Кость Бондаренко Історик та політолог, голова правління Інституту української політики

Сакральні жертви

01 грудня 2013, 20:32

Ситуація, що склалася в Україні протягом останніх десяти днів, дивує тим, наскільки влада почувається безпечно і наскільки Віктор Янукович забув про інстинкт самозбереження. Логіка подій підказує, що в ніч з 29 на 30 листопада мала місце точка неповернення для Віктора Януковича. Сьогодні питання про його другий президентський термін не стоїть. Стоїть питання про те, чи зможе він добути свій перший президентський термін до конституційно передбаченого кінця.

Те, що сталося в Україні, за логікою історичних паралелей співмірне з подіями квітня 1989 року у Тбілісі чи січня 1991 року у Вільнюсі. Тоді відбувався розпад імперії, тоді йшла запекла боротьба між консерваторами та лібералами у владі. І активно застосовувалася військова сила проти мирних демонстрантів. Були людські жертви. СРСР у своєму посттоталітарному мареві дивився на них здебільшого з острахом... Здається, після проголошення незалежності ми звикли, що в Україні всі суперечки вирішуються мирним способом – покричали, поскандували, поспівали, добилися або не добилися свого, розійшлися. Навіть події 9 березня 2001 року, коли було побито і кинуто за ґрати активістів УНА/УНСО, не мали таких наслідків, як події вчорашньої ночі. Сьогодні ми повернулися в 1991 рік – із його нестабільністю держави, нездатністю державного апарату керувати країною, зі своїми "Єгорами Кузьмичами" та "Борисами Карловичами"...

30 листопада мало свою передісторію. Воно починалося з Рішення Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2013 року, яке передбачало призупинення підготовки до європейської інтеграції України. Рішення, яке фактично поставило крапку у процесі, на який сподівалися мільйони українців. Влада, піднявши ажіотаж довкола відверто не найважливішої віхи в історії української дипломатії, сама зробила помилку. Помилок у процесі підготовки Угоди було зроблено чимало – як помаранчевими, так і біло-блакитними (процес тривав доволі довго – від 2005 року). Але факт залишається фактом: народ, не читаючи документ, увірував у його всесильність і у рятівну здатність. Створивши культ Угоди про асоціацію, потрібно було бути готовим, що скасування підготовки до підписання Угоди матиме такі ж наслідки, як і спроба скинути старих богів та поставити на їх п'єдестал нових. Тим більше, що євроінтеграція за останні десятиліття стала новою офіційною релігією України, поступово витіснивши собою комунізм.

Доленосне рішення КМУ не просто пропонував, а буквально продавлював прем'єр-міністр Микола Янович Азаров. Маловідомий факт, але троє міністрів – Раїса Богатирьова, Наталя Королевська і Юрій Колобов – не підписали це рішення. Деякі підписали з зауваженнями. Азаров дуже квапився і хотів, щоби рішення було одностайним. Більше того: саме він був головним натхненником відмови від євроінтеграції і саме він постійно вказував на те, що "Росія нам допоможе".

Сьогодні чимало людей мені говорять про те, що президент дізнався про реальні цифри економіки та показники бюджету лише незадовго до Саміту у Вільнюсі. І прислухався до думки Азарова про те, що іншого шляху, аніж відновити стосунки з Росією, немає. Саме позиція Азарова мала фатальний наслідок для рішення щодо асоціації з ЄС. До речі, те, що з українською економікою у 2013 році будуть негаразди внаслідок помилкових рішень Уряду попереджав ще минулого року тодішній перший віце-прем'єр Валерій Хорошковський. Так само як про те, що ці негаразди можуть вплинути на наші плани євроінтеграції. Тоді від нього відмахнулися.

Очевидно, що Рішення Кабміну стало не стільки причиною, скільки приводом до Євромайдану (як постріл Гаврила Принципа був приводом, але не причиною Першої світової). Так само очевидно, що в основі Євромайдану лежала велика кількість суперечностей, що накопичилися роками в українському суспільстві. До деякого часу вони були заморожені. Тепер – "потекли". Потекли з легкої руки Миколи Яновича.

У самому Вільнюсі Україні європейською стороною пропонувалася макрофінансова допомога до 3 мільярдів євро буквально найближчими тижнями (переговори про це провели Сергій Арбузов і його делегація). Більше того: спільними зусиллями було підготовлено проект заяви, другий пункт якої передбачав "сприяння наданню короткотермінової експертної технічної допомоги та розгляд можливості надання подальшої додаткової макрофінансової допомоги з боку ЄС" (мої європейські контакти показали мені вчора оригінальний текст пропозиції). Віктор Янукович відмовився від пропозиції європейської сторони саме з огляду на позицію Азарова, якому президент довіряє і якому він довірився і тієї ночі. Азаров чітко сказав президенту, що сума – надзвичайно мала для економіки України, пропозиції Європи для нас не цікаві, і що умови, запропоновані Росією, кращі. Так було поставлено фінальну крапку в українському питанні у Вільнюсі.

Тому зараз той, хто приймав розпорядження про призупинення переговорів і хто переконав президента у невигідності угоди має стати першою сакральною жертвою. Якщо президент хоче врятувати своє становище, він повинен без вагань відправити у відставку прем'єра. Не зважаючи на всі старі заслуги. Так, як свого часу Фердинанд Австрійський "здав" Меттерніха – до речі, Микола Янович вже давно почав нагадувати колишнього австрійського канцлера, діяльність якого стала однією з причин Революції 1848 – 1849 років у Австрійській Імперії. І вік, і стиль діяльності, і навіть зовнішні риси поєднують двох політиків.

І ось тут з'являється потреба у іншій "сакральній жертві"

Після Вільнюського саміту і поразки євроінтеграції Євромайдан почав поступово йти на спад. Люди почали розходитися, аби розпочати підготовку до інших акцій протесту. Ситуацію підігрів нічний розгром залишків Майдану – напад спецзагонів "Беркут"на беззбройних молодих людей під "благовидним" приводом: потрібно готувати площу до новорічних свят. Дії влади, помножені на абсолютно дурні пояснення, та ще й на фоні мовчання президента призвели до озлоблення і радикалізації. Народ вибухнув такою кількістю негативної енергії, якої не було за весь час історії України.

Хто стоїть за цим? Кому це вигідно? Не маю сумніву, що мета була – остаточно після Вільнюсу показати світу Україну, яка стала залежною і авторитарною і де питання треба вирішувати вже не у Києві, а у столиці північніше. Через кого і як це було зроблено – не знаю. Але впевнений, що покарання має бути таким, щоб ніхто більше не смів навіть подумати про повторення подібного побоїща.

Сьогодні ситуація є такою, що кримінальні справи проти рядових бійців "Беркуту" чи відставка керівника київської міліції ситуацію не врятує. Так само, як не врятують прості косметичні перестановки в Уряді. Народ хоче, щоби назвали винних великого масштабу, тих, хто впливають на велику політику.

Ніхто не повірить, що бити людей на Майдані давав доручення звичайний полковник або підполковник. Субординація в українців розвинута дуже добре. Не даремно ще маршал Жуков цінував українських сержантів і старшин, а маршал Євгеній Шапошников, останній міністр оборони СРСР, у 1991 році запитував, де ж він з розвалом Радянської Армії буде брати прапорщиків. Самостійно приймати подібні рішення українські офіцери не будуть. Тому виникає питання: відповідальність має нести керівник усього відомства. Якими б не були старі заслуги Міністра внутрішніх справ Віталія Захарченка, але сьогодні мова йде про порятунок ситуації. Він мав би стати другою "сакральною жертвою".

Діяти потрібно було рішуче, брати відповідальність, приносити свої вибачення потерпілим та їх родинам, називати винних або ж демонстративно карати їх. Демонструючи впертість, Віктор Янукович ризикує втратити основу під своєю владою.

Майдан набирає оберти. З кожним днем він буде вимагати все більшої кількості політичних жертв і поступок – якщо не застосувати певні дії на перших порах. Затягування ситуації, намагання вирішення ситуації відкласти "на потім" призведе лише до ще більшого градусу загострення, аж доки не залишиться єдиний вихід із ситуації із єдино можливою жертвою – самим президентом.

Шахова комбінація вимагає від короля пожертвувати ферзем і ладдею. Інакше політичний цугцванг переросте у мат за два ходи.

powered by lun.ua
Коментарі — 100
Сергій Маляр _ 10.08.2017 12:39
IP: 94.178.196.---
на чью мельницу автор льет воду?
zn2 _ 03.12.2013 01:28
IP: 91.202.56.---
Судя по комментариям аудитория очень строга:) НО хотелось бы заметить, что Кость описал действительно очевидные вещи, по крайней мере на 1 декабря. Не очевидным остаётся то, кто всё-таки инициировал намеренно жестокий разгон евромайдана и всё ли сейчас происходит по его сценарию?!
MikolaN _ 02.12.2013 16:55
IP: 109.86.240.---
Набільше покарання Бога – відібрати в людини розум. Це про вас, прислужнику Костя
ghjnjy _ 02.12.2013 13:18
IP: 46.98.137.---
polyglot:
Сергій Зарайський:
Кость! Ти за тиджень до Саміту у Вільнюсі тут писав, що нічого страшного не відбудеться, якщо процес відтягнеться на рік. І наводив, так як зараз, не менш переконливі аргументи?! У мене маленьке питання: коли ти ПИСАВ ПРАВДУ?!
Ніколи, бо йому платять за брехню.
++++++++++++++++++
А ще пейсатий добре володіє технікою виживання так, щоб було і на хліб з маслом, та ще й з ікорочкою!
Раз вОно зполошилось, то шанси на зрушення у нас є!
polyglot _ 02.12.2013 12:01
IP: 94.248.63.---
Сергій Зарайський:
Кость! Ти за тиджень до Саміту у Вільнюсі тут писав, що нічого страшного не відбудеться, якщо процес відтягнеться на рік. І наводив, так як зараз, не менш переконливі аргументи?! У мене маленьке питання: коли ти ПИСАВ ПРАВДУ?!
Ніколи, бо йому платять за брехню.
Александр Антоневич _ 02.12.2013 09:59
IP: 31.128.104.---
Костя почуял, что хозяин скоро сбежит и котлетки закончатся. Теперь вышел на обьездную и готов вылизывать следующему.
Нинель Руднева _ 02.12.2013 08:06
IP: 46.118.223.---
Кость,читаю тебе й всеодно враження таке що підлизнути хэранту це вже в крові... майже все вірно тільки ось хєрант нічого не знав про стан економіки,чи не знав що будуть розганяти так дітей щоб налякати раз і назавжди й повадно щоб іншим не було... Альо,Кость,ти не забув які повноваження "взвалив" на себе хєрант?!Отож бо... а тобі,сказав А говори і Б, а то складається враження що лячно, якщо злочинець всиде всеж таки на стільці по лобі тобі відпустить...
Завада _ 02.12.2013 08:02
IP: 91.206.186.---
Костя, ти смердячий гномик-орк.
Ти скоро будеш працювати для МакДональдз замість для Президентської Адміністрації.
grigoriy777 _ 02.12.2013 07:53
IP: 46.211.137.---
На данном этапе, ключевую роль играют пешки. Шакалам желательно исчезнуть вместе с королем.
Perlina1972 _ 02.12.2013 07:27
IP: 46.149.91.---
Мат поставлено але особисто не оголошено через відсутність гравця за шахівницею
ПС. А може воно грало у чапаєва?
Igor_kyiv_ _ 02.12.2013 05:24
IP: 93.74.226.---
Сергій Зарайський:
Ніколи не писав і не збираєця...
Просто треба комбінувати букви, шоб з них виходили слова.
А оскільки букв у нас лише 33, то це дуже складно робить з них багато слів.
Сергій Зарайський _ 02.12.2013 02:12
IP: 188.191.237.---
Кость! Ти за тиджень до Саміту у Вільнюсі тут писав, що нічого страшного не відбудеться, якщо процес відтягнеться на рік. І наводив, так як зараз, не менш переконливі аргументи?! У мене маленьке питання: коли ти ПИСАВ ПРАВДУ?!
Зоя Копеева _ 02.12.2013 00:05
IP: 212.15.148.---
САНДРО:
То, что автор был заангажирован властью, ни для кого не является новостью.
И оставим это на его совести.
Но в данном блоге приведен интересный анализ.
Во-первых, приоткрывается тайна голосования в Кабмине, и это о многом говорит.
Во-вторых, перечисленные вероятные жертвы это "заслужили", и спасибо автору за то, что он поспешил познакомить страну со "своими героями"
И в третьих, очень ценно мнение специалиста, что у Самого вариантов в этой игре почти нет.
Хотя, как тут правильно заметили, он может только в чапаева.
К сожалению не ясно, а что жеебудем делать с теми 11 млн, которын поставили его играть народом Украины.
Поддерживаю Ваше мнение!!!
zrywkoren _ 01.12.2013 23:57
IP: 37.55.208.---
И этот блог Костя и заявления Богословской, Жвании и план, озвученый оппозицией говорят об одном: хозяева Украины из списка "Форбс" после консультаций с западом решили путем сливания Азарова с правительством в унитаз дать возможность Януковичу выйти из под удара в обмен на гарантии и передачу власти легитимным путем.
Зоя Копеева _ 01.12.2013 23:54
IP: 212.15.148.---
Sieger1963:
Пане, Костю,

Я поважаю Вас, як професіонала.
Але, не поважаю Вас, за деякі коментарі, котрі, на мій погляд, носили замовний характер.
Дуже погано, коли досвідчена, мудра людина пише матеріали для за владної "джинси".
Стосовно Вашого блогу.
Ви, як глибокий аналітик, мали попереджати владу про подібні сценарії? Думаю так. Чому саме сьогодні цей коментар?+++++ 100%
Це, не критика. Це бажання того, щоб розумна людина працювала на Україну.
Stefan Niewiadomski _ 01.12.2013 22:49
IP: 89.67.54.---
Так і тебе Костю усі коментарі розкритикували.
Думаю що ти виправдаєся??????
Я вправді не в курсі,але ті що пишуть краще як я знають,"де раки зимують".
Tatomyr _ 01.12.2013 22:49
IP: 176.37.157.---
Графо Графович:
.
Заробітчани, ті що трохи тямляться в політиці, дуже некоректно вислолюються на адресу невиліковної грижі.

Кажуть, якби не вона, не її саботаж на користь кремля, то заробітчанам набагато легше було би діставатися до місця праці.
І ставлення працедавців було би іншим.
Кажуть, аби вона вже ніколи не виздоровіла за свій злочин проти України.

Ось такі майданні пристрасті.
======
деколи на майдані говорять,Придурків ПРовокаторів на палю посадити, ...і таке говорять...Народ скаже – як зав'яже, ...ось таке воно сьогодення
kren _ 01.12.2013 22:47
IP: 194.0.206.---
a_sudi_kto:
"за логікою історичних паралелей" К. Бондаренко співмірен з купою слонячого лайна.
На вигляд чи за змістом?
Grandfather Drossel _ 01.12.2013 22:47
IP: 213.238.10.---
Графо Графович:
.
Заробітчани, ті що трохи тямляться в політиці, дуже некоректно вислолюються на адресу невиліковної грижі.

Кажуть, якби не вона, не її саботаж на користь кремля, то заробітчанам набагато легше було би діставатися до місця праці.
І ставлення працедавців було би іншим.
Кажуть, аби вона вже ніколи не виздоровіла за свій злочин проти України.

Ось такі майданні пристрасті.
О, Графо -тарахтелка прибыл на ночное дежурство.
Кто про что, а Графо – про Юлю.)))

С месяц назад перечитал "Город мастеров, или Сказка о двух Горбунах" и пересмотрел замечательный фильм – "Город Мастеров".
litra.ru/fullwork/get/woid/00650741189681645721/
filmix.net/4554-gorod-masterov-1965.html

Настоятельно рекомендую!!!
Произведение – точно про Майдан и сегодняшнюю ситуацию в Украине.
Графо Графович _ 01.12.2013 22:44
IP: 93.178.240.---
Кость Бондаренко:
Шахова комбінація вимагає від короля пожертвувати ферзем і ладдею. Інакше політичний цугцванг переросте у мат за два ходи.

.
Тут такая штука, Костя, що король ферзем не пожертвує
Вони із ферзем наче сіамські близнюки
Тому буде мат
Але не за два ходи. Опозиційна трійця в два ходи партію не розіграє
.
gonta2 _ 01.12.2013 22:40
IP: 213.238.9.---
Знаете,сегодня крутили совещание у министра МВД,и представляете-там присуствовали два "политолога"-Погребинский и Выдрин.Я думаю,что вас там тоже не хватало.Как вы не поймете-эта стая уже всех достала.Как много сегодня вышло киевлян-а они отнють не самые бедные.Об этом пишите.Хотя-ваш бывшиц шеф уже собирается опять менять окраску.А вам не пора?
Графо Графович _ 01.12.2013 22:38
IP: 93.178.240.---
.
Заробітчани, ті що трохи тямляться в політиці, дуже некоректно вислолюються на адресу невиліковної грижі.

Кажуть, якби не вона, не її саботаж на користь кремля, то заробітчанам набагато легше було би діставатися до місця праці.
І ставлення працедавців було би іншим.
Кажуть, аби вона вже ніколи не виздоровіла за свій злочин проти України.

Ось такі майданні пристрасті.
-Vesna- _ 01.12.2013 22:37
IP: 93.72.133.---
... і абсолютно не виписується ніякого виходу для Януковича, враховуючи що його свої злили – а владу для нього віддати самому – це смерті подібно.

Загнав себе в абсолютно глухий кут. Ні одної шпарини.
polyglot _ 01.12.2013 22:36
IP: 94.248.33.---
-Vesna-:
Николай Злочевский:
Але ж він образно на майдані.
Він образно на майдані, а фактично в психушці!
Та ні. До такого не дійшов. Але і прокляття не заслуговує. Захланний, але що ж поробиш. У кожного свої слабкості.
Згідна.
Я його не кляну – я його жалію.
А за меморіал по Голодомору і підняття цієї теми на світовий рівень – йому респект.
Але так влаштована суспільна думка (особливо на низовому рівні) – що люди більше всього не пробачають своїх розчарувань.
Разочарование закономерно, ибо система не могла породить ничего оригинального, сильного и независимого. Такой человек просто не дошел бы ни до какой значительной должности.
Другое дело, что если бы в 2004-м Янукович остался – ВОТ ЭТО БЫЛ БЫ РЕАЛЬНЫЙ УЖАС! Так что Ющенко все же еще не такой плохой вариант с учетом возможного в тех условиях.
Николай Злочевский _ 01.12.2013 22:36
IP: 46.211.229.---
Графо Графович:
.
Сьогодні у центрі Львова, на площі біля пам'ятника Шевченка, зібралося понад 50 тисяч людей.

Мітингувальники скандували: "Різдво без Януковича!", "Банду геть!".

Була там і велика група заробітчат із Чехії.
Поміж себе люди балакали, якби не косата кремлядська к у р в а, то Україна вже три роки як була би в Європі

.
Народ скаже – як зав'яже.
Із європейської дистанції людям краще видно ситуацію
.
Стакан Стаканич, ну чого такий примітивний? До речі, шахи умієш грати? Упевнений, що ні в зуб ногою.Доміно і карти – також на низенькому рівні, да?
Зеленський20 Україна та Європа1086 Корупція1336 Порошенко2 Свобода слова568
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter