До "Дня податкової свободи": лише 20% українців вважають існуючі податки справедливими
День податкової свободи – це день, до якого, за розрахунками Українського товариства економічних свобод, середній українець заробляє достатньо грошей, щоб виплатити державі свою частину податкового навантаження. У 2016 році цей день припав на 13 червня.
Хочу привітати громадян України: на сьогоднішній день ми з вами відпрацювали 45% робочого часу на державу (саме такий відсоток ВВП України у минулому році пішов до держбюджету) і до кінця року будемо працювати на себе.
До цього свята ми, разом з партнерами – дослідницьким агентством IFAK – провели соціологічне дослідження щоб розібратися: чи знають українці, скільки податків вони платять, і як до них ставляться.
Сергій Говоруха, генеральний директор українського офісу IFAK Institut зазначає: "Як правило, ми бачимо розбіжності у ставленні наших громадян до більшості питань: за місцем проживання, статтю, достатком і т. д. Однак в питаннях оподаткування українці демонструють практично повну одностайність".
Виявилося, що ставок українці не знають, але вважають їх не справедливими.
Наразі 48% опитаних упевнені, що платять менше 30%, ще 17% опитаних – вважає, що менше 15%. Хоча, лише в ціні товарів ставки податків (ПДВ, акцизи та імпортні мита) коливаються в межах 20-25% (в залежності від структури споживання). Навіть поточний, занижений в свідомості українців рівень оподаткування, вважає справедливим лише кожен п'ятий, а 34% взагалі не змогли відповісти, скільки податків платять.
Тільки 8% вважають, що ставка більше 20% є справедливою, а на думку 16% опитаних українців було б справедливим взагалі не платити податків з зарплат. Найбільш популярною відповіддю було 6-10%.
Цікаво також те, що абсолютна більшість українців не готова платити більше податків навіть для того щоб збільшити пенсії та будь-які інші витрати. Хоча, трохи більше українців готові платити більше податків на благоустрій.
Нажаль, від рядових платників податків, фактично, приховується інформація про сплату податків за їх рахунок. Так, при виплаті зарплати, ми лише бачимо скільки коштів нам потрапило на зарплатну карточку. Також законом прямо заборонено не включати податки в ціну товарів. Ми привикли вважати, що податки платить бізнес. Це не так, бізнес – це просто посередник, який знімає гроші із нашої зарплати та наших покупок, і передає їх в бюджет.
Ще раз зі святом, дорогі українці, починаємо жити для себе!
Про дослідження:
• Польовий етап дослідження проводився 4-20 квітня 2016 року методом телефонного інтерв'ю.
• Цільова аудиторія: жителі України віком 18-65 років.
• Обсяг вибіркової сукупності: 1500 респондентів (очікувана гранична похибка ± 2,5% при рівні довірчої ймовірності Р = 0,954).
• Географія дослідження: міста України з чисельністю 50 тис. і більше. Опитування не проводилося на тимчасово непідконтрольних територіях України Донецької та Луганської областей, в АР Крим.
• Повну презентацію дослідження можна отримати за посиланням.