10 порад майбутньому Президенту у сфері аграрної політики
Половину всіх зароблених грошей українці витрачають на їжу, левову частку якої вирощують понад 6 мільйонів людей на землі, котра належить 7 мільйонам українських громадян.
Відтак, дієві реформи в сфері агарної політики дозволять ефективніше за будь-що інше побороти бідність.
За останні 7 років Верховна Рада прийняла 12 різних законів щодо реформування агропромисловості, котрі були розроблені командою нашої Української аграрної асоціації. Завдяки цьому вдалося ліквідувати майже всю корупцію при видачі дозвільних документів, а також посилити захист прав власності на землю й удосконалити оподаткування.
Однак через засилля корупції та відсутність політичної волі найсміливіші та найочікуваніші аграріями зміни все ще очікують на втілення.
Переконаний, що якщо реалізувати все з переліченого нижче, Україна з легкістю ввійде до списку країн зі стрімко зростаючою економікою.
Отже, пане обраний Президент, зробіть ці такі потрібні Україні 10 зі 100 перших кроків на новій посаді:
1. Скасуйте земельний мораторій.
Це може зробити як Конституційний Суд, керуючись нещодавно прийнятим рішенням Європейського Суду з прав людини, так і Верховна Рада України. Єдине застереження: для того щоб не рвати цілісність полів і не знищувати економічну ефективність аграріїв – не дозволяти купувати та продавати ділянки землі, котрі внесені в кадастр як єдине поле.
2. Приватизуйте всі державні підприємства в АПК.
Вирощування та торгівля зерном – є дуже конкурентним і прибутковим бізнесом, котрий зміг би підняти українську економіку з колін. Однак підприємства, що виступають гравцями на цьому ринку з боку держави, а саме Аграрний Фонд, ДПЗКУ та десятки інших державних підприємств відповідальні виключно за масові крадіжки мільярдів доларів.
3. Ліквідуйте монополію Укрспирту.
Державна монополія на виробництво спирту – це комуністичний маразм, відсутній в усіх цивілізованих країнах світу.
4. Проведіть нові переговори з ЄС щодо Угоди про вільну торгівлю.
Кожні 5 років ми маємо право переглянути умови Угоди з ЄС. Така змога є саме у 2019 році. Ринок ЄС і досі закритий для наших виробників непропорційними митами та квотами. Вільна торгівля має бути такою буквально.
5. Проведіть термінову реформу залізничного транспорту та морських портів.
Логістика в Україні сьогодні є значно дорожчою, аніж могла би бути. Наші портові збори в 2,5 рази вищі у порівнянні з іншими країнами Чорноморського басейну. Укрзалізниця й АМПУ мають виконувати свої інвестиційні програми, а не ігнорувати їх.
6. Демонополізуйте ринок добрив.
Ціни на добрива в Україні в середньому в два рази вищі, ніж в сусідніх країнах. Все через часто штучне блокування імпорту, що лобіюється нашим монополістом.
7. Передайте всі державні землі за межами населених пунктів в управління місцевих громад.
Саме в місцеві бюджети йдуть гроші від оренди землі. Натомість землею корумповано управляють чиновники з Києва.
8. Створіть команду по розробці єдиного Земельного Кодексу.
Наразі в нас є Земельний Кодекс і ще 14 спеціальних земельних законів. Між ними тисячі конфліктів і різночитань, котрі створюють хаос в земельних відносинах. Нам потрібен єдиний документ на кшталт Податкового Кодексу.
9. Закрийте схеми рейдерів.
Серед найпопулярніших – створення комунальних підприємств, котрі роблять зміни в реєстрах прав власності. Аграрії є найчастішими жертвами рейдерства.
10. Створіть умови для відновлення зрошення.
Ця проблема особливо актуальна на посушливих землях Півдня України. Зрошення не розвивається через недолугу систему прав власності на зрошувальні канали, а також використання землі для зрошення.