Прощання з королевою
Зі шкільних років, цікавлячись політичними процесами у сучасній Європі, я неодмінно звертав увагу на незвичне, мелодійне і красиве ім'я королеви із далекої Голландії – Беатрікс. У цьому імені було щось варварськи-фентезійне, казкове, поетичне. Воно милувало слух. Воно виступало за рамки "штампованих" і звичайних імен монархів і президентів. Хіба що імена двох інших європейських монархів – короля Бельгії Бодуена та принца Монако Реньє – виглядали так само екзотично, як і ім'я королеви Беатрікс.
Йшли роки. У кращі світи відійшов Бодуен, передавши свій трон братові Альберту, та Реньє, спадкоємцем якого став син Альбер. Королівські династії у Європі потрапляли у скандали та ставали героями світських хронік. Дорослішаючи, дійшов розуміння, що королі та принци – такі ж люди, як і ми, зі своїми слабкими і сильними сторонами, іноді дуже нещасні. З деякими довелося познайомитися особисто – вони виявилися дуже цікавими людьми і у їх поведінці було надзвичайно мало королівського.
Королева Беатрікс була надзвичайно врівноваженою та не схильною до епатажних кроків жінкою. Юрист за освітою, вона захоплювалася археологією і дуже добре розумілася на цій науці. Чимала кількість монархів залишили свій слід в науковій сфері. Імператор Японії Хірохіто був непересічним біологом, Альбер І монакський був відомим океанографом. Захоплення археологією у Беатрікс свого часу переросло рамки просто хобі. Коли Віктор Ющенко відвідував Нідерланди, він мав зустріч з королевою – тоді жартували, що їм обом буде про що поговорити.
Беатрікс належала до Більдерберзького клубу і давала підстави любителям конспірології поговорити на цю тему. Зрештою, її син і наслідний принц теж є учасником цього закритого елітного клубу – він брав участь у зустрічі членів Більдельберзької групи в Уестфілд Маріот у 2008 році.
Королева – при всій витонченості та казковості її імені – була особою сильною фізично і мала доволі жорсткий характер. Людина, яка її знала особисто, говорила, що у королеви – "рука сільського коваля".
За 33 роки правління вона пережила замах (у 2009 році терорист на своєму автомобілі в'їхав у кортеж, в якому рухалася королівська родина – саме у День Королеви, який щорічно відзначається 30 квітня). ЇЇ чоловік, принц Клаус фон Амсберг, страждав від раку, депресій та хвороби Паркінсона. Він помер у 2002 році, що стало для королеви великим ударом. У 2012 році під лавину на австрійському гірськолижному курорті потрапив її син, принц Фрізо. Він досі перебуває у комі і лікарі не дають гарантії того, що принц зможе повернутися до нормального життя.
Беатрікс продовжила традицію, започатковану її бабусею, королевою Вільгельміною: у 1948 році та у віці 68 років зреклася престолу на користь своєї доньки Юліани, а Юліана у 1980 році у віці 71 року зреклася корони на користь доньки Беатрікс. У січні Беатрікс виповнилося 75 років. І тоді ж вона заявила про намір зректися престолу на користь сина, Віллема-Александра. Вперше за останніх 123 роки на престол Нідерландів сяде чоловік.
Майбутній король – історик за фахом, закінчив Лейденський університет і у юності мав репутацію гульвіси та екстремала. Він захоплювався гонками на спортивних автомобілях, а жовта преса писала про його численні романи. Завзятий авіатор, у 2003 році він сам, за штурвалом літака, прилетів у Петербург на урочистості, організовані Володимиром Путіним з нагоди 300-річчя міста. Одружившись із аргентинкою Максимою Соррег'єтою, Віллем-Александр заспокоївся і почав вести розмірене, спокійне життя.
Завтра він зійде на престол під звуки гімну Нідерландів, виконаному у незвичному аранжуванні – в стилі реп. Протягом кількох місяців у Нідерландах жваво обговорювали це нововведення.
Майбутній король ще не був в Україні. Очевидно, цей візит ще попереду.
Почесний консул Нідерландів у Львові Богдан Панкевич якось сказав: "Між голландцями та українцями існує велика різниця. Українці думають, як би не продати Україну і з презирством ставляться до тих, хто продає Україну. Голландці вважають за честь продавати Голландію і роблять це щоденно і постійно". Королева Беатрікс протягом 33 років продавала Голландію – успішно, цілеспрямовано і ефективно. Принаймні, авторитет Нідерландів, міф про Нідерланди, імідж веселої і працелюбної нації, яка не знає меж у організації дозвілля, але водночас постійно відвойовує землю у моря – сформувався і стабілізувався у останні десятиріччя.
Королева Беатрікс йде на покій і стає частиною історії. Хай живе король!
Блог автора – матеріал, який відображає винятково точку зору автора. Текст блогу не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, яка у ньому піднімається. Редакція "Української правди" не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія. Точка зору редакції УП може не збігатися з точкою зору автора блогу.