Олексій Братущак журналіст

Не #Підтримай4550. Уряд маніпулює учасниками АТО

23 лютого 2017, 11:27

Як впарити людині непотріб так, щоб вона ще й задоволеною залишилася? Це дуже добре знають на ринках. Зокрема, і вінницьких. Відповідний майстер-клас на прикладі законопроекту 4550 проводять на рівні парламенту та уряду. Розводять учасників АТО.

Останніми днями учасники АТО влаштували флеш-моб. Поширюють у соціальних мережах свої фото з листівкою "#Підтримай4550". 4550 – це номер законопроекту. Учасники флеш-мобу вважають, що в разі ухвалення парламентом цього документу, можна буде легше купити житло.

Ось теза, яку поширюють разом із фото:

"Що таке законопроект 4550? Це державна житлова програма, що надасть можливість учасникам АТО та внутрішньо-переміщеним особам (ВПО) отримати 50% підтримку на купівлю/будівництво житла, та пільговий іпотечний кредит від державної фінансової установи на решту 50%".

У реальності ж усе дещо геть інакше.

Уже з назви законопроекту стає зрозуміло, що це не якась окрема програма про житло учасникам АТО та ВПО.

Насправді, це зміни до Закону "Про запобігання впливу світової фінансової кризи на розвиток будівельної галузі та житлового будівництва". Спокійно! Ніякої кризи нині немає. Просто це закон ще 2008-го. Тоді його пролобіювали забудовники. Сподівалися, що держава візьме частину їхніх проблем на себе. І одна прем'єр-міністр їм це обіцяла. Як виконала обіцянку – трохи нижче.

Отже, законопроект 4550 має усього лише дві складові:

• доповнює статтю про державну підтримку будівництва доступного житла пунктом, відповідно до якого держава надає підтримку учасникам АТО (до другого читання додали ще ВПО) при придбанні житла у розмірі 50%;

• збільшує процентну ставку кредиту з 3% до 7% (у першому читанні – до 10%).

З цих двох пунктів законопроекту 4550 працюватиме лише другий. Комусь вигідно збільшити законодавчо встановлений рівень процентної ставки кредиту. Бо давати гроші під 3% річних якось не айс...

Але ж так прямо взяти і підняти відсоткову ставку при купівлі доступного житла якось не красиво виглядає. Для уряду це може нести репутаційні втрати. А от якщо це приховати за прапором "житло для учасників АТО"! Це буде зовсім інша історія...

Так і роблять.

Під дію пункту про 50% для учасників АТО та ВПО підпадає приблизно 2 млн осіб. Уявімо, що ця норма починає реально працювати, тобто ці 2 млн українців починають отримувати підтримку "від держави". За чий рахунок банкет?

За офіційними даними держкомстату у 2015-му році в Україні працевлаштованими були 16 млн осіб. Якщо спростити, то виходить, що 7-8 українців мають скинутись податками для того, щоб один учасник АТО або ВПО отримав компенсацію вартості житла. Це навіть не тисячі, а десятки тисяч гривень з одного працюючого громадянина. Ті, хто ставлять лайки в підтримку флеш-мобу розуміють це? Схоже, що ні.

Але поспішу заспокоїти одних та розчарувати інших. Ця схема не запрацює. Справа у тому, що ця норма з законопроекту 4550 жодним чином не забезпечена додатковим бюджетним фінансуванням.

У пояснювальній записці так і написано: реалізація законопроекту не потребує додаткових фінансових витрат з Дежбюджету. 2 мільйонам учасникам АТО та ВПО впарюють будинки з повітря. Бо нічого іншого без грошей не отримати.

Так, у пояснювальній записці вказується, що ці 50% мають надаватися в рамках Державної цільової соціально-економічної програми будівництва (придбання) доступного житла на 2010 – 2017 роки. Як ця програма фінансується? Ось що писали в аналітичній записці Національного інституту стратегічних досліджень:

Фактичні обсяги фінансування Програми в 2010-2013 рр. становлять лише 5,6 % від прогнозних показників, а кількість сімей, що придбали житло в межах Програми, – 5,3 %. На сьогодні реальний внесок Програми у подолання житлової кризи складає трохи більше 0,35 % (!).

Чи варто пояснювати, що з таким фінансуванням не можна було забезпечити українців доступним житлом ще до ухвалення 4550? З ухваленням 4550 кількість осіб, які претендуватимуть на компенсацію зросте на 2 млн осіб, а фінансування – на 0 грн 0 коп.

І кого в результаті обдурить влада? Учасників АТО та ВПО. Тільки вони це зрозуміють не одразу. Спочатку будуть нові пости у ФБ "#здобули4550"!

А потім люди спробують отримати ці 50% на купівлю житла. Уявіть їхнє розчарування. І це – учасники АТО, значна частина з яких – УБД, учасники бойових дій. Їм точно потрібен черговий привід дізнатися, що держава їх обдурила? Їх, захисників держави.

Шансів на те, що пункт про 50% буде більш реалістичним, був остаточно зруйнований при підготовці законопроекту до другого читання. У цей період до категорії "учасники АТО" додали ще категорію "ВПО". Це збільшило претендентів на 50% десь на 1,8 млн осіб.

Цікаво дізнатися, хто це зробив? Мені стало цікаво. Вийвилося, що "подяки" від учасників флеш-мобу "#Підтримай4550" варто адресувати нардепу БПП Олегу Недаві. Він знаний тим, що відстоює інтереси Юрія Іванющенка, більш відомого як соратник Януковича "Юра Енакиевский". Комітет врахував його поправку, якою Недава запропонував надати ці 50% на придбання доступного житла ще й внутрішньо переміщеним особам. Може серед них і "Юра Енакиевский"?)

* * *

Законопроект 4550 планують розглянути на засіданні Верховної Ради 23 лютого. Його представлятимуть як чергову турботу про учасників АТО. Закликатимуть підтримувати "іменем учасників АТО".

Але цим учасникам АТО користі від 4550 не буде. Влада банально маніпулює, щоб під прикриттям яскравого гасла провести іншу потрібну їй зміну у законодавство. Робить це не вперше.

Спочатку цей законопроект направляли в Раду за підписом Яценюка (законопроект 4081).

Його відкликав новий уряд Гройсмана. Але менш ніж за місяць текст внесли вже за підписом Гройсмана.

Тому "Не #Підтримай4550".

Коментарі — 2
Виктор Тарасов _ 23.02.2017 15:54
IP: 46.175.78.---
Олександр Палій:
От люди, і тут зраду знайшли:) 7 % – це фактично навіть не безкоштовний кредит, а кредит з доплатою. Бо 7 % все одно менше ніж запланована чи тим більше фактична інфляція цього року. Краще працююча програма, ніж віртуальна, на яку грошей ніколи не знайдуть.
Молодець, "політолох" Палій, ти, при найменшій нагоді, готовий лизати владну дупу! В тебе розуму не вистачає зрозуміти про що написав Братущак. Що не так? Цей закон чергова брехня та навішування локшини на вуха учасників АТО. За величезні досягнення у справі підтримки однотурового нагорода чекає "героя". Палій, зайди ввечері до АП та отримай шість "золотих" шоколадок "рошен".
Олександр Палій _ 23.02.2017 11:51
IP: 93.74.31.---
От люди, і тут зраду знайшли:) 7 % – це фактично навіть не безкоштовний кредит, а кредит з доплатою. Бо 7 % все одно менше ніж запланована чи тим більше фактична інфляція цього року. Краще працююча програма, ніж віртуальна, на яку грошей ніколи не знайдуть.
Корупція1097 Уряд реформ307 Україна та Європа917 Aтака Путіна1112 Свобода слова545
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Якщо ви новий читач, будь ласка, зареєструйтесь
Забули пароль?
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter