13 грудня 2016, 10:47

Мінекології замаскувало монополію на видобуток бурштину під ''пілотний проект з рекультивації земель''

Як тільки чую про добрі наміри чиновників одразу виникає думка: що за "схематоз" вони придумали цього разу?

І чиновники ніколи не розчаровують. Десятки разів на різних робочих групах чув від державних службовців як вони щиро переживають за якість зерна, захист ґрунтів і т.п. Потім, правда, виявляється, що за сертифікати якості зерна беруть по 2 долари з тони зерна і по долару з гектару за порушення нереальних норм по сівозміні.

Тому коли випадково побачив новину про прийняття Кабінетом Міністрів Постанови про "Деякі питання реалізації пілотного проекту з рекультивації земель лісогосподарського призначення, порушених внаслідок незаконного видобування бурштину" був на 100% певен, що це чергова схема.



Хоч вбийте, але не вірю, що в якомусь з міністерств просто так зберуться щиро схвильовані станом наших лісів чиновники, і заради покращення екологічної ситуації, для блага всіх українців вирішать прийняти відповідні нормативні акти. Особливо не вірю, коли в документі звучить слово "бурштин".

В рамках тимчасового пілотного проекту рекультивації земель, який згідно назви і суті направлений, звичайно ж, виключно на покращення екологічної ситуації, написано зокрема наступне:

"Виконавці при здійсненні геологічного вивчення... на ділянках земель... порушених внаслідок незаконного видобування бурштину, забезпечують... вилучення... 100 % виявленого бурштину."

Те саме продубльовано в примірному договорі, який також затверджений то самою Постановою КМУ:

"У разі виявлення Виконавцем бурштину під час рекультивації земель відповідно до цього Договору він забезпечує вилучення при дослідно-промисловій розробці 100% виявленого бурштину...".

Надавати право на рекультивацію земель включно з видобутком мають право тільки дві державні компанії: Державне підприємство "Бурштин України" (код ЄДРПОУ – 34112754) та Дочірнє підприємство "Укрбурштин" Публічного акціонерного товариства ''Державна акціонерна компанія "Українські поліметали" (код ЄДРПОУ – 13970836). Обидва знаходяться в підпорядкуванні Мінекології.

Далі ці два підприємства отримують фактичне право вибору тих ділянок на яких будуть проводити рекультивацію-видобуток. Механізм оформлення відповідних ділянок та ліцензій та видобуток бурштину прописаний таким чином, що відмовити державним підприємствам майже неможливо.

Земельні ділянки, згідно проекту Постанови, надаються без аукціону.

Далі державні підприємства заключають договори уже з приватними компаніями, які будуть займатись власне рекультивацією та видобутком. Тобто ми розуміємо, що ці державні компанії, крім постанови Кабміну, за душею не мають нічого.

У добутку бурштину немає нічого поганого, в землі з нього користі ніякої.

Але його видобуток повинен бути законним та забезпечувати дохід всім громадянам України, так як всі надра є народною власністю. Також критично необхідно, щоб видобувачі отримали чесну винагороду за свою працю.

"Каждый доллар в руке у другого он воспринимал как личное для себя оскорбление, если не мог воспринять его как добычу", – писав О.Генрі з іншого приводу. Наші чиновники традиційно продовжують вважати усе державне своїм. І дуже ображаються, якщо хтось заробляє без них.

Тому замість того щоб пропонувати прозорі механізми легального видобутку бурштину старателями чи ліцензованими компаніями з проведенням відкритих аукціонів, ми бачимо чергові "схематози" під державні компанії сховані за благородною метою "покращення екології".

Ніхто б ніколи не маскував запропоновану в постанові модель видобутку бурштину під пілотний екологічний проект, якщо б вона була справедливою по суті.

Радує тільки одне. Незаконний видобуток бурштину існує давно. І тільки останнім часом це стало гучною темою. Це показує, що можливостей для чиновників "заробити" стає менше і в цікавих "темах" стає все тісніше.

Дійсно, попереднім урядом та діючим складом Парламенту було проведена досить серйозна дерегуляція. Принаймні у аграрній галузі можу точно сказати, що хабарів стали вимагати набагато менше і рідше, і складають вони близько 10% від рівня часів Януковича.

Але виручає "креатив". Хоча вже аж занадто "в лоб" все це виглядає, непритаманно для досвідченого чиновника, міністра екології Остапа Семерака. Чому його? Бо саме на Міністерство екології покладено функцію контроля за діяльністю цих ДП. І саме Міністерство екології буде оцінювати якість їх роботи.

$ для України: як візит Володимира Зеленського до США вплинув на настрої американців

FOX News офіційно показав: бажання американців підтримувати Україну зросло. 31% американців кажуть, що потрібно давати ще більше допомоги...

''Прихватизовані'' укриття повинні рятувати життя

Масовані ракетні та обстріли міст, селищ і сіл України агресором та використання дронів-камікадзе проти мирного населення, які відбулися в травні цього року, виявили серйозні проблеми із забезпеченням цивільного населення укриттям цивільного захисту, які призвели до загибелі людей...

6 років з конфіскацією майна за допомогу ЗСУ

Такий термін дав Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області волонтеру Олександру Дорогану. Це – шокуючий прецедент, який може зупинити щонайменше поставку всіх автомобілей для передової...

Реальна ставка ПДВ в Європі та Україні – не більше 10%

Багато хейтерів Антикорупційної податкової реформи вказують на високу ставку ПДВ в Європі. Висока ставка ПДВ в Європі – це міф. Такого ніколи не існувало...

Як співчуття іноземців конвертувати в гроші на армію

Відкриваєш стрічку соцмереж, а кожен другий пост – збір коштів для наших захисників. Всі ми донатимо, отже, всі і розуміємо, що мова завжди йде про великі суми...

Схеми крадіжок ПДВ повинні бути зупинені

Даним постом в першу чергу звертаю увагу представників правоохоронних органів щодо оборудок з крадіжок ПДВ. Знаю, що з публічних джерел на них реагувати простіше як мінімум з формальної точки зору...