27 жовтня 2021, 11:03

Рік з початку конституційної кризи. Чи дочекаємося ми реформи КСУ?

Сьогодні рівно рік як Конституційний Суд ухвалив ганебне рішення про скасування е-декларування, чим не тільки зруйнував важливу частину антикорупціної інфраструктури, а й ледь не посварив Україну з усім цивілізованим світом.

Подання про "неконституційність" цих норм підписали тоді 47 депутатів, з яких більшість – від ОПЗЖ, а решта – від Коломойського. В цьому процесі інтереси ворога і олігархів збігалися повністю: уникнути відповідальності за корупцію, зруйнувати інституції, які з нею борються, відвернути Україну від західного вектору розвитку, який з олігархатом несумісний.

Майже без обговорення і публічного процесу "за" це рішення проголосували 11 суддів із 15. Четверо суддів тоді написали окремі думки. Приймаючи це рішення, суд сам неодноразово порушив закон і Конституцію.

В шоці були як громадяни, так і ключові міжнародні партнери України. Почалися масові протести. Ситуацію обговорювали на РНБО. Секретар Данілов заявив, що на суддів, які прийняли це рішення, впливала РФ. А Президент назвав причетних до цього "чортами з політичного пекла". Кабмін прийняв непросте рішення не виконувати рішення КСУ. Це дало старт тривалій конституційній кризі, яка по суті продовжується і досі.

Тоді Президент Зеленський звернувся за порадами про вихід з кризи до Венеційської комісії і до країн G7. Співпрацю з останніми рішення КСУ підривало особливо сильно, оскільки антикорупційна інфраструктура фактично була і є центральною темою співпраці України і цивілізованого світу з часів Революції Гідності.

І Венеційка, і країни G7, і українські експерти тоді практично в один голос сказали:

- проблема в тому, що судді КСУ політично залежні, а тому піддаються впливам;

- щоб це подолати, потрібно запровадити справжній конкурс на посади суддів КСУ, як це передбачено Конституцією з 2016 року;

- більшість у Конкурсній комісії мають складати представники громадянського суспільства і незалежні міжнародні експерти;

- жодних призначень до запровадження справжньої конкурсної процедури робити не варто, щоб не поглиблювати проблему.

З тих пір пройшов рік.

Справжньої конкурсної процедури як не було, так і немає. Вона спочатку з'явилася, а потім зникла з законопрєкту #4533 про Конституційний Суд.

Натомість, без конкурсу до КСУ за квотою ВР призначають підкотрольного ОП Віктора Кичуна. Відбувається це в процесі, в якому навіть формальні критерії до участі ніхто не перевіряє, не те що наявність у кандидатів "визнаного рівня компетентності" і "високих моральних якостей", як того вимагає Конституція.

Паралельно замість виконання рекомендацій і вирішення причин проблеми, Зеленський продовжує боротися з симптомами, причому в дуже специфічний і небезпечний спосіб. Спочатку він у неконституційний спосіб відстороняє суддів Тупицького і Касмініна, а потім "звільняє" їх, скасовуючи укази про їхнє призначення, що є юридично нікчемним.

Звісно, Тупицький і Касмінін, враховуючи їхній бекграунд і підривну діяльність (думаю, всі вже мали можливість насолодитися "плівками Тупицького"), щаслужено мали б перебувати не в статусі суддів, а в зовсім іншому. Але усунення їх від посад в неконстиуційний спосіб кризи не вирішує, а лише поглиблює її.

Ба більше, на їхні неіснуючі "вакансії" Зеленський оголошує і поводить конкурс, у якому дивом, лише завдяки миттєвій реакції громадян не перемагають КГБшні кандидати Татарова. Але перемагають наприклад, недоброчесні судді і "науковці", які свого часу "освятили" рішення КСУ про третій строк Кучми.

І зараз ми замість вирішення конституційної кризи стоїмо в кроці від абсолютно нелегітимного призначення двох суддів на вакансії, яких немає, а значить – делегітимації всього КСУ на цілих дев'ять років.До чого я це все.

Попри значні зрушення в інших частинах судової реформи, ситуація з КСУ не просто складна, а загрозлива.

Всі, хто хоч трохи розуміється на констиуційному устрої або діловодстві суду розуміють, що призначення чотирьох суддів на два місця буквально призведе до колапсу – не витримають ні діловодство, ні конституційний устрій.

А відсутність реформи КСУ практично гарантує, що такі ситуації повторюватимуться.

З хороших новин – реформа КСУ потрапила до спільної Декларації Саміту Україна-ЄС, і увага міжнародних партнерів до неї висока як ніколи.

Але цього мало.

Щоб вона сталася, реформу КСУ повинні вимагати ми з вами – українські громадяни.

Бо це в наших інтересах зберегти і примножити ті реформи, які так тяжко давалися і зараз є на розгляді КСУ – Антикорсуд, охорона здоров'я, ринок землі, судова реформа. І так само в наших інтересах захистити можливість протистояти справжній зраді чи спробам побудови тут диктатури. І тим, і іншим може запобігти, а може підіграти саме Конституційний Суд.

Зрештою, саме Конституційний Суд дав свого часу майже необмежені повноваження Януковичу.

До чого це призвело ми з вами дуже добре пам'ятаємо.

powered by lun.ua

ВРП знову втягує Зеленського у вчинення злочину. 18 ГО закликають Президента цього не робити

Суддівська мафія знову підштовхує Зеленського під нівелювання власної реформи і, як і раніше, ймовірне вчинення злочину. В останні дні свого існування в цьому складі корумпована Вища рада правосуддя зібрала навколо себе такі ж асоціації суддів і адвокатів – ті самі, які виступали проти судової реформи Зеленського...

Вже сьогодні Рада може вбити реформу Конституційного Суду

На сьогодні, 19.11, в порядку деному ВР знову стоїть законопроєкт #4533 про псевдореформу КСУ. Головна його небезпека – в тому, що він нічого не виправляє, але натомість створює видимість вирішення проблеми і тим відтерміновує можливе вирішення дуже нагального питання КСУ на міясці, а може й роки...

В кроці від катастрофи: Зеленський може делегітимізувати Конституційний Суд будь-якої хвилини

За нашою інформацією, вже сьогодні Зеленський може призначити суддів КСУ на неіснуючі вакансії за своєю квотою. Нещодавно попри очевидну нелегітимність цього процесу конкурсна комісія передала йому результати "конкурсу", в якому переможцями визначено пов'язаних з Москвою недоброчесних суддів і горе-науковців, помічених у конституційному шахрайстві...

В кроці від катастрофи: Зеленський може делегітимізувати Конституційний Суд будь-якої хвилини

За нашою інформацією, вже сьогодні Зеленський може призначити суддів КСУ на неіснуючі вакансії за своєю квотою. Нещодоавно попри очевидну нелегітимність цього процесу конкурсна комісія передала йому результати "конкурсу", в якому переможцями визначено пов'язаних з Москвою недоброчесних суддів і горе-науковців, помічених у конституційному шахрайстві...

Пов'язаний з РФ недоброчесний суддя готується обійняти посаду в КСУ за квотою Зеленського

На фото – профіль доньки переможця "конкурсу" на посаду судді КСУ за квотою Зеленського Олександра Сибіги. Дочка Сибіги Поліна живе в Москві, столиці країни-агресора РФ, і відкриває там бренд одягу...

Громадській раді доброчесності – 5 років

Рівно 5 років тому 9 провідних громадських організацій сформували Громадську раду доброчесності – офіційний, але разом з тим 100% громадський орган, покликаний надавати оцінку суддям і кандидатами на посаду судді з боку суспільства...