Кость Бондаренко Історик та політолог, голова правління Інституту української політики

Ще раз про мітинги

21 листопада 2013, 00:03

Сьогодні спілкувався з приятелем – керівником обласного осередку однієї з опозиційних партій. Бідкався, що потрібно виконувати рознарядку з організації груп, які повинні їхати в Київ для участі в "Євроінтеграційному Майдані". Мовляв, "Батьківщина" та УДАР дали доручення формувати групи від кількох десятків до кількох сотень чоловік, які мають вирушати в столицю. "Уявляєш: раніше ми повинні були шукати охочих, фінансування нам забезпечували – коли більше, коли менше. Ми мали подбати лише про чисельність та логістику. Тепер же сказали подбати і про спонсорів. Кажуть, що маємо обіцяти спонсорам, ніби після 2015 року щедро розрахуємося".

Найцікавіше, що – за словами мого співрозмовника – лише "Свобода" не надсилала інструкції та "план до двору". Або покладаються на ентузіазм своїх прихильників, або ж вважають, що інтеграційні хороводи їм навряд чи принесуть політичні дивіденди.

І тут згадується, як буквально три тижні тому представники "Батьківщини" звинувачували владу (зокрема губернатора Чернівецької області Михайла Папієва) у організації Буковинського Віча на підтримку євроінтеграції. Тоді на центральній площі Чернівців зібралося понад 12 тисяч чоловік з усієї області – 1,7% всього населення Буковини. Мовляв, людей примусово зганяли на свято, влада перевищила свої повноваження, зайнялася не властивою їй діяльністю, узурпувала функції громадськості. І взагалі – чому цим займалася влвда, а не опозиція? Приблизно такою була аргументація кількох нардепів від опозиції.

Тепер ситуація повторюється – але вже для опозиційних сил. Одні і ті ж дії, які чинить влада і які чинить опозиція, мають різне трактування і оцінку. Влада – "зганяє" чи "змушує" людей до участі в мітингу, "підкуповує" громадських активістів. Опозиція – "запрошує", "допомагає транспортом і коштами", "організовує". Подвійні підходи і подвійні стандарти в оцінках – більш ніж очевидні.

Я не маю на меті боротися з тим, що вже перейшло в розряд політичної традиції – проплачених мітингів. Це безглуздо і невдячно. Просто – як казала Ліна Костенко – "Але якщо вже стрибати в гречку, то хай би в гречці був добрий грек". Якщо вже організовувати мітинг – то у відсотковому відношенні не менший, аніж у Чернівцях.

3 листопада у столиці сусідньої Молдови, Кишиневі, відбувся мітинг на підтримку євроінтеграції. На вулиці вийшли 60 тисяч чоловік (за даними міліції, бо організатори говорять про майже вдвічі більшу кількість народу). Населення Молдови – 3,5 мільйони чоловік. За кількісними показниками – населення одного лише Києва. Знаю ситуацію в Молдові – зокрема фінансове становище більшості політичних сил. Там просто нічим платити за участь у подібного роду заходах. Населення Молдови не розбещене подачками та подарунками в ході політичних акцій. Там народ виходив дійсно щиро.

Продовжуємо порівнювати. На Буковині мешкає менше 1 мільйона чоловік. На мітинг вийшли 12,6 тисяч – стільки не виходили навіть у дні Помаранчевої революції (звісно, по Чернівцях гуляють легенди про 100 тисяч людей у 2004 році, але й по Києву ходять міфи про мільйон громадян у дні Майдану).

Україна – 45 мільйонів чоловік. Тобто, щоби продемонструвати європрагнення і показати кращі організаторські здібності, аніж у влади, опозиція повинна вивести майже 400 000 чоловік? (я взяв 1,7% від загальної чисельності громадян України і поділив на два – адже опозиція стверджує, що контролює голоси половини електорату України).

Нехай вийде хоча би чверть від цієї чисельності. Нехай організують хоча би кожного десятого – і це вже буде великою силою, здатною засвідчити волю народу. 60 тисяч молдаван на центральній площі Кишинева – це вражаюче. Саме тому Молдова матиме і Угоду про асоціацію, і безвізовий режим. Бо молдавани традиційно вміли згуртуватися і зосередитися, не очікуючи на милість богів. А українці завжди чекали на месію, який би забезпечив перемогу. І – бажано – оплатив би всім учасникам боротьби за перемогу квитки, проживання і фронтові сто грамів. А потім встановив пільги для всіх учасників і прирівнених до них громадян (включно з їх дітьми, онуками і правнуками). А потім роздав гречку та продуктові пайки за те, аби вони за нього – месію – проголосували на виборах... Надто багато умов і умовностей!

Підозрюю, що з акцій опозиції, голосно іменованих "Євроінтеграційним Майданом", вийде великий пшик. Я би дуже хотів помилитися в українцях – особливо опозиційно налаштованих. Але здається, вони – здебільшого на словах великі патріоти і прихильники європейських цінностей – на ділі й далі чекають, коли їх тричі попросять прийти і – за гроші! – взяти участь у мітингу. Бо так звикли. І вважають, що так треба.

Організований минулого тижня мітинг опозиції у Львові – також на підтримку євроінтеграції – зібрав близько тисячі чоловік (я послуговуюсь даними "Української правди"). Тисячі! Однієї тисячі на 800-тисячний Львів, який позиціонує себе як форпост європейськості!

І ви після цього вважаєте, що євроінтеграція – це справа лише двох людей? Справа Януковича і Тимошенко? А всі решта – це лише статисти?

На жаль, опозиція не має "добрих греків", які можуть запалити і повести за собою народ. Немає того азарту, який відчувався у 2001 – 2004 роках. Народ перестав вірити у добру опозицію і погану владу. Для народу і влада, і опозиція – "обоє рабоє". Тому й виходить: коли акції організує влада – йдуть, "бо треба". Коли опозиція – то "а на фіга?"

Як сказав Адріан Декурсель, "Опозиція – це завтрашні реакціонери". Нинішня опозиція так прагне уподібнитися нинішній владі (у всьому – у стилістиці, у методах роботи, у манерах), що не хоче чекати, коли прийде "завтра". Вони прагнуть стати "реакціонерами сьогодні". І народ це чудово відчуває.

Можливо, я помиляюся. Можливо, мітинг опозиції у Києві буде справді масовим і не менш вражаючим, аніж кишинівський або чернівецький мітинги. Можливо, опозиція зможе переконати народ у своїй справжньості. Можливо, знайде інші методи – скажімо, запросить (для видовищності) факірів та гімнастів, приведе слонів та ведмедів, жонглерів та артистів, які виступатимуть замість політиків. А може, дійсно вдасться знайти представників бізнес-кіл, які в обмін на уявні преференції після 2015 року організують фінансування великих груп бажаючих підтримати європрагнення укроопозиції.

Тоді – якщо я помилився – я публічно вибачусь, обіцяю. Більше того: дуже сподіваюся, що помиляюся. Бо такі речі, як геополітичний вибір, не можуть бути справою кількох високопоставлених чиновників, двох десятків журналістів і громадських діячів, армії грантоїдів і ще кількох фанатиків та спекулянтів від політики, а мають бути підтримані максимально широкими масами. І не важливо, хто організує ці акції – влада чи опозиція. Важливо, що в процес втягуються живі люди, живі учасники.

До опозиції зауваження просте: беретесь за справу – боронь Боже довести цю справу до профанації, як безліч інших справ...

В завершення розмови з приятелем-опозиціонером я запитав: "І як будеш виходити з ситуації, якщо не збереш потрібної кількості людей?" Він подивився на мене лукаво: "А так, як завжди робимо. Коли не вдається зібрати людей – заявляємо, що автобуси з мітингуючими зупинила міліція, а триста чоловік зняли з поїзда і вивезли у невідомому напрямку".

Ми обидвоє засміялися. Він – з власної дотепності. Я – бо уявив завтрашні новини про те, як ДАІ зупинила процес європейської інтеграції у безкраїх полях десь поблизу Бердичева.

powered by lun.ua
Коментарі — 95
Kobel Ihor _ 23.02.2014 01:38
IP: 95.69.194.---
проблювався??
Щось я не чув вибачень, гнідушко, вєлікій політолог!
Дамблдор _ 01.12.2013 11:42
IP: 77.121.127.---
Так а какие проблемы? Пусть автор организует митинги с миллионами людей. Все 3 миллиона киевлян и поднимет.
Щелкать по клаве умеют все. Говорить – не делать. Ага.
ЗЫ.
Для особо одаренных политологов. Если поднимается весь народ, это уже не митинг, а революция. Иди отдохни, Костя.
чипполино _ 21.11.2013 17:00
IP: 178.94.165.---
ай, ай, ай.
Поделились, рассказали, разрешили бред писать.
отрабатывай, кость, не стесняйся
Анатолий Маслюк _ 21.11.2013 16:33
IP: 93.73.48.---
То шо пише цей пан, не треба у когось таємно брати інтервью. Краще бути відвертим. Отримав завдання від Партии регіонов, отрімав кошт, то й працюй сидячі у своєму м"якому кріслі. І не треба якусь несенітницю тут докладати.
SurferUa _ 21.11.2013 13:43
IP: 176.36.125.---
бандаренка, мы тоже посмеемся, когда шоблу твоего хозяина отправят на нары. Ему самому не привыкать.
impossible9 _ 21.11.2013 12:07
IP: 178.137.48.---
Когда-то в 1945 г. на развалинах рейхстага была надпись:,, Развалинами рейхстага удовлетворен!,, . Так и я, после прочтения 99% комментов к опусу т. н. директора чего- то там К. Бондаренко могу с удовольствием написать:,, Комментариями к писульке Бондаренко удовлетворен!,, Брати, зустрінемося в Києві 24 листопада! Всіх з 9 річницею Майдану!!! Слава Україні!!!
rozygan _ 21.11.2013 11:42
IP: 46.211.100.---
Для кого ця руда хвойда тут пнеться,аж із трусєлєй вистрибує!? Уже навіть і не смішно...
harchook _ 21.11.2013 11:38
IP: 92.112.122.---
костик стряпает по методичке
Mike_Kharkov _ 21.11.2013 11:09
IP: 178.94.32.---
"Бо такі речі, як геополітичний вибір, не можуть бути справою кількох високопоставлених чиновників, двох десятків журналістів і громадських діячів, армії грантоїдів і ще кількох фанатиків та спекулянтів від політики, а мають бути підтримані максимально широкими масами."
.
.
Тут, здається, велика помилка.
Стратегічні рішення повинні приймати та втілювати саме ті, хто далі бачить. Це не повинно бути середньою температурою по палаті.
Що стане коли дати пряму демократію недозрілому народу ми вже бачимо – за 20 років влада автоматично переходить до хитріших, продажніших, аморальніших, АЛЕ! більше згуртованих. Інакше кажучи сорняк завжди заб'є якщо дати дикому полю демократію – це закон природи.
Stan Govoruhin _ 21.11.2013 10:51
IP: 193.169.80.---
Ну який зміст читати його побрехеньки??? Ну послухайте в пятницю Ленку Бондаренку, Богословську чи Олійника. Ті ж самі тексти з того ж самого джерела. ОГИДНО!!!
Andrij_UA _ 21.11.2013 10:48
IP: 212.90.181.---
Ще раз доступно – влада нікого не питає з бюджетників! Хочеш працювати – давай чеши на мітинг! Кость, що не зрозуміло???
Atretes _ 21.11.2013 10:41
IP: 176.8.252.---
Даже не собираюсь читать этого хитрозадого внештатного "политолога" нынешней власти. И так ясно что он напишет
Елена Аитова _ 21.11.2013 10:37
IP: 46.98.247.---
С такой жизнью скоро за любую опозицию пойдут только бы не за ПРастов

Котя И Цыбулька меняйте шпаргалку Уже замусолили до дыр тезис о том что обое рябое

Котя рыжемордый, Цыбулька поэт недорозумение заплывшее салом еще ведь не забыли как в 2005-9 годах на 5 канале в вечерних эфирах нахваливало Ющару а потом ЮВТ в 2010 перешел на подработку к Ханьек Хервам
Микола Луценко _ 21.11.2013 10:36
IP: 109.197.219.---
Кость Бондаренко

Історик та політолог, голова правління Інституту української політики
=======================================================
А по духу – рідний брат Олени Бондаренко.
Alex Shura _ 21.11.2013 10:30
IP: 92.113.101.---
яке воно тупе. приминение властью админресурса поставлено в ровень, а то више, чем партийная робота опозиции.
Елена Аитова _ 21.11.2013 10:30
IP: 46.98.247.---
Лизал лижу и буду лизать ж пу ПРастам – Котя Бгандаренка

Под этим также могут подписаться Цыбулька Выдрын Пагребинський Фесенка и другие пАлитШлюшки с улицы БАнкавай
Лариса Гриценко _ 21.11.2013 10:24
IP: 93.74.51.---
"Кость Бондаренко – Історик та політолог, голова правління Інституту української політики". Если такие политологи, то ясно почому такая политика... Стыдно, гадко, мерзко читать сей опус... Вот и стало ясным задача покупных политологов во главе с этим господином обвинить в неподписании оппозицию, обгадить, облить дерьмом. А потом в 2015 г. выйдет наш пахан весь в белом и скажет: "я ж хотел, но эти засранцы не захотели". Сейчас спикеры ПР с лицами, похожими на унитазы в общественных уборных (В.Олийнык, Е.Бондаренко и пр. гоп-стопкомпания) начнут вещать о том, какая гадкая оппозиция, завалила подписание СА. Вернее, уже начали. А такие как автор этой статейки будут сидеть в студиях, раздувать жирные щеки и подгавкивать им. Зато Шустер будет стричь бабло на наших с вами разочарованиях и утраченных надеждах. Вступим в ТС и начнем опять сравнивать рост нашей экономики с 1913г. Все, кто полон сил, идей и энергии будет стараться свалить, останутся пенсионеры, алкаши и шахтеры. Все будет Донбасс
Кондратий _ 21.11.2013 10:17
IP: 109.108.82.---
Кость, дурака не включай, деньги налогоплатильщиков и спонсоров из разных источников. Топорно работаешь, не скатывайся до уровня Богословской и К.
wrong10 _ 21.11.2013 10:14
IP: 37.73.225.---
ті люди що від влади хочуть в ЄС,і ті що від опозиції хочуть в ЄС--різні?.а якщо одні та інші об"єднаються, а опозиція і влада не буде мірятись піськами,тоді не буде що ділити та розділяти...хм...тоді не потрібно і "вождів" на трибунах, .а тоді що ж буде ділити влада і опозиція?...ні...ні так не можна, треба ж чимось лохторат розводити...
ya-ya79 _ 21.11.2013 10:11
IP: 91.193.166.---
подивимося...
принаймі погоджусь, що заяви про те що "ДАЙ зупинило автобус і не дало" дістатися Києва мітингувальникам – брехливі заяви!
НЕ може зупинити 1 гаєць 300 людей, не може...
pepelkaasa _ 21.11.2013 10:08
IP: 193.238.96.---
Да врет он.Ни кто с ним не говорил, слишком нарочито и театрально преподносит.Странный он вообщем-то политолог этот кость.Вместо того что бы анализировать,что и кто мешает ассоциации Украины с ЕС,от чего в народе такое равнодушие к своему будущему и как отразится на стране дальнейшее укрепление авторитарного режима если ассоциацию все же провалят,он злорадствует,что оппозиция не может митинг организовать.А не результат ли это повального запугивания и репрессирования властью активистов и населения с использованием узурпированной судебной системы, прокуратуры и милиции?Сам кость конечно рассчитывает что уж его-то оменет сума и тюрьма пока он в теплой пазухе ПР промышляет этой досужей демагогической писаниной.
Oleksandr Pshenik _ 21.11.2013 10:06
IP: 82.145.208.---
піховшик-2. Не вистачає лише старого смердючого светра.
comandor2012 _ 21.11.2013 09:50
IP: 37.52.245.---
"Сьогодні спілкувався з приятелем", який повідомив, що Бондаренко кожного дня намагається лизнути дупу зека. І не просто тому, що йому це близько поп природі, але ще й вимагає "оплату... і фронтові сто грамів". "Ми обидвоє засміялися. Він – з власної дотепності. Я – бо уявив", як після дуполизання Бондаренко задоволено облизує губи і сольними руками перераховує бабло.
Sanya-Odessa _ 21.11.2013 09:50
IP: 91.102.178.---
"Сьогодні спілкувався з приятелем – керівником обласного осередку однієї з опозиційних партій. Бідкався, що потрібно виконувати рознарядку з організації груп, які повинні їхати в Київ для участі в "Євроінтеграційному Майдані". Мовляв, "Батьківщина" та УДАР дали доручення формувати групи... "

Ну а зачем тогда нужны осередки!? Только сидеть и ждать зарплаты? Работать надо.
Наполеонович _ 21.11.2013 09:49
IP: 195.248.188.---
Кость, Кость! Ну да, когда в мозгах КОСТЬ, то напишет и не такое. Не нужно исповедывать двойную мораль, а нужно быть честным, если не перед собой, то перед Богом. Можно подумать, что на митинги власти и ПРимитивной партии, народ валит добровольно. Жёстко напрягают руководство бюджетных организаций и деваться им некогда. А явку считают по количеству согнанных голов. Вот и вся правда. А из Костя такой политолог, как из меня космонавт. Шестёрка, которая зарабатывает копейку у власти путём облизывания.
Україна та Європа1085 Aтака Путіна1223 Корупція1335 Зеленський19 Донбас14
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter