арсен Аваков повідомив, що в рамках кримінальних справ було накладено арешт на 46 різних об'єктів. Його радник Антон Геращенко уточнив, що мова йде про об'єкти нерухомості підприємств у Черкасах і Рівне, які заборгували держкомпаніям. У Черкасах та Рівному знаходяться два добривних заводи Фірташа (інші два – Концерн Стирол та Сєвєродонецьке об'єднання Азот – наразі не працюють через бойові дії).
Уже 8 червня з'явилися повідомлення, що Фірташ оголосив війну уряду.
Спробую коротко навести своє бачення та аргументи щодо цієї ситуації.
Переробка газу в добрива як додатковий бізнес Газпрому
Добрива – це продукт переробки газу, подібно як бензин є продуктом переробки нафти. Газ – це 80% собівартості добрив. Хто має дешевий газ, той може багато заробити на добривах.
Тривалий час добривні підприємства Group DF формально працювали собі у збиток. Але цей збиток, у значній мірі, був штучним. Так, формально підприємства Фірташа імпортували газ по $430. Згодом агентство Рейтерс у своєму розслідуванні виявило, що Ostchem купував газ насправді по $249.
Штучне завищення ціни газу, ймовірно, мало три причини.
По-перше, власник Group DF показував себе ледь не благодійником, завдяки якому, навіть собі у "збиток", працює хімічна промисловість в Україні.
По-друге, відбувалось підгравання Газпрому, який не хотів показувати, що насправді готовий продавати газ Україні та європейським споживачам дешевше.
Газпром не використовує всі свої потужності по видобутку. Так, у 2014 році Газпром видобув 444 млрд. кубометрів газу при потужностях 617 млрд. кубометрів.
Схоже, Газпром може і хоче продавати більше газу, але боїться спровокувати падіння цін на європейському ринку. Тому в Україні Газпром знайшов спосіб продавати дорогий газ у вигляді добрив, не порушуючи свою жорстку цінову політику.
Так, добривні підприємства купували газ формально дорого (а насправді дешево), переробляли його у добрива, з яких приблизно три чверті йшли на експорт. Результат такої цінової політики представлено на наступному графіку:
З економічної точки зору більшість добривних підприємств України є банкрутами, у тому числі державні Одеський припортовий та Сумихімпром, які також були "фанами" закупівлі газу в Ostchem по $430.
Третя і, схоже, ключова причина завищення ціни – захистити добривні підприємства від російських добрив. Так, всередині країни Газпром продає газ добривним підприємствам взагалі по ціні близькою до $100 (залежно від курсу рубля) . Відповідно, українським аграріям вигідніше імпортувати з Росії, ніж купувати у Group DF.
У зв'язку із формально високою ціною на імпортний газ добривні підприємства змогли вимагати від Мінекономіки введення антидемпінгових мит на російські добрива. Буцімто не витримуємо конкуренції з дешевим російським газом – рятуйте.
Заблокувавши руками колишньої влади дешеві російські добрива та маючи монополію на внутрішньому ринку, підприємства Group DF продавали добрива всередині країни ще дорожче, ніж на експорт:
Ціна на добрива:
Таким чином, українських аграріїв систематично "нагинали" та продовжують "впарювати" їм перероблений дорогий російський газ у формі добрив.
15 червня з'явилось повідомлення про те, що Фірташ, на фоні антиросійських настроїв, лякає російською хімією у разі відміни цих "антидемпінгових" мит.
Найбільшим цинізмом ситуації є те, що якраз Газпрому не вигідно скасування цих мит, оскільки його дешевий газ у формі добрив піде на український ринок.
Що варто робити
Робота українських добривних підприємств цілком і повністю залежить від волі Газпрому постачати дешевий газ. Але це не значить, що для цього слід пробачати 6 млрд. грн. боргу перед державою та дозволяти впарювати добрива українським аграріям за космічними цінами.
Газпрому вигідно постачати на українські підприємства газ відносно дешево, так як компанія лише на дві третини використовує свої потужності по видобутку. Переробка газу на добрива в Україні з метою їх майбутнього експорту – це для Газпрому додатковий заробіток та нові ринки збуту. Стабільну роботу добривних підприємств слід забезпечувати взаємовигідною роботою із Газпромом, а не піддаватись на шантаж олігарха-посередника.
Приблизно три чверті бізнесу добривних підприємств в Україні полягає в експорті. Внутрішній ринок для функціонування добривних підприємств не критичний. Тому слід скасувати антидемпінгові мита на російські добрива. Україні вигідно користуватись субсидіями, які Газпром надає російській промисловості, та імпортувати добрива.
У даній ситуації можна тільки побажати уряду успіхів та стійкості у відстоюванні українських інтересів та перемоги у цій нелегкій боротьбі із реальним супротивником у нинішній ситуації з добривами – Газпромом. Ситуація з Іршанським та Вільногірськими комбінатами показала, що діяти ефективно та рішуче уряд при потребі вміє.