Чи збирається МЗС змінювати зовнішньополітичну доктрину?
Чомусь згадався анекдот: "Чи правда, що ваш директор виграв у лотерею мільйон?" – "Правда, але не директор, а головний бухгалтер, не мільйон, а сто доларів, не в тотерею, а в карти і не виграв, а програв". Згадався цей анекдот після того, як прочитав інформаційні повідомлення деяких інформагенцій після сьогоднішнього круглого столу "Чи потрібна Україні нова доктрина зовнішньої політики?", проведеного Інститутом української політики в "Укрінформі".
Провокаційність теми круглого столу очевидна. Її було свідомо визначено нами для того, щоби дискусія довкола теми висвітлила всі основні проблеми сучасної зовнішньої політики України. Як має розвиватися Україна в умовах, коли тональність у Брюсселі та Москві задаватимуть нові сили? Чи не потрібно змістити акценти вбік більш приземлених, але не менш важливих тем – безвізового режиму, сприяння українському бізнесу, захисту інтересів українських громадян, відкриттю нових ринків тощо? Всі ці теми піднімалися в ході сьогоднішнього круглого столу.
Але якщо журналіст іде за сенсацією – він буде шукати сенсацію навіть там, де її немає. Тим більше, якщо журналіст заздалегідь заряжений на песимізм і негатив.
Одразу ж після круглого столу в Інтернеті з покликанням на одного з учасників заходу, директора департаменту політики та безпеки Міністерства закордонних справ Василя Філіпчука, було розповсюджено інформацію про те, що він нібито пообіцяв змінити зовнішньополітичну доктрину України. Далі – більше. Сайти підхзопили інформацію: Україна відмовляється від євроінтеграції, МЗС змінює зовнішню політику, Україна не йде в Європу і т.д. Якщо потрібно перекрутити інформацію – це зробити досить легко. Пам'ятаєте класичний приклад? Пушкін вийшов з карети на Невському, подав руку Наталі Гончаровій і вони продефілювали вздовж проспекету. Журналіст "Санкт-Петербурзьких новин" подав цю інформацію по-іншому: Пушкін вийшов з карети і навіть не подав руку дружині. Напевне, у них щось негаразд у сімейних стосунках? Московське видання наступного дня заявило про публічне розлучення Пушкіна і Гончарової. Видання у Оренбурзі інтерпретувало цю інформацію під тим соусом, що Пушкін систематично б'є Гончарову. У Саратові написали про масову п'яну бійку за участю Пушкіна і коханців Гончарової – прямо на Невському... За кілька днів у якійсь повітовій газетці ця ж інформація була подана зовсім просто: "У підворотні на Невському Гоголь займався сексом зі слугою".
Так от: ні про яку зміну ззовнішньополітичних доктрин представник МЗС не говорив. Він говорив про оновлення приорітетів у роботі відомства. Дослівно: "У нас є визначені законом засади зовнішньої та внутрішньої політики. В нас завдання, визначені президентом України, тому зовнішньополітичні пріоритети залишаються тими самими. З іншого боку, життя створює нам нові виклики та вносить такі корективи, за яких ми не можемо обійтися без модифікації пріоритетів діяльності відомства...Ми не могли уявити ще п'ять років тому ситуацію, яка наразі існує в Європейському Союзі, ми не могли уявити ще два роки тому ситуацію, що склалася нині в Північній Африці. Життя створює нам низку нових викликів...Звісно, ми вносимо наразі всі необхідні корективи для того, щоб адекватніше відображати інтереси наших громадян, нашого суспільства в зовнішньополітичній діяльності. Я думаю, що найближчим часом міністр офіційно представить затверджені пріоритети роботи МЗС ",
На моє провокативне питання: "То що, ми тепер діємо за принципом "Краще синиця в руках, ніж журавель у небі?", Василь Філіпчук напівжартома відповів: "Ми ніколи не відмовлялися від журавлів".
Тобто, спроба створити сенсацію на голому місці не вдалася.
Хотілося б закликати колег – журналістів, політологів, експертів – бути більш уважними і не робити сенсації на голому місці. Бо завтра неправильно інтерпретована інформація може серйозно зашкодити багатьом речам. Слово має серйозну силу, особливо коли це слово використовується дипломатами. Сьогодні різниця у формулюваннях чи інтерпретації на роки затягує переговорні процесами, а неправильний переклад з англійської призвів у 1990 році до війни між Іраком і Кувейтом. Тому варто бути уважними і обережними у інформаційній сфері.
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.