Тимофій Бадіков Громадський діяч

Цифрова трансформація Міністерства охорони здоров'я України

27 вересня 2019, 15:59

Якою я бачу цифрову трансформацію МОЗ?

Відмова від паперового обігу на користь електронних даних – це опція, що є фундаментом нової якості роботи міністерства. Цифровізація дозволить оптимізувати робочі процеси, покращити комунікації з громадянами, установами та відомствами, забезпечити прозорість та підвищити доступність державних послуг для пересічних громадян. З часом переважна більшість українців відчує переваги користування електронними послугами та можливостями "Держави у смартфоні". І це буде важливим критерієм успіху.

Наведу приклад Естонії, де eHealth обробляє мільйони запитів громадян на медичні дані щомісяця. Естонські лікарі забули, що таке паперова документація, і зосереджені на своїй професійній діяльності.

Цифрові технології можна масштабувати в межах будь-якої країни. Найважливіше, що варто врахувати Україні з естонського досвіду – це те, що в Естонії сторони змогли домовитися завдяки відкритому діалогу. На відміну від попереднього МОЗ України, де поразки були закритою темою. Афішувалися лише успіхи. Це не давало суспільству можливості впливати на невдалі процеси, вони так і залишаються невирішеними і закритими.

Які умови ефективної та успішної цифрової трансформації?

Вільний доступ до Інтернету усіх верств населення; відповідна інфраструктура; кадри, які будуть впроваджувати ІТ-рішення та ефективна робота самого МОЗ, який має стати взірцем для усіх учасників процесу цифровізації в медичній сфері та розширити медичний ІТ ринок.

Процес цифрової трансформації повинен передбачати навчання персоналу та керівництва департаментів та закладів охорони здоров'я, студентів медичних спеціальностей. Має відбуватися роз'яснювальна робота та комунікації з громадськістю.

В кожному міністерстві має з'явитися заступник з цифрової трансформації, який допомагатиме реалізувати вертикаль виконання завдань діджиталізації країни. Також будуть введені посади заступників з питань цифровізації на регіональному рівні. Про це повідомив Віце-прем'єр-міністр – Міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров у вітальній промові на Open Data Forum 2019. Підтримую це рішення. На моє переконання, посада заступника з цифрової трансформації має бути не лише в міністерстві, але й, згодом, в регіональних департаментах охорони здоров'я і медичних закладах, які є першою лінією медичних даних.

Такі рішення не означають "роздування штатів". Цього буде уникнено, знову таки, завдяки діджіталізації процесів. Як повідомив міністр Кабінету міністрів України Дмитро Дубілет, розпочато реформу Кабміну, що передбачає централізацію низки функцій, які в міністерствах між собою дублюються (бухгалтерія, базове ІТ, документообіг тощо). За словами Дубілета, така централізація функцій актуальна не лише для міністерств, але й для інших органів влади, включно з регіональними. Переведення багатьох функцій в електрону форму дозволить зробити процес їх централізації ефективним та зекономити бюджетні кошти.

Найважливіша умова успішного процесу цифрової трансформації країни, й галузі охорони здоров'я, зокрема – це те, що держава має допомагати одним швидко отримувати державні послуги, а іншим – чесно виконувати свою роботу. Держава – це сервіс, а не монстр, а еволюція – це спрощення. Сприяти виконанню зазначеної умови покликаний Державний проект "Цифрова держава", яким курує Міністерство цифрової трансформації.

Планується, що згодом цей проект об'єднає всі відомства в єдину зручну й дієву онлайн-систему. Перший крок – створення онлайн-сервісу державних послуг diia.gov.ua, де можна отримати послугу там і тоді, коли потрібно. Мета проекту – до 2020 року зробити доступними онлайн 100% державних послуг, при цьому 20% послуг надаються автоматизовано, без втручання посадовця.

Щоб Україна стала справжньою цифровою державою, потрібно оцифрувати багато послуг, оновити законодавчу базу, упорядкувати роботу держреєстрів, забезпечити технічні можливості й захист даних. Зміни торкнуться адміністративних послуг, а й галузей охорони здоров'я, бізнесу, освіти, транспорту, судів, питань демократії тощо.

Електронна охорона здоров'я є однією зі складників "Цифрової держави". Вона передбачає що кожен пацієнт матиме власну електронну медичну картку. Усі лікарі будуть під'єднані до відповідних медичних онлайн-платформ. Кожна лікарня матиме повністю цифрову інфраструктуру: Wi-Fi, електронний обмін медичними даними пацієнта між різними установами (телемедицина) та систему дистанційного моніторингу стану пацієнта.

Особливістю сфери охорони здоров'я є те, що ці послуги стосуються абсолютно кожного з нас. Тому МОЗ має стати лідером цифровізації країни, показавши приклад ефективної трансформації в цьому напрямку. Міністерству охорони здоров'я варто створити умови, що допоможуть долучити до вирішення непростого завдання значні кластери бізнесу, інвестиції і професійну спільноту.

Національна стратегія електронної охорони здоров'я України

Ключове завдання, яке зараз стоїть перед Україною в сфері охорони здоров'я – це створення та розвиток стратегії, політики та регуляторної бази у галузі. Всі учасники повинні розуміти стабільну політику побудови галузі для впевненості інвестицій і сталого розвитку.

Потрібно забезпечити стійкість системи до будь-яких негараздів або зумисних дій, а саме:

1. Відповідальність учасників за збереження персональних даних пацієнтів і лікарів;

2. Медичні дані зберігаються окремо від персональних даних пацієнтів, що не уможливлює їх ідентифікацію;

3. В системі відсутнє місце, де знаходиться критичний об'єм персональних медичних даних, які можуть бути несанкціоновано вилучені та використані;

4. Кожний користувач має доступ виключно до тої інформації, яка відповідає його функціональним обов'язкам, та несе за неї персональну відповідальність.

Наразі узгоджено загальну позицію щодо розвитку e-медицини в Україні. Зараз ми дійсно націлені на глобальний план дій з чітким визначенням відповідальності кожного. Зокрема, протягом тижня після зустрічі з учасниками реформи еHealth в Офісі Президента створений чіткий план дій в напрямку цифровізації медицини до кінця року. Публічність активностей допомагає скоригувати помилки на ранньому етапі, якщо такі будуть, тому прохання залучатись до процесу. В діалозі народжується істина.

powered by lun.ua
Коментарі — 1
Yuri Dubov _ 28.09.2019 22:14
IP: 35.235.226.---
Які ж примітивні оці наші "цифровізатори". Якщо кожного дня читаєш про нові і нові наукові і технологічні досягнення розвинених країн в реальних речах – медицинському приладобудуванні, методах діагностики, протезуванні, тощо, створенні спеціалізованих аналого-цифрових інтегральних мікросхем, де цифрова обробка інформації лише звичайнісінький інструментарій, то в нас весь отой галас про "цифровізацію" – лише примітивне ведення обліку за допомогою комп'ютерних програм. Адже ані самі комп'ютери, ані улюблені смартфони, в яку вони намагаються впихувати державу, ані їхня начинка, не кажучи і про сучасне спеціалізоване медицинське обладнання, у нас не випускаються, і гадаю ці більшовики поняття не мають, що там всередині і "де це вирощують".
Україна та Європа1104 Aтака Путіна1245 Корупція1366 Уряд реформ410 Зеленський41
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter