Кость Бондаренко Історик та політолог, голова правління Інституту української політики

Весняні ігрища в осінньому саду

29 жовтня 2013, 22:25

Осінь 2013-го видалася не лише аномальною в метеорологічному плані. Це, здається, перша осінь, коли опозиція не намагалася виводити своїх прибічників на акції протесту. Основну протестну енергію було випущено "у свисток" під час весняних акцій "Вставай, Україно!" Сьогодні ж на політичні хороводи з активними приписками щодо кількості учасників спонсори грошей не дають, вимагаючи демонстрації активності та ефективності іншого роду.

До того ж можна сміливо говорити про завершення "романтичного" етапу у стосунках між трома політичними силами, коли про людське око демонструвалися єдність та злагодженість. Спершу "Батьківщина" продемонструвала відсутність порядку всередині своєї політичної сили та практичну відсутність лідерських якостей у Арсенія Яценюка (який не лише не зміг забезпечити якісний об'єднавчий процес "Батьківщини" та "Фронту змін", а й не зміг уникнути процесу "тушкування"). Потім "Свобода" заявила про стоврення власного – паралельного з Опозиційним "урядом" імені Сергія Соболєва – Опозиційного "уряду" імені Олександра Сича. Далі, у відповідь на недружній випад депутатів "Батьківщини", які провели через парламент норму, що ускладнює або унеможливлює висунення кандидатурі Володимира Кличка на пост Президента України, сам Кличко робить заяву про намір йти на президентські вибори. Його логіка та аргументація мають під собою основу: він не мусів радитися з іншими членами опозиційної трійки – так само як Арсеній Яценюк навесні не радився, одноосібно висуваючи кандидатуру Кличка в мери Києва.

Збулася мрія Юлії Тимошенко: у першому турі президентських виборів опозиція не виставить спільного кандидата. Кожна політична сила йтиме поодинці. Ніф-Ніф, Нуф-Нуф та Наф-Наф української політики розійшлися кожен по своїх зимових квартирах. І вже сьогодні видно, як між цими силами розгорнулася серйозна політична боротьба – насамперед за ресурси, які і так є обмеженими.

Арсеній Яценюк, схоже, вирішив пошукати кошти на кампанію не лише у традиційних донорів, а й намагається освоїти нові напрямки. Зокрема через наближеного до себе депутата, колишнього юриста Павла Петренка, що очолив Тимчасову слідчу комісію Верховної Ради з розслідування ситуації у Міністерстві охорони здоров'я, яценюківці тролять Раїсу Богатирьову – рідко який день обходиться без словесного пінг-понгу, коли Петренко висуває претензії до Міністерства, а воно дає відповіді (до слова, обґрунтовані і аргументовані) про безпідставність цих самих претензій. У багатьох випадках складається враження, що наполегливість пана Петренка межує з ледве замаскованим лобізмом. Особливо враховуючи той факт, що сукупні бюджети фармацевтичних фірм, ображених бізнесменів та тих, хто програли в ході тендерних конкурсів, становлять мільярди гривень, а ціна питання – десятки мільярдів, частина з яких за сприятоивих умов можуть перекочувати у партійні фонди і на приватні рахунки. Чим не додатковий ресурс для виборчої кампанії?

Цей же ресурс не меншою мірою цікавить і партію "Свобода", деякі представники керівництва якої також не є чужими для ринку фармації. Те, що заступником пана Петренка є свободівець Олег Гелевей, – пояснює чимало моментів, які стосуються активності окремих членів ТСК (особливо на фоні останніх публікацій львівського "Експресу").

Кажуть, що даний процес боротьби за фармакологічні ресурси відбувається не без підтримки з боку деяких провладних політиків. До речі, ці ж політики використовують опозицію для вирішення ще однієї проблеми: акцизного наступу на виробників пива та слабоалкогольних напоїв в інтересах продуцентів міцних алкогольних продуктів (відомо, що зменшення продажів пива автоматично обертається збільшенням продажів горілчаних виборів – і навпаки). Тобто, доплюсовується ще один ресурс.

Не менші активності розгорнулися у соціальній сфері – найбільш благодатній з точки зору банального піару.

Спершу в засобах масової інформації минулого тижня з'являються матеріали з критикою Міністерства праці і особисто міністра, підписані відомим політологом, що співпрацює з "Батьківщиною". Далі на цьому полі розпочинається відверта конкурентна інформаційна боротьба між екс-міністром Людмилою Денісовою (яку свого часу активно критикували практично за ті ж гріхи, що нині й Королевську – причому пам'ятаю, як гроші за критику на її адресу пропонували журналістам її ж однопартійці) та її колишнім заступником Павлом Розенком. Сьогодні пані Денісова представляє табір "Батьківщини", пан Розенко – УДАР. Але об'єкт критики – один. Чомусь мені видається, що і суб'єкт критики – також один, і він ховається у політичній тіні. Всі решта – інструменти впливу.

Напередодні виборів критика соціальної політики будь-якої влади – найбільш вдячна справа. Вона зачіпає інтереси широких верств населення – переважно найдисциплінованішої частини електорату, тих, хто ходять голосувати і часто визначаються майже на виборчій дільниці. Критика соціальних програм уряду – це робота з перетворення електорату на протестний електорат. Той, хто має в своїх руках подібний механізм, стає надзвичайно цінним кадром у виборчій кампанії будь-якого опозиційного кандидита. Боротьба миж "Батьківщиною" та УДАРом на соціальному поприщі – це ще й боротьба за мобілізаційні можливості напередодні президентської кампанії.

Відверте змагання Розенка та Денісової за неформальний пост "опозиційного міністра соціальної політики" очевидне. До речі, у цьому конкурентному протистоянні я особисто більше симпатизую Розенку – через його освіченість та світогляд, знання процесів зсередини. Він – один з найкращих експертів з питань соціальної політики. Проте і він не втримується від ризикованих прогнозів – скажімо, щодо "гучної відставки Королевської". Для подібного прогнозу політик Розенко мав би брати до уваги не лише вузькопрофільні оцінки (як писав Іван Франко, "ти взяв лише один з мого життя момент"), а й характеристику політичної ситуації, філософії кадрової політики Президента тощо.

Говорити про відставку Королевської сьогодні можна з тією ж імовірністю, що й про обрання Розенка на пост Президента. Можливо, якщо він стане Президентом України, Королевська піде у відставку – голосно. Я, уявляючи основні принципи кадрових призначень та не надмірну схильність Віктора Януковича до відставок чиновників високого рангу, не був би таким категоричним – особливо враховуючи те, як часто у нас люблять "відправляти у відставку" міністрів експерти і як рідко їх прогнози збуваються. Прогнозувати кадрові відставки чи перестановки в часи Януковича – найневдячніша справа, оскільки немає єдиної логіки та єдиного "почерку" в даному процесі.

Це стосується й інших прогнозів щодо відставок – міністрів, губернаторів, чиновників. Я постійно говорю в ході численних лекцій: "Якщо хтось вам говорить, що володіє точною інформацією про те, що Президент готує відставку тієї чи іншої посадової особи, не вірте. Бо точною інформацією володіє лише Президент. Всі інші намагаються або лобіювати відставки, або використовувати подібну дезу у інформаційних війнах".

Не менш активно опозиціонери – за наявними даними – готуються до інформаційних війн на аграрному, енергетичному та екологічному напрямках, а також на напрямку освітньому. Ці галузі є не лише вигідними й благодатними з точки зору піару – вони ще й дозволяють залучити кошти зацікавлених лобістів – як всередині України, так і з-поза її меж.

Саме тому не варто шукати великих спонсорів майбутніх президентських баталій. Два тижні тому у Німечині вибухнув скандал – Ангелу Меркель та її партію звинуватили у тому, що вони отримали "пожертву" від концерну BMW у розмірі 690 тисяч євро (по 230 тисяч від кожного з трьох основних акціонерів – Йоганни Квандт та її дітей Сузанни Клаттен і Штефана Квандта). Переказ коштів дивним чином співпав з відтермінуванням у ЄС нормативів з викиду СО2, чого добилася саме Німеччина. Розгорівся скандал...

Шукаючи спонсорів майбутніх виборчих перегонів, політики все частіше звертаються до тих, хто прямо зацікавлений у лобіюванні – політиків. Тим більше, що надмірна заадміністрованість окремих галузей створює потребу у розширенні конкуренції. Опозиціонери розуміють, що у їх силах сьогодні – створити шумовий ефект на користь замовників, не більше. Але цього шумового ефекту часто буває досить, аби бодай частково вирішити проблему.

Осінь – пора запасатися "капустою". Зима буде довгою. Це добре усвідомили наші політики. І готують запаси, розуміючи, що наступний політичний сезон потребуватиме особливої віддачі сил та енергії. Особливо в повільному очікуванні весни 2015-го...

powered by lun.ua
Коментарі — 28
Дмитрий Шевчук _ 31.10.2013 11:30
IP: 93.178.221.---
Harib Da:
Не нужно мне рассказывать, куда я ходил и что я делал, думаю мне самому лучше знать. И не стоит переходить на личности, здесь каждый высказывает свою точку зрения. И моя точка зрения состоит в том, что этот Петренко-продажный лжец, которые был неоднократно замечен в организации ПЛАТНЫХ митингов с участием пенсионеров, это мерзко и низко. И поверьте, это еще только начало. Еще не раз мы услышим про "профессиональную" работу этого депутата. Человек пошел в ВР с миллионами в карманах, а хочет выйти с миллиардами. И сделает все для этого. А Яценюк еще пожалеет, что сотрудничает с таким прохвостом.
Harib Da _ 30.10.2013 18:53
IP: 109.201.249.---
Патриция Орличенко:
Дмитрий Шевчук:
Вы ещё в школу ходили, как Бондаренко собой приторговывать начал. Его статья как и вся остальная писанина не стоит и выеденного яйца. Кость – мерзкий холуй голубосраких бандитов. Аминь.
Патриция Орличенко _ 30.10.2013 18:08
IP: 46.119.201.---
Ужас какой, во что прекратили Батькивщину. Яценюк своим жадным и тупым клоунам позволяет паразитировать на репутации партии, которую построила Тимошенко. Когда Юля была не было этих дурацких пропаченых митингов, а сейчас Дырив и Петренко делают что хотят.
Logic2009 _ 30.10.2013 17:05
IP: 91.196.177.---
Патриция Орличенко:
Очень хотелось бы узнать причину такой резкой реакции.
Здесь речь идёт именно о Бондаренко, а не о ком-то другом.
А вешать ярлыки много ума не нужно.
Я надеюсь, что Вы знаете чем отличается шут от клоуна.
Здесь Бондаренко выступил именно шутом. Желание потрафить патрону
ценой унижения собственного достоинства – основная черта шута.
Дмитрий Шевчук _ 30.10.2013 16:20
IP: 93.178.221.---
Согласен с Бондаренко, Яценюк сделал не правильную ставку, когда понадеялся на помощь Петренко. А Петренко-то на деле оказался клоуном-пиарщиком, который кроме как – врать и митинги фиктивные собирать – больше ничего и не умеет. И в итоге не помощь Яценюку получилась, а вред и дурная репутация и недоверие к Батькивщине.
Патриция Орличенко _ 30.10.2013 15:51
IP: 46.119.201.---
Logic2009:
Logic2009:
Очень хотелось бы узнать причину такой резкой реакции. Или вам больше нравится слушать вечные бредни Дырива и Петренко, двух идиотов из Батькивщины которые готовы нести любую чушь и потом тиражировать ее в СМИ за бабки!
Марина Ланцова _ 30.10.2013 15:48
IP: 5.248.25.---
Согласна с Бондаренко – капуста у оппозиции в приоритете! О наживе только и думают! Петренко пришел в Раду миллионером, а выйти желает миллиардером – клоун БЮТовский!
Патриция Орличенко _ 30.10.2013 15:36
IP: 46.119.201.---
Vladislav Namram:
Вот вы интересный человек, вы когда читаете заказуху бютовских депутатов, в которой описываются проплаченные митинги, вы не орете о том что статья заказная. А когда оперируя фактами описывают реальное положение в украинкой политике, вам правда глаз колет, вы то привыкли хавать 100% джинсу. Может пора учится думать своим умом и анализировать!?
Logic2009 _ 30.10.2013 14:51
IP: 91.196.177.---
a_sudi_kto:
ітак, оголошується конкурс на наілутшеє паганяло Бандарєнкє.
Лука Рудище.
Logic2009 _ 30.10.2013 14:51
IP: 91.196.177.---
a_sudi_kto:
ітак, оголошується конкурс на наілутшеє паганяло Бандарєнкє.
Лука Рудище.
Glazgor _ 30.10.2013 10:20
IP: 193.107.224.---
В понедельник король катался в парке...
Vladislav Namram _ 30.10.2013 09:39
IP: 217.175.13.---
Хамовитый блогер, заказная статья – можно не читать. Ясен пень, что все только о том, какие все плохие, кроме нашего уголовника-рецидивиста. Свою продажную натурку автор уже и не стесняется продавать бандитской власти.
Игорь Розыган _ 30.10.2013 08:47
IP: 178.137.126.---
a_sudi_kto:
1954again:
друззя! для чого обговорювати чергове унилає г а м н о Бандарєнкі.
пропоную присвятити коментарі болєє осмислєнному занятію.

ітак, оголошується конкурс на наілутшеє паганяло Бандарєнкє.

мій варіант: Папін лізунчік

тоєсть, конкурс вже начався)), долучайтесь!
Поющая дупа святой Гертруды.
Руде брехло.
Орест Хома _ 30.10.2013 00:51
IP: 192.166.112.---
обычный подонок.такой же как и колесниченко.челенко,бондаренко.Нечего тут читать.Для таких нужно разве что спец дурдомы создавать
Федір К _ 30.10.2013 00:26
IP: 213.154.207.---
Logic2009:
Костянтине, ну до якого рівня Ви опустились?
Це ж просто непристойно з Вашого боку.
Може вже почнете писати, що Саша-стоматолог
заробив свої статки завдяки власному розуму?
Да он никогда и не поднимался с этого уровня. И почему "начнете писать" о стоматологе? Давно начал, например в "Легендах про семью")))
Приличный, порядочный человек у комсомольца-воровайки, торгующего принципами и партиями оптом и в розницу, заместителем не станет.
Уважаемый Logic2009, открывая чьи-то "откровения" не только приглядывайтесь к тексту, но и принюхивайтесь. Глаза могут подвести, но запах расскажет все)))
Logic2009 _ 29.10.2013 23:55
IP: 95.132.225.---
яценюківці тролять Раїсу Богатирьову
======================================
Костянтине, ну до якого рівня Ви опустились?
Це ж просто непристойно з Вашого боку.
Може вже почнете писати, що Саша-стоматолог
заробив свої статки завдяки власному розуму?
Чудово ж знаєте про корупцію у МОЗ,
але принижуєте власну гідність такими сентенціями.
До рівня Чечетова вже дійшли, ще трохи і до
своєї однофамилиці спуститесь.
a_sudi_kto _ 29.10.2013 23:38
IP: 217.24.165.---
1954again:
друззя! для чого обговорювати чергове унилає г а м н о Бандарєнкі.
пропоную присвятити коментарі болєє осмислєнному занятію.

ітак, оголошується конкурс на наілутшеє паганяло Бандарєнкє.

мій варіант: Папін лізунчік

тоєсть, конкурс вже начався)), долучайтесь!
Поющая дупа святой Гертруды.
ebm _ 29.10.2013 23:21
IP: 91.124.199.---
Чепуха.

И главное, для кого это написано?? Электорат которому по сути это могло бы понравиться, в жизни ничего подобного не читает, а интересуется совсем другими вещами.
Елена Аитова _ 29.10.2013 23:03
IP: 46.98.59.---
Оно конечно заказному политолуху с Банковой виднее кого отправят в отставку или нет

Но как тогда быть с интервью Б. Колесникова ЗН в номере за прошлую субботу Там камня на камне этот идеолог ПР от правительства не оставляет. А интересно кто ж формировал это правительства неужто пАпередники??? Что Костичка по этому поводу шпаргалки с Банковой не было еще??7 тогда жем ждем тебя и Цибулько с откровениями
Ninorov _ 29.10.2013 22:57
IP: 82.144.216.---
А Ви що, Костянтине, бажаєте, шоб напередодні Вільнюсу наша опозиція виходила на вулиці? Кращого дарунку Кремлю й не вигадати...
Щодо тіньового уряду Соболева- то його наявність була виправдана до горезвісного рішення Конституційного Суду, який змінив державний устрій та посилив повноваження Президента. За Ющенка премєрами були і Тимошенко і Янукович і у парламенті офіційно були оформлені більшість та опозиційна меншість. Тоді у разі виникнення урядової кризи Кабмін можна було утворити не тільки за результатами парламентських виборів, але й шляхом перегрупування більшості у ВР. Тому опозиція повинна заздалегіть оголосити списки потенційних міністрів. Зараз в цьому – немає потреби. Чи Ви за імітацію? "Свобода" ж прагне своєму електорату ловести, що здатна на щось більше ніж на скандування у парламенті...
Нарешті, чому- Вас так турбує доля опозиції?. Як там гасло- "Не согласен- возражай! Возражаешь- предлагай!" Де Ваш оптимальній лпан для опозиції, якщо Ви їй так співчуваєте?
Елена Аитова _ 29.10.2013 22:56
IP: 46.98.59.---
Ну кому интересны лекции так называемого аналитега на службе у Банковой??7
-vts-m- _ 29.10.2013 22:55
IP: 91.154.252.---
Елена Аитова:
Костичка гдеж ты тока не был уТигипка был выборы 2006 у Литвина провалил в институте Горшенина был Левый берег газету возглавлял теперь под зонтиком Банковой сотворил новые рога и копыта аж цельный институт украинской политики имени Костички Бгандаренки

Задача этой пустышки лизать лизать ж пу Хозяину

У тебя зарплату не задерживают оно и понятно кто ж посмеет не платить штатному трубадуру власти а в вузах да, с чего бы это Костичка онолитиг ты заказушный
Ізвініте, что вмешіваюсь с редакціоннимі правкамі, но "матьперемать" в конце текста било би очень по делу...
Елена Аитова _ 29.10.2013 22:52
IP: 46.98.59.---
Костичка гдеж ты тока не был уТигипка был выборы 2006 у Литвина провалил в институте Горшенина был Левый берег газету возглавлял теперь под зонтиком Банковой сотворил новые рога и копыта аж цельный институт украинской политики имени Костички Бгандаренки

Задача этой пустышки лизать лизать ж пу Хозяину

У тебя зарплату не задерживают оно и понятно кто ж посмеет не платить штатному трубадуру власти а в вузах да, с чего бы это Костичка онолитиг ты заказушный
a_sudi_kto _ 29.10.2013 22:50
IP: 217.24.165.---
@Ніф-Ніф, Нуф-Нуф та Наф-Наф української політики розійшлися кожен по своїх зимових квартирах.@ – К. Бонадаренко.
Ещё один напейсатель: "Ах, боже мой, что станет говорить боярин Виктор Федорович!", в какую зимнюю квартиру заляжет и с кем?
Борис Луців _ 29.10.2013 22:50
IP: 99.234.103.---
До якої межі може опуститися...?
Зеленський20 Україна та Європа1086 Корупція1336 Порошенко2 Свобода слова568
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter