Не Фірташом єдиним! Як, нарешті, можна купувати добрива закордоном без реєстрації їх виробників в Україні
В останній день минулого року Президент підписав закон, який дозволив ввозити 24 різні види добрива без їх попередньої реєстрації в Україні. Даний законопроект, до розробки якого я мав можливість долучитись, був поданий групою народних депутатів на чолі з Олексієм Мушаком.
В 2016 році п. Мушаком було направлене відповідне депутатське звернення на митницю з метою забезпечити виконання закону. Окремі агровиробники провели тестові операції із закупки аміачної селітри у литовських виробників, які не були внесені до реєстру.
Ввезення добрив в Україну без їх попередньої реєстрації дійсно працює, ось реальний сертифікат виробника від литовської ACHEMA для успішного ввезення 344 тон аміачної селітри в Україну:
Чому це важливо
Через складну процедуру реєстрації добрив та ряд антидемпінгових мит внутрішній ринок був фактично закритий для імпорту. Це дало можливість Фірташу сформувати де-факто монополію на внутрішньому ринку. Результат – ціна на внутрішньому ринку добрив суттєво вища, ніж на світових ринках.
В результаті обов'язкової реєстрації ціна на добрива в Україні була та продовжує залишатись вищою навіть за ту, за яку підприємства Фірташа експортують їх з України:
Але через "тихе" просування законопроекту абсолютна більшість аграріїв та навіть добривних трейдерів досі не знають, що вони можуть купувати, наприклад, аміачну селітру в кого хочуть – Грузія, Єгипет, Литва – звідки завгодно.
Просування законопроекту про скасування реєстрації типових видів добрив проходило без зайвого шуму, аби не будоражити лобі Дмитра Фірташа у Верховній Раді. Це спрацювало. Хоч народні депутати, з якими його асоціюють, і не голосували за законопроект, сильного спротиву все ж не було. Із негативних виступів можна зазначити лише Юрія Бойка, який доволі плутано старався на Погоджувальній Раді виступити проти розгляду законопроекту.
Ось наразі повний перелік виробників аміачної селітри, які внесені в держаний реєстр:
Процедура реєстрації добрива в Україні займає в середньому 500 днів (польові випробування і т.п.) та коштує чималі гроші. В цій процедурі немає ніякого сенсу для поширених видів добрив, адже аміачна селітра і в Африці селітра. Реєстрація необхідна тільки для нових складних видів добрив.
Тепер, щоб уникнути конкуренції з імпортерами Фірташу достатньо одного – перестати задирати ціну на добрива для українських покупців та збувати їм хоча б по тим же цінам, по яким продає добрива закордон.
Як і які добрива можна імпортувати без реєстрації
Закон в цілому вимагає щоб добриво було зареєстровано в країні виробника. Для імпорту добрив від ACHEMA достатньо було просто стандартного пакету документів, що супроводжували партію добрив даного виробника. Нижче наведена відповідь на депутатське звернення у якому ДФС підтверджує дозвіл на ввезення 24 різних видів добрив без їх попередньої реєстрації в Україні.