Державні підприємства того не варті
Починаючи з 2014 року, майже кожен гучний політично-корупційний скандал в Україні має одну спільну рису – він точиться навколо якогось державного підприємства. Боротьба за менеджмент Укрнафти, продаж урану на "Східний гірничо-збагачувальний комбінат", купівля трансформаторів для Укренерго, схеми постачання газу на Одеський припортовий завод, боротьба за контроль над Укрспиртом, а також озвучене вчора Айварасом Абрамовичусом питання призначення керівництва "Укрхімтрансаміак" – все це непоодинокі приклади скандалів, що продовжують дестабілізувати ситуацію в країні та відволікати політиків від реформ. Ці скандали можуть стати головною причиною того, що цивілізовані країни зменшать воєнну, економічну та політичну підтримку України.
А, чи не простіше приватизувати всі державні підприємства? Можна скільки завгодно створювати антикорупційні бюро та сподіватись на чесність чиновників. Але єдиний гарантований механізм побороти корупцію на державних підприємствах – це просто їх позбутись.
Скажете антидержавно? Продадуть за безцінь? Давайте все ж замислимось.
А чому взагалі в державній власності мають бути підприємства, метою яких є отримання прибутку? У держави є механізм наповнення бюджету – податки. Цього має бути цілком достатньо. Та й підприємства можуть генерувати не тільки прибутки, але й збитки.
І в переважній більшості державні підприємства в Україні приносять нам лише збитки. Ось цитата Мінекономіки: "У 2014 році 30 найбільших державних компаній... перерахували до бюджету України 1,2 млрд. гривень в якості дивідендів. При цьому вони отримали із держбюджету понад 13 млрд. гривень у формі субсидій та податкових пільг, і зазнали збитків у розмірі 100 млрд. гривень". Тобто, у 2014 році державні підприємства втратили 112 млрд. грн., або по 2500 грн. на кожного українця.
Кожен українець, в тому числі діти, пенсіонери і непрацюючі, доплачують щонайменше по $100 на рік, щоб дотувати державні підприємства. А взамін отримують лише купу корупційних скандалів у всіх гілках представників влади.
Наразі ситуація з державними підприємствами дійшла до того, що їх не тільки вигідно віддати за безцінь, але й можна ще доплатити, щоб забрали.
На мою думку, нам потрібно приватизувати державні підприємства якнайшвидше. Наразі для цього потрібно внести ряд законодавчих змін, адже у нас найбільш "лакомі" підприємства захищені від приватизації спеціальним законом. На жаль, навіть найбільш консервативні пропозиції від уряду щодо приватизації державних підприємств не знайшли підтримки у Верховній Раді.
Нам потрібно радикально змінити підхід. Замість впровадження громадського контролю, різних механізмізмів електронних закупівель або підтримки таких контроверсійних ідей від Мінекономіки як об'єднання топ-12 підприємств в один холдинг, нам слід просто почати вимагати від представників влади негайної приватизації всіх державних підприємств. Економія $100 на рік для кожного українця та зниження рівня корупції уже сьогодні – це краще, ніж примарні гроші, отримані від можливих прибутків чи продажу державних підприємств колись в майбутньому.