13 квітня 2020, 12:42

Україна уникне розвитку епідеміологічної ситуації на зразок Іспанії та Італії по COVID-19, або Як наші мінуси перетворилися на плюси

Незважаючи на те, що ми живемо в епоху big data (великих даних), інформації для проведення надточних досліджень, що дозволили б уже сьогодні спрогнозувати розповсюдження вірусу COVID-19, все ще недостатньо.

У експертів викликає об'єктивний сумнів повнота даних, які надходять з сусідніх Білорусі та Росії. Вже довгий час виникають питання про достовірність інформації, яку надає Китайська Народна Республіка.

Кожного українця турбує питання: чи не буде в нас такого сплеску смертності, як в Італії та Іспанії? І як буде розвиватися епідеміологічна ситуація в Україні?

Найбільш широко використовують модель прогнозування розповсюдження коронавірусу, запропоновану Університетом Джонса Хопкінса. За її допомогою візуально порівнюються темпи розвитку пандемії у різних країнах. Вона далека від ідеальної, але в цілому формує адекватну картину розповсюдження пандемії у різних країнах.

Графіки, які дуже активно обговорюються у медіапросторі, створені на основі вищенаведеної методології. Відповідно до них, динаміка розповсюдження коронавірусу на початку пандемії в Україні насправді збігалася з розвитком перших днів епідеміологічної ситуації в Іспанії та Італії.

Вже в перші тижні стали помітні певні розбіжності по віковим категоріям. Так, в Україні спочатку був помічений значний відсоток інфікованих саме молодого населення, на відмінну від європейців. Це дозволило вітчизняним можновладцям говорити про недисциплінованість української молоді в період карантину.

Це хибне твердження. Насправді причина полягала у значно вищій мобільності цієї категорії населення.

Є низка соціальних та економічних факторів, які відрізняють нас від Італії та Іспанії, і саме вони суттєво впливають на перебіг епідемії.

По-перше, тривалість життя в Україні найнижча в Європі.

Найбільша група ризику для вірусу – це чоловіки старше 60 років. Оскільки в нашій країні середня тривалість життя чоловіка становить лише 66 років, то в нас набагато менше людей з цієї уразливої категорії.

По-друге – це разюча відмінність у соціальній активності людей літнього віку в Україні і європейських країнах.

На жаль, в Україні літні люди почали жити в умовах соціальної ізольованості набагато раніше карантину. Для українського пенсіонера є нереальною розкішшю сходити в кіно, театр чи ресторан, на відміну від їхніх європейських однолітків, які у додаток до активного соціального життя ще і досить часто подорожують.

Парадоксально, але низька соціальна активність українців літнього віку значно зменшує їхні шанси інфікуватися.

По-третє, у нас практично не має будинків для літніх людей. Тому ситуації, яка отримала катастрофічний розвиток у Сполучених штатах, Італії, Іспанії та Франції, коли через потрапляння вірусу у місця проживання пенсіонерів гинули десятки, а то й сотні людей, у нас не буде.

З цього короткого огляду стає зрозумілим, що в Україні епідеміологічна ситуація буде мати інший розвиток, ніж у Італії та Іспанії. А за умови правильного дотримання всіх рекомендацій та збільшення і покращення засобів індивідуального захисту для лікарів з боку держави ми зможемо уникнути катастрофічних наслідків, які спостерігаються у західноєвропейських державах.

Але найбільш вразливою є група працівників системи охорони здоров'я. Вони кинуті владою на амбразуру – без засобів захисту, без достатньої кількості масок, костюмів, рукавичок. І саме тут Україна зможе обійти і Італію, і Іспанію як по кількості інфікованих, так і по кількості смертей.

І насамкінець. Недавня заява Президента щодо майбутніх виплат загиблим медикам для мене особисто прозвучала цинічно.

Пане Президенте! Давайте медиків будемо захищати і берегти, а не обіцяти виплати їхнім майбутнім сиротам!

powered by lun.ua

30 років Незалежності: час віддавати борги

До 30-ї річниці Незалежності підходимо з чітким завданням для влади – не порушувати закони України та нашу Конституцію. Тобто – прийняти нарешті закон про обов'язкове державне медичне страхування і гарантувати своїм громадянам право на життя і здоров'я...

"Шопен-Фест": ми це зробили!

VII фестиваль "Музика Шопена просто неба" пролетів, як чудова мить і став надбанням історії. Єдиний в Україні, а тому унікальний фестиваль класичної музики на відкритому повітрі, котрий проходить уже сім років в Замку-музеі Радомисль, народився в Украіні з великою любов'ю і щороку в ньому бере участь дедалі більше гостей і виконавців...

''ШОПЕН-ФЕСТ'' ПОВЕРТАЄТЬСЯ!

Пандемія COVID-19 перекреслила багато планів. У тому числі тих, що стосувалися культурного життя України. Скасовувалися концерти, переносилися фестивалі...

Вперше в Украіні – Велика Гра найбільш таємничих лікарів

Коли люди говорять "патологоанатом", у них завмирає серце. Адже в уяві більшості з них саме ці лікарі проводять розтини померлих у моргах. Але мало хто знає, що в сучасній медицині патологоанатоми або патологи найчастіше займаються іншими речами...

Навчити не вірити...

Зі щирою вдячністю я прийняла запрошення до Національної наукової медичної бібліотеки, де проходила ХХ Конференцiя медичних бібліотек України...

П'ять літер, які врятують життя

Політики, філософи та аналітики ніяк не дійдуть згоди – на скільки років Україна відстала від держав "першого світу" за своїм суспільним розвитком? Точний час виміряти складно...