10 способів уникнути обвинувачення у незаконному збагаченні
Відміна Конституційним Судом покарання за незаконне збагачення має єдиний, проте великий мінус – проблеми у відносинах з донорами, котрі загрожують фінансовими проблемами всім нам.
А ось в сфері боротьби з корупцією це рішення КС нічого не змінить, адже отримані хабарі чи крадені гроші в нашій країні дуже легко легалізувати.
Мені вдалося вигадати щонайменше 10 способів легалізації незаконно здобутих коштів, саме так, щоб оминути звинувачення у незаконному збагаченні. На це пішло хвилин 15.
Отже Ви – чиновник, якому необхідно сховати значну суму готівки чи легалізувати її.
Ваше алібі:
1. Виграли в покер, котрий, починаючи з жовтня 2018 року, внесений в реєстр спортивних ігор України, а тому є абсолютно легальним й азартною грою не вважається.
2. Виграли в ту чи іншу "лотерею", ліцензованих пунктів продажу яких в Україні більш ніж достатньо, де за окрему комісію можуть підтвердити чи спростувати будь-що.
3. Виграли гроші на спортивній ставці в букмекера, який за окрему комісію із задоволенням це підтвердить.
4. Купили дешево з рук антикварну річ, котра виявилась дорогою, а тому її вигідно продали.
5. Продали флешку з біткойнами, котрі колись намайнили, про що свідчить та чи інша подібна транзакція.
6. Створіть між двома дрібними фірмами в офшорі деривативи заднім числом – приміром, опціон на якийсь курс валют, котрий на диво влучно спрацював, через що Вам винні значні суми коштів.
7. Зареєструйте фірму на Маршалових островах, де акції компаній можна випускати у вигляді токенів, а згодом на зазначений офшор оформите необхідний актив. Шифровану флешку з токенами сховайте і будьте певні – ніхто її не розшифрує, а отже нічого не доведе.
8. Запатентуйте чи купіть патент на щось – дизайн, хімікат, сорт рослин, ІТ програму, котрий згодом продасте ніби дорого.
9. Надайте позику комусь заднім числом, а потім зразу звертайтеся до суду з позовом про стягнення. А коли суд прийме рішення на вашу користь без зайвих заперечень боржника – отримайте легально нелегальні гроші. Ще й стягнені Вам примусово по рішенню суду.
10. Придбайте дешево долю в фіктивному ІТ-стартапі, а продайте дорого.
За винагороду команда високооплачуваних юристів з досвідом подібних операцій вигадають ще щонайменше стільки ж ще більш витончених лазівок.
Це все до того, що сама ідея гонитви за незаконним збагаченням є неефективною в плані боротьби з корупцією.
Особисто я вірю виключно в дерегуляцію та приватизацію.
Немає ліцензії – немає хабаря, немає дотацій – немає відкатів, немає державних підприємств – немає, що обкрадати.
Ну а доки існуватиме можливість красти – доти буде придумуватись безліч ефективних способів отримувати, приховувати й у подальшому легалізовувати кошти, отримані в незаконний спосіб.
Нещодавно НАБУ заявило, що через рішення Конституційного Суду закриє 65 кримінальних справ про незаконне збагачення на суму 20 млн доларів. Це дуже мало.
Тобто за 4 роки роботи двох відомств (НАБУ і НАЗК) з 1,2 мільйона чиновників, які подали свої декларації, порушення для початку кримінальних проваджень були виявлені в середньому лише в одного з 18 тисяч.
При цьому сумарний бюджет зазначених органів сягає близько 55 млн доларів на рік. А це означає, що навіть за умови успішного віднайдення вкраденого, притягнення винуватців до відповідальності, а також стягнення компенсації за завдані державі збитки, українські платники податків все одно втрачають гроші на такій боротьбі з корупцією.
При всій повазі до НАБУ і НАЗК, котрі дійсно якісно відрізняються від усіх антикорупційних органів, що працюють в Україні, хотілося б щоб міжнародні донори висували більше вимог до стимулювання дерегуляційних і приватизаційних процесів, котрі є значно ефективнішими механізмами з боротьби з корупцією, аніж створення нових видів покарань та органів.
А статтю про незаконне збагачення таки треба буде вернути, але тільки через те, щоб нам моли далі давати дешеві позики.