30 березня 2021, 22:47

Концепція юридичної освіти має бути затверджена

31 березня 2021 року Комітет ВРУ з освіти, науки та інновацій має схвалити проєкт Концепції розвитку юридичної освіти, з врахуванням Комітетських слухань, що відбулись наприкінці 2020 року.

Для забезпечення справедливого правосуддя необхідно якісна правнича освіта.Про необхідність зміни підходів до підготовки правників свідчить багато факторів (деталі – тут). Це не лише некваліфіковані судді, що роками виносять неправомірні рішення, а й тисячі випускників з дипломами правників, які працевлаштовуються не за профілем.

На даний час в Україні сотні інститутів, університетів, академій, коледжів, які готують юристів.

Здобувачів вищої освіти станом на 1 січня 2021 року налічується приблизно 100 тисяч. Це найбільше серед усіх спеціальностей, за якими здійснюється підготовка студентів.

Виникає низка запитань.

Перше - чи потрібна державі така кількість юристів.

Друге – яка якість підготовки цих юристів.

Третє - чи знайдуть вони роботу за спеціальністю після отримання диплома.

Четверте – яка ефективність та обґрунтованість витрачання державних коштів на підготовку аж такої кількості майбутніх "правників", які, як показує дослідження, не мають необхідних знань і компетенцій.

І, ключове – як зробити так, щоби судова система надалі отримала якісний кадровий склад. Адже всі, хто навчається у правничих школах, повинні отримати високий рівень підготовки, для того щоби потім стати частиною якісної й ефективної судової системи.

Рівень знань деяких студентів – занизький. Результати вступних іспитів у магістратуру, які проводяться з 2016 року, засвідчують, що значна частина випускників бакалаврату з права не може подолати порогові бали, хоч вони встановлюються на невисокому рівні.

Наразі проєкт Концепції перебуває на розгляді парламентського комітету з питань освіти, науки та інновацій. А влітку 2019 року створено робочу групу з питань розвитку юридичної освіти в складі комісії з правової реформи при Президентові України.

Концепція передбачає низку позитивних речей:

1. Оптимізацію системи закладів правничої освіти. Йдеться про відмову від підготовки юристів на рівнях фахової передвищої освіти та молодшого бакалавра.

2. Запровадження наскрізної магістратури, без проміжного освітнього рівня бакалавра. Як наслідок цих змін, ми отримаємо універсальну і гармонізовану структуру підготовки правників.

3. Державний кваліфікаційний іспит по завершенню навчання. Зараз він поступово впроваджується. Багато закладів освіти проти, бо це означає – брати відповідальність за якість навчання своїх студентів. Наприклад, якщо випускник не складе іспит, то не отримає диплом, а це вже свідчить про претензії до вишу, який так і не зміг забезпечити якісну підготовку майбутнього юриста.

4. Підвищення якості викладання у закладах загальної середньої освіти, фахової передвищої освіти предметів правового спрямування та прав людини, запровадження справедливого механізму формування та розподілу державного замовлення на підготовку правників, посилення ролі правничих спільнот та юристів-практиків в освітньому процесі, забезпечення конкурентного розміру заробітних плат науково-педагогічних працівників та їхній професійний розвиток.

Загалом, в Концепції – багато інших корисних речей, які мають сприяти підвищенню якості майбутніх правників – суддів, прокурорів і адвокатів. Тому концепцію необхідно нарешті затвердити та ефективно впроваджувати запропоновані зміни.

Але в Концепції багато противників, адже вона передбачає суттєве підвищення вимог до закладів правничої освіти. Минулого засідання комітету, до прикладу, так і не вдалося схвалити проєкт Концепції, бо деякі лобістські групи, які захищають свої інтереси, зокрема заклади системи МВС та представники спеціальності "Міжнародне право", виступали категорично проти не лише конкретного тексту, а взагалі будь-яких реформ у цьому напрямку.

В результаті, за нашою інформацією, членам комітету дзвонив особисто міністр МВС Аваков і переконував за Концепцію не голосувати.

Цікаво чи завтра народним обранціям не забракне політичної волі виконати власні політичні обіцянки замість волі "тимчасового міністра", який уже 7 років перебуває на посаді.

Детально про Концепцію можна прочитати тут.

fb автора

powered by lun.ua

Янукович повертається (через ОАСК)?

Днями Окружний адмінсуд Києва відкрив провадження за позовом Януковича про позбавлення його повноважень Верховною радою в 2014 році. Британська розвідка, звісно, може вважати імовірним "намісником" Російської Федерації в окупаційно-маріонетковому уряді Мураєва...

Чи боротимемося в умовах зовнішньої загрози з ворогом внутрішнім?

Країну від зовнішніх загроз захищає Армія. Але в сучасних умовах гібридної війни не менш важливим є захист від загроз внутрішніх. За це відповідальні органи правопорядку, антикорупційні інституції і, звичайно, суди...

Відставка членів ВРП: ніякого "колапсу" не буде

Не встигли перші члени Вищої ради правосуддя звільнитися з посад, як окремі адвокати суддівської мафії знов затягнули стару пісню "ой, а як же кворум ВРП, це колапс судової системи, тепер все розвалиться"...

''Рішення'' ОАСК по САП – це злочин. Якщо цю схему не погоджував Зеленський, його реакція має бути жорсткою

Сьогодні з'явився детальний юридичний аналіз учорашнього "рішення" ОАСК щодо відбору керівника САП. Цього разу ОАСК перевершив, здається, сам себе: cкасовуючи положення про проведення конкурсу на САП, суддя Огурцов посилається...

Зрив конкурсу до САП руками ОАСК – це подарунок Путіну

Одіозний Окружний адмінсуд міста Києва щойно скасував порядок проведення конкурсу на керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Це все, що потрібно знати про те, що насправді думають Зеленський і його Офіс про боротьбу з корупцією і судову реформу, про наші євроатлантичні перспективи і про країну загалом...

Єрмак і Татаров таки збираються добити Конституційний Суд на догоду РФ?

Єрмак і Татаров таки збираються добити Конституційний Суд на догоду РФ. Інакше пояснити те, що відбувається, я не можу. Як відомо, днями Венеційська комісія виступила з підтримкою КСУ, який відмовився приводити до присяги суддів Петришина і Грищук, неконституційно призначених Зеленським на неіснуючі вакансії...