3 грудня 2021, 15:34

Місток між регіонами в боротьбі з COVID-19: Коаліція за вакцинацію

Україна наближається до показника 40% вакцинованого двома дозами дорослого населення. Досягнення такого рівня для кожної країни світу до кінця 2021 року є вкрай важливим, щоб призупинити активну циркуляцію вірусу. До середини 2022 року має бути вакциновано 70% населення кожної країни. Такі цілі оприлюднила Всесвітня організація охорони здоров'я.

Щеплення від COVID-19 запобігають тяжкому перебігу хвороби і рятують життя. Кожному з нас потрібен захист, але передусім він потрібен тим, хто в силу своєї професії або віку найбільше ризикує постраждати від хвороби та її наслідків. Серед найбільш вразливих – люди поважного віку та медичні працівники.

Захистити найбільш вразливих

Наразі в Україні серед людей у віці старше 60 років лише 36,3% отримали принаймні одну дозу вакцини. Двічі вакциновані менше третини українців поважного віку (31,3%). Це свідчить про те, що літні люди в Україні досі не стали пріоритетними щодо вакцинації від COVID-19.

Серед медичних працівників 87% щеплені однією дозою вакцини. 70% медиків двічі вакциновані (дані ЦГЗ МОЗ України, станом на 03.12.2021).

При цьому у розрізі областей ці показники в обидвох категоріях значно різняться. У когось рівні охоплення вище загальноукраїнських, а декому немає чим похвалитися. Регіонам є чим поділитися між собою у досягненні кращого охоплення вакцинацією у пріоритетних групах. Це показали круглі столи, які пройшли в 25 областях України в форматі обговорення необхідних заходів на рівні регіону з долученням регіонального керівництва, медичної спільноти і громадськості для виконання стратегій із COVID-19 вакцинації, зазначених у Дорожній карті, та покращення охоплень у пріоритетних групах.

Круглі столи стали містком між регіонами, які дали можливість поділитися досвідом, почути та запозичити мотиваційні інструменти для заохочення літніх людей та медиків до вакцинації. Ми, представники ГС "Коаліція за вакцинацію" протягом 1,5 місяців побували в усіх куточках нашої країни, щоб стати провідниками цього досвіду.

Наше спільне завдання – захистити найбільш вразливих. Адже за кожною цифрою статистики стоять людські долі. Це сотні тисяч медиків, які щодня наражаються на небезпеку інфікуватися COVID-19, втратити здоров'я, покинути професію. Це майже 10 млн. людей старше 60 років – наші близькі та рідні, які найтяжче хворіють та найчастіше помирають від цієї хвороби.

Досвід та рекомендації, напрацьовані в результаті круглих столів, покликані стати важелями, які допоможуть Україні захистити пріоритетні категорії населення та побороти пандемію COVID-19.

Рекомендації в рамках співпраці для підвищення прихильності до вакцинації від COVID-19

Ключовий досвід круглих столів, який рекомендовано використовувати іншим регіонам:

- Запровадити на рівні регіону міжсекторальне співробітництво в питаннях адвокації вакцинації від COVID-19.

- Керівництву адміністрацій, ОТГ особисто брати участь та контролювати процес виконання Дорожньої карти на своїх адміністративних територіях. 

- Забезпечити максимально зручною і доступною послугу з вакцинації літнім людям та всебічно сприяти медикам.

- Особистим прикладом і прикладом медиків закликати на вакцинацію осіб з пріоритетних груп, зокрема, літніх людей.

- На рівні ОТГ провести збори з усіма старостами та інспекторами сіл і залучити їх до координації вакцинації на рівні населених пунктів

- В кожному селі підготувати та розмістити інформацію про вакцинацію від COVID-19 на дошці об'яв села, вході в магазини, на автобусних зупинках і в групі села в соціальній мережі: яка вакцина, адреса місця, де можна зробити щеплення від COVID-19, час, коли можна провакцинуватися, контактні телефони для звернення в разі питань

- Провести зустріч з громадою села із залученням сімейного лікаря або лікаря загальної практики з установи первинної ланки, і відповісти на питання населення.

- Залучати квартальних (відповідальних за квартал) до розповсюдження інформації про вакцинацію та місця вакцинації. Налагодити контакт квартальних з мобільними бригадами, щоб ті направляли медиків по домівках літніх людей, які виявили бажання вакцинуватися.

- Залучати працівників пошти до розповсюдження інформації про вакцинацію та місця вакцинації.

- Звертатися до священнослужителів з проханням сприяти в інформуванні парафіян про важливість вакцинації та місця вакцинації. Запрошувати священнослужителів до збори громади за участі старости (інспектора) та місцевого лікаря.

- Проводити навчання для лікарів усіх ланок надання медичної допомоги з метою розвіяти міфи самих лікарів про вакцинацію від COVID-19 та надати інструменти для комунікації з пацієнтами.

- Долучати соціальних працівників до інформування літніх людей (зокрема, підопічних) про важливість вакцинуватися.

- Організація додаткових тимчасових пунктів вакцинації, максимально наближених до людей (бібліотеки, спортзали шкіл біля поліклінік) а також мобільних пунктів – в людних місцях.

- Розміщення мотиваційних публікацій та відеороликів в місцевих ЗМІ.

Круглі столи відбувалися в межах адвокаційної кампанії Всесвітньої організації охорони здоров'я у співпраці з Міністерством охорони здоров'я, Громадською спілкою "Коаліція за вакцинацію" за підтримки Європейського Союзу. Адвокаційна кампанія спрямована на покращення поінформованості щодо вакцинації від COVID-19 серед пріоритетних груп населення  та створення додаткових можливостей для досягнення високих охоплень серед медичних працівників і літніх людей.

Круглі столи показали, що потрібні платформи по обміну досвідом наживо, щоб представники різних ОТГ, медики, громадські активісти могли оперативно почути та масштабувати успішні приклади.

Влада, громадськість та медики створюють План післявоєнного відновлення медичної галузі України

Варварська війна росії проти України вже забрала тисячі людських життів та призвела до руйнувань промислових, соціальних, освітніх, транспортних об'єктів, медичної та телекомунікаційної інфраструктури, житлового та аграрного фондів тощо...

Війна в Україні – виклик для епідемічної безпеки усієї Європи

24 лютого 2022 року розпочалося повномасштабне військове вторгнення російської федерації в Україну. Збройний конфлікт призвів до загибелі людей, поранень, серйозних руйнувань і пошкоджень інфраструктури та житлового фонду...

Допомогти людям вижити – новий виклик для місцевої влади в умовах війни

Війна росії проти України поставила цілі міста, селища та села на межу гуманітарної катастрофи. Коли наші Воїни-захисники щодня ведуть запеклу боротьбу за Україну на передовій, водночас сотні тисяч українців борються за шанс вижити в умовах обстрілів, браку їжі, води та ліків, за відсутності комунікацій...

Якщо пацієнт не може дістатися до вакцини, то вакцина має йти до пацієнта

Доступність вакцин проти COVID-19 повернула людям можливість вільно дихати – в прямому та в переносному сенсі слова. Та оскільки маємо справу з респіраторним вірусом, поява нових штамів є передбачуваною...

Місток між регіонами в боротьбі з COVID-19: Коаліція за вакцинацію

Україна наближається до показника 40% вакцинованого двома дозами дорослого населення. Досягнення такого рівня для кожної країни світу до кінця 2021 року є вкрай важливим, щоб призупинити активну циркуляцію вірусу...

МОЗ розширює співпрацю з громадськістю в напрямку розвитку імунопрофілактики

Тема вакцинації залишається в українському суспільстві однією з дискусійних. Вважаю це неприпустимим. Адже питання імунопрофілактики стосуються не лише окремого громадянина, але, перш за все, безпеки та здоров'я нації, сталості системи охорони здоров'я, безпеки держави в цілому...