12 червня 2017, 09:41

Боротьба за Омбудсмена – боротьба за контроль над судами

В парламенті не вщухають пристрасті щодо обрання Уповноваженого Верховної Ради з прав людини.

Вперше за тривалий час головними претендентами на посаду є чинні політики або ті, хто безпосередньо з ними пов'язаний. Минулого вівторка на посаду планували призначили нардепа від Народного Фронту Людмилу Денисову, але, на щастя, забракло голосів (офіційно – не завершилася перевірка НАЗК), і тому питання не роглядалося.

В цьому процесі поза увагою залишилася одна важлива "деталь". Відповідно до нової редакції Закону "Про судоустрій і статус суддів", прийнятого в межах судової реформи, Уповноважений призначає двох членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС), яка відповідальна за добір суддів на посади і їхнє оцінювання.

Зараз ВККС завершує добір до Верховного Суду, і дуже скоро розпочне аналіз більше 5000 кандидатів на посади в судах першої інстанції. Крім того, пізніше цього року буде оголошений конкурс на посади в судах апеляційних інстанцій, другий набір до Верховного Суду. Комісія також відповідальна за переатестацію всіх без виключення суддів, тобто перевірку їх на відповідність критеріям фаховості, доброчесності і професійної етики.

Таким чином, через ВККС в найближчі роки пройдуть тисячі суддів. І кожен з голосів 16 членів Комісії може стати вирішальним у голосуваннях щодо подолання негативних висновків Громадської ради доброчесності чи вирішення інших важливих питань кар'єри судді.

Призначення політика Уповноваженим з прав людини гарантовано означатиме, що рішення щодо призначення членів ВККС прийматимуться виходячи з політичних інтересів, а не за об'єктивними критеріями.

Спроби призначення "політичного" Омбудсмена варто розглядати не інакше, ніж спосіб впливати не тільки на питання прав людини, а й на судову систему.

І в той час як Президент, депутати і міністри наперебій пояснюють суспільству і міжнародній спільноті як вони усувають політиків від кар'єри судді, а одночасно з тим призначають політика на посаду, безпосередньо пов'язану з добором суддів – це верх цинізму і лицемірства.

Зараз єдиний спосіб виправити ситуацію – розпочати нову процеудуру обрання Омбудсмена за конкурсом, і відповідно до Паризьких принципів ООН і довірити проведення такого конкурсу представникам правозахисних організацій. До цього вже закликав Реанімаційний Пакет Реформ і низка провідних правозахисників.Таку думку висловив і голова профільного комітету Григорій Немиря. Відкритий конкурс – єдиний шлях до незалежного Уповноваженого і як наслідок – дотримання прав людини і незалежного суду.

А без незалежного суду і дотримання прав людини нам ніколи не стати європейською державою. Незалежно від правил перетину кордону.

Fb автора

Згортання судової реформи і Рада з відновлення Портнова, або чому в нас поки не буде справедливих судів

Запросили мене днями долучитися до роботи Ради з відновлення після війни, яку створив Президент. Я, звісно ж, погодився, бо задача надважлива...

Судова реформа – ключовий індикатор вступу до ЄС

Вчора Президент Зеленський показав заповнену величезну другу частину опитувальника про вступ до ЄС. Сьогодні відбулася зустріч делегації представниць українського громсуспільтва в Парижі, ключовій столиці ЄС...

Судді через ВР пропонують амністувати колег-зрадників і відкотити судову реформу

Прямо зараз, коли почалася вирішальна для цієї війни битва за Схід, судова мафія намагається проштовхнути через парламент рішення, яким дозволить усім суддям-зрадникам повернутися на посади і відсудити шалену кількість грошей...

Прийнята процедура стягнення російських активів неробоча, її потрібно змінити

Окрім непоправної шкоди, яку завдав і продовжує завдавати ворог у вигляді втрачених життів, він завдає ще багато шкоди поправної – у вигляді спустошень і руйнувань...

Don't pray for us, fight with us!

Будь ласка, поширте цей геніальний текст серед усіх політиків і громадян ЄС, яких знаєте. "Don't pray for us, fight with us. Russia is attacking Ukraine from the East, from the North, and from the South...

Don't pray for us, fight with us!

Будь ласка, поширте цей геніальний текст серед усіх політиків і громадян ЄС, яких знаєте. "Don't pray for us, fight with us. Russia is attacking Ukraine from the East, from the North, and from the South...