23 травня 2014, 23:41

Хто і скільки давав на вибори 2010

Законопроект про прозорість фінансування передвиборчої агітації так і не розглянутий цього тижня депутатами. Навіть просто включення його до порядку денного – у Верховній Раді не підтримано. Таким чином, кандидатам у Президенти не доведеться перед виборами публічно звітувати про отримані і використані на вибори кошти. А цього вимагав цей законопроект. Та й після виборів деталізованого звіту про те, звідки і куди пішли передвиборчі кошти у відкритому доступі не буде. Чому ж депутати не хочуть, щоб знали чиїм коштом і як кандидати проводять свої кампанії? Зокрема і тому, що дехто з них також долучений до їх фінансування.

Існують фінансові звіти кандидатів у Президенти 2010 року. Це 5 томів документів, які не просто розшукати громадянам.



На сайті ЦВК така інформація відсутня. Натомість, я розшукав ці звіти у Державному архіві України, куди їх передала центральна виборча комісія. Фотографувати тут документи заборонено, а ксерокопіювання, згідно зі спеціальним розпорядженням, коштує понад 40 гривень за один документ.



У виборчий фонд Юлії Тимошенко на виборах 2010 року депутати її фракції тоді здавали головно по 45 тисяч грн. Іван Кириленко перерахував 45 тисяч, колишній депутат Гарегін Арутюнов – 45 тисяч. Причому, двічі. Євген Шаго, екс депутат і екс голова правління корпорації "Єдині енергетичні системи України" – 45 тисяч. Антоніна Болюра, екс депутатка і екс головний бухгалтер "Єдиних енергетичних систем України" – 45 тисяч. А от депутат Роман Забзалюк перерахував 41 тисячу. Той самий, який згодом у парламенті вийшов з фракції "Батьківщин". Загалом, від громадян Тимошенко на передвиборчу агітацію отримала тоді 18 із 290 млн.



Виборчий фонд Арсенія Яценюка допомагали поповнити його батьки. Про це зазначено у фінансовому звіті за 2010 рік кандидата у Президенти Яценюка. 250 тисяч було надіслано від Яценюк Марії Григорівни і 250 тисяч гривень від Яценюка Петра Івановича. Обидва – пенсіонери і колишні викладачі в університеті. Таким чином, гроші від люблячих батьків доповнили 93 мільйони, зібрані Арсенієм Яценюком із внесків громадян.



250 тисяч – цифра популярна у звіті про надходження коштів, усього близько 3 сотень людей переказали саме таку суму у виборчий фонд пана Яценюка. Очевидно, кандидати в президенти не розраховували 4 роки тому, що ці документи можуть стати публічними. Їх заповнювали більше для звіту перед ЦВК, щоб дебет збігався з кредитом.

Все значно простіше у кандидата в президенти Олега Тягнибока. Із семи мільйонів, які потрапили до фонду Тягнибока у 2010 році лише 30 тисяч – це внески громадян. Точніше, внесок одного громадянина – Янківа Ігора Тарасовича, 71 року народження, мешканця Львова, який, згодом, у 2010 році став спочатку депутатом Івано-Франківської облради, а тепер і народний депутат Верховної Ради від "Свободи". Джерело надходжень решти суми – внесок, власне, партії "Свобода".

Ще простіше у кандидата в Президенти Януковича. У його фонді була зібрана найбільша сума серед усих кандидатів – 322 млн. грн... Але там немає жодного внеску від фізичних осіб. Пояснення природи зявлення у фінзвіті такої суми грошей коротке – від партії регіонів.

У Януковича гроші навіть зекономили. Не використали півмільйона грн... на агітацію. Але, як написано у пояснювальній записці представника Януковича, цього "залишку невикористаних коштів виборчого фонду на поточних рахунках немає".

У Володимира Литвина, гроші серед інших перераховували члени партії Сергій Гриневецький – 120 тисяч гривень і Юрій Литвин – 100 тисяч гривень.



Ще одна деталь у звіті пана Литвина впадає в око. Десятки тисяч гривень перераховували Литвину мешканці кімнат у гуртожитках. Наприклад, мешканець з гуртожитку по київській вулиці Металістів, 7 загалом надав пану Литвину 95 тисяч гривень.

Кандидату 2010 року Віктору Ющенку (на той час Президент України) гроші перераховували родинами або це були люди з однаковими прізвищами. Так, кожен з 3-х членів родини Удодів перерахували в середньому по 250 тисяч. Три людини з прізвищами Веревченки передали по 260 і 210 тисяч. грн. А троє людей з прізвищем Дерибас здали кошти 250 і 260 тисяч грн...

Виборчий фонд Сергія Тігіпка 2010 року, якщо не брати до уваги кілька дрібних перерахувань як от 13 грн. з Запоріжжя чи 20 грн. з Дніпродзержинська, поповнювався головно сумами по 250 тисяч грн... Таку суму передав Сергію Тігіпку і киянин Сергій Тегіпко.

Одним словом, поталанило Сергію Тігіпко з грошодавцями. Таким чином, список громадян, що надали йому 19 мільйонів помістився всього на 2-х сторінках.

Відзначився кандидат Петро Симоненко. Йому всього громадяни перерахували 119 тисяч гривень. Це менше, ніж один транш Сергію Тігіпку. У Симоненка усі суми – дрібні по 30, 50, 100, до тисячі гривень.

ХТО ЯК ВИТРАЧАВ НА ВИБОРАХ 2010

Відповідно до звіту про витрати з агітаційного фонду Віктора Ющенка можна побачити, наскільки комфортно бути кандидатом у Президенти і Президентом одночасно. Він двічі літав державною авіакомпанією "Україна". За це Ющенко як кандидат сплатив 216 і 289 тисяч гривень. Заходи з виборцями часто організовував на території, підпорядкованій райдержадміністраціям (Президент призначає керівників райдержадміністрацій). Так, за оренду проплачено відділам культури Хмельницької, Гайсинської, Барської РДА та іншим. Захід, пов'язаний з президентськими перегонами був проведений також і в Українському домі (який перебуває у складі держуправління справами)

За його оренду було заплачено з передвиборного фонду 33 тис. грн.

Кандидат Віктор Янукович проводив агітаційні заходи у лікарнях. Зокрема, у Маріупольській міській лікарні N9. За що оплачено 500 гривень з фонду Януковича. На Донбасі майбутній президент орендував для зустрічів з виборцями приміщення сільрад, виконкомів, заводів, редакцій газет. Наприклад, "Приазовский рабочий".

Найбільше коштів усі кандидати витратили на розміщення своєї реклами чи купівлю ефірного часу на телеканалах. Наприклад, з фонду Юлії Тимошенко лише за один день у лютому 2010 року перераховано 10 мільйонів (2 млн. грн... телеканалу СТБ, 2,5 млн. грн. – телеканалу ICTV, 2,5 млн. грн... – Національній телекомпанії України, а "Інтер реклама центру" – 1 млн. грн..., 2 млн. грн... перераховано на "Новий канал"). Володимир Литвин, наприклад, лише за один день перерахував двома платіжками на "1+1" 5, 8 млн. грн.

Сергій Андрушко, рух "Чесно"

Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.

Хто зупинить генерального прокурора?

2010 – го року біля стін СБУ відбулася незвична акція. Журналісти вишикувалися в чергу із письмовими заявами. Вони хотіли з'ясувати, чи здійснювала стеження служба безпеки України за журналістами, чи прослуховувала їхні телефони...

Справи автоматом в правильні руки. Суддівські схеми в дії

Справи у Вищих судах України, щоб не було упередженості, розподіляються автоматично комп'ютером. Але було б бажання – і це можна обійти. Дивіться як...

СУДДІВСЬКІ РОДИНИ. СПІЛЬНІ РІШЕННЯ.

Оприлюднення декларацій родинних зв'язків та доброчесності дало змогу виявити, що деякі судді-родичі розглядали одні й і ті ж справи у різних інстанціях, або ж їм доводилося відмовлятися від справ через те, що раніше її уже розглядав їхній родич...

Суддівські відпустки

У судах вважають, що журналісти та інші громадяни не мають права знати про відпустки суддів. Такий висновок можна зробити з того, що Вищий господарський та Окружний адміністративний суди Києва відмовились надати такі дані за інформаційним запитом, надісланим мною...

Кандидати до Верховного суду та їхній шлейф

16 лютого 2017 року відбудеться тестування претендентів на найвищу суддівську посаду – суддів нового Верховного Суду. Замість нинішнього Верховного суду України та ще трьох вищих судів з'явиться один – Верховний Суд уже без слова Україна наприкінці...

Новини у справі Гречківського

Члену Вищої ради юстиції Павлу Гречківському Печерський райсуд Києва продовжив ще на 2 місяці термін дії запобіжного заходу у вигляді застави...