12 червня 2017, 09:41

Боротьба за Омбудсмена – боротьба за контроль над судами

В парламенті не вщухають пристрасті щодо обрання Уповноваженого Верховної Ради з прав людини.

Вперше за тривалий час головними претендентами на посаду є чинні політики або ті, хто безпосередньо з ними пов'язаний. Минулого вівторка на посаду планували призначили нардепа від Народного Фронту Людмилу Денисову, але, на щастя, забракло голосів (офіційно – не завершилася перевірка НАЗК), і тому питання не роглядалося.

В цьому процесі поза увагою залишилася одна важлива "деталь". Відповідно до нової редакції Закону "Про судоустрій і статус суддів", прийнятого в межах судової реформи, Уповноважений призначає двох членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС), яка відповідальна за добір суддів на посади і їхнє оцінювання.

Зараз ВККС завершує добір до Верховного Суду, і дуже скоро розпочне аналіз більше 5000 кандидатів на посади в судах першої інстанції. Крім того, пізніше цього року буде оголошений конкурс на посади в судах апеляційних інстанцій, другий набір до Верховного Суду. Комісія також відповідальна за переатестацію всіх без виключення суддів, тобто перевірку їх на відповідність критеріям фаховості, доброчесності і професійної етики.

Таким чином, через ВККС в найближчі роки пройдуть тисячі суддів. І кожен з голосів 16 членів Комісії може стати вирішальним у голосуваннях щодо подолання негативних висновків Громадської ради доброчесності чи вирішення інших важливих питань кар'єри судді.

Призначення політика Уповноваженим з прав людини гарантовано означатиме, що рішення щодо призначення членів ВККС прийматимуться виходячи з політичних інтересів, а не за об'єктивними критеріями.

Спроби призначення "політичного" Омбудсмена варто розглядати не інакше, ніж спосіб впливати не тільки на питання прав людини, а й на судову систему.

І в той час як Президент, депутати і міністри наперебій пояснюють суспільству і міжнародній спільноті як вони усувають політиків від кар'єри судді, а одночасно з тим призначають політика на посаду, безпосередньо пов'язану з добором суддів – це верх цинізму і лицемірства.

Зараз єдиний спосіб виправити ситуацію – розпочати нову процеудуру обрання Омбудсмена за конкурсом, і відповідно до Паризьких принципів ООН і довірити проведення такого конкурсу представникам правозахисних організацій. До цього вже закликав Реанімаційний Пакет Реформ і низка провідних правозахисників.Таку думку висловив і голова профільного комітету Григорій Немиря. Відкритий конкурс – єдиний шлях до незалежного Уповноваженого і як наслідок – дотримання прав людини і незалежного суду.

А без незалежного суду і дотримання прав людини нам ніколи не стати європейською державою. Незалежно від правил перетину кордону.

Fb автора

powered by lun.ua

В ОП планують на дев'ять років делегітимізувати Конституційний Суд. Це загрожує українській державності.

Поки ми з вами спали, Єрмак і Татаров підготували серйозну загрозу українській державності. Вже цього тижня призначена Зеленським комісія збирається провести співбесіди і визначити результати "конкурсу" до Конституційного Суду за квотою Президента...

Два роки першій спробі судової реформи Зеленського: чи повториться провал?

Рівно 2 роки тому, 16 жовтня 2019 року, був прийнятий законороєкт #1008, дуже схожий за змістом до прийнятих у липні законів про судову реформу...

Суддівську мафію слід позбавити можливості блокувати судову реформу – українські і міжнародні експерти

Минуло три тижні як судову реформу Зеленського заблокували суддівські клани. Рада суддів мала делегувати своїх членів до Етичної ради, що очистить ВРП, але не зробила цього...

"Слуги" сьогодні збираються провалити реформу Конституційного Суду

Як ніби мало нам було проваленої реформи Вищої ради правосуддя, так сьогодні депутати Зеленського збираються провалити ще й реформу Конституційного Суду...

Рада суддів готується остаточно зірвати судову реформу – голова РСУ Моніч

Останніми днями Рада суддів робить усе можливе для того, щоб зірвати судову реформу Зеленського: - бездіє місяць, відведений законом на створення ключогового органу в реформі – Етичної Ради, і пропускає дедлайн; - шантажує депутатів і вимагає змін до закону замість виконати його вимоги; - далі цілеспрямовано затягує формування Етичної Ради як мінімум ще на місяць; - ухвалює незаконне Положення щодо формування ЕР з додатковими вимогами до кандидатів мати 15 років стажу, яких немає в законі...

Рада суддів збереться, аби ще більше затягнути початок судової реформи?

Завтра Рада суддів збирається о 9:00 онлайн, щоб затвердити положення про формування Етичної ради для реформи ВРП. Це краще, ніж повна бездіяльність...