Топ 5 реформаторських законів прийнятих у 2015 році
З початку роботи другої сесії Верховна Рада прийняла 170 законів. Деякі з них очікувані багато років, але їх прийняття потонуло в медіа повідомленнях про популістські закони та політичні конфлікти. Але про позитив теж говорити варто. На моє суб'єктивне переконання, серед прийнятих законів можна виділити п'ятірку найважливіших, які матимуть позитивний довгостроковий ефект для розвитку держави.
1. Про ринок природного газу. Автор – Кабінет Міністрів України.
Революційний закон нарешті покінчить з левовою часткою корупції, монополії та крадіжок, які ми спостерігали на ринку газу. Закон закріплює європейські підходи до функціонування ринку газу:
1) Відмежування функцій оператора від функцій виробників і постачальників. Це гарантує недопущення антиконкурентного впливу добувачів і постачальників газу на роботу операторів ГТС, газосховищ, газорозподільних систем, а також потенційного оператора установки LNG.
2) Чітке визначення функцій держави та незалежність регулятора. Зокрема, закон передбачає, з одного боку, державне регулювання монопольних ринків (транспортування, розподілу, зберігання, послуг установки LNG), з іншого – розвиток вільної добросовісної конкуренції на товарному ринку природного газу.
3) Вільне ціноутворення. Згідно із законом, на оптовому і роздрібному ринках природного газу буде діяти принцип вільного ціноутворення (крім випадків, коли КМУ покладає спеціальні обов'язки на суб'єктів ринку природного газу) і свобода вибору джерел надходження природного газу.
2. Щодо умов повернення строкових депозитів. Автори – Різаненко П.О. та ін.
Тривалий час в Україні фактично були заборонені строкові депозити, оскільки банки взагалі не мали права відмовляти вкладнику у видачі 100% вкладу у будь-який момент часу. Саме ця норма була основною причиною високих кредитних ставок, підживлювала панічний попит на валюту та стала "могилою" для багатьох банків.
При цьому, як показала практика, вчасно витягнути кошти встигали в основному найбільші вкладники, тоді як незаможні втрачали кошти.
Нарешті банки мають право пропонувати вкладникам справжні строкові депозити. Відтепер, якщо депозит на рік – значить забрати можна через рік, якщо інше не передбачене договором.
Через пару років дії цієї норми кредитні ставки суттєво знизяться, а курсові скачки більше не будуть такими значними.
3. Щодо спрощення умов ведення бізнесу (дерегуляція). Автор – Кабінет Міністрів України.
Законом скасовується та спрощується близько 30 різноманітних дозвільних процедур для ведення бізнесу.
Для прикладу, в агропромисловості було скасовано 5 обов'язкових додатків до договору оренди землі. Це економія близько 250 грн. на договорі, а таких договорів укладається до 1 млн. на рік. Також скасований державний контроль над ротацією культур на полях.
4. Про ліцензування певних видів господарської діяльності. Автор – Кужель О.В. та ін.
До прийняття цього закону в Україні було 57 видів діяльності, що підлягали ліцензуванню. Після прийняття закону залишилось 30. При цьому, значно скорочено сфери ліцензування. Для прикладу, ліцензуванню тепер підлягає не будь-яка будівельна діяльність, а лише будівництво об'єктів високої категорії складності.
Ось лише деякі з ліцензій, що були скасовані:
* заготівля, переробка, металургійна переробка металобрухту кольорових і чорних металів;
* проведення фумігації;
* проведення землеоціночних робіт та земельних торгів та ін.
5. Щодо посилення прозорості у сфері відносин власності з метою запобігання корупції. Автори: Козаченко Л.П. та ін.
Відповідно до закону, будь-хто, ввівши прізвище особи, зможе дізнатися якими квартирами, земельними ділянками та автомобілями володіє будь-яка особа.
Те, що і так було в неофіційному обігу в банках, приватних охоронних компаніях стане загальнодоступним.
Прийняття даного закону започатковує безпрецедентний перехід до відкритості усіх форм інформації у суспільних відносинах. У майбутньому, це може значно спростити надання різного роду послуг громадянам.
Варті згадки:
Про добровільне об'єднання територіальних громад (Кабінет Міністрів України) – стимулює територіальні громади до об'єднання, що дозволить зекономити кошти та провести децентралізацію.
Щодо уточнення повноважень нотаріусів (Кулініч О.І. та ін.) – значно спростив реєстрацію речових прав, зокрема через нотаріусів. Уже через місяць після прийняття закону, 10% прав оренди реєструвалось в нотаріусів.
Щодо виплати дивідендів акціонерним товариством (Кабінет Міністрів України) – дозволив проводити збори акціонерів за присутності 50% акціонерів, чим розв'язав багаторічні корпоративні конфлікти.
А також багато інших.
P.S. До прийняття вищезгаданих законів були причетні дуже багато людей. Багато депутатів працювало над урядовими законами, а представники уряду над депутатськими. Дуже багато зусиль потратили представники секретаріатів комітетів Верховної Ради, а також громадські експерти та активісти. Всім велике спасибі за зусилля!