Олексій Братущак журналіст

Аналітика. Що не так з указами президента про воєнний стан?

27 листопада 2018, 15:50

А ви вже бачили опублікований указ президента, в якому воєнний стан вводиться на 60 діб? А пости у ФБ: як це так, що Рада проголосувала за 30 діб ВС, а в указі 60?

Ну тоді вітаю вас, ви стали свідками юридичного невігластва багатьох українців.З учорашнього дня це невігластво демонструють купа політиків та журналстів. Заплутались у двох указах.

Отже, є два різні укази президента.ПЕРШИЙ УКАЗ


Указ оприлюднений на сайті президента під номером 390/2018. Цим указом президент ввів у дію рішення РНБО.

В указі – три стандартні пункти (1 – затвердити рішення РНБО, 2 – контроль покласти на секретаря РНБО, 3 – указ набирає чинності після публікації). Навіть не 12 (останній пукнкт – таємний), як дехто вважає. Це в рішенні РНБО 12 пунктів.ЧИТАЙТЕ: УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ N390/2018Це стандартний указ, стандартна процедура. Рішення РНБО завжди вводяться у дію указами президента.

Так от у цьому рішенні РНБО є пункт 3, яким пропонується президенту запровадити ВС на 60 діб по всій території України.

УВАГА! Цим рішенням не вводиться ВС, лише вноситься пропозиція на розгляд президента. Така процедура введення ВС. А президент вже вирішує, що робити з цією пропозицією: вводити, не вводити, якщо вводити, то на яких умовах.

І ще. Цей указ про затвердження рішення РНБО не розглядається Верховною Радою, він не потребує затвердження парламентом, президент підписав – указ введений у дію.

UPDATE Поки копіював свій текст з Фейсбука в блог на УП з'явилась цікава новина. Новим указом N392/2018 Порошенко затвердив внесення змін до рішення РНБО. Ніби РНБО змінило своє рішення і запропонувало президенту запровадити ВС не на 60 діб, а на 30.

Але тут виникає питання: коли саме збиралось нове засідання РНБО, на якому ухвалювали рішення вже про 30 діб ВС, а не 60? Жодного повідомлення про це немає. А тому це може бути підставою для розслідування фальсифікації рішення РНБО.ДРУГИЙ УКАЗ


Цей указ президента вже саме про запровадження ВС. Він виданий у відповідь на пропозицію РНБО запровадити ВС. Саме цей указ потрапив на розгляд депутатам. З ним історія цікавіша.

На затвердження указу президента про введення ВС Рада має ухвалити закон. Така процедура. Ось цей проект закону на сайті ВР:ЧИТАЙТЕ: Проект Закону про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні"До проекту закону додається указ президента. Якщо подивитись на додатки, то можна побачити дві редакції указу президента. Насправді їх три)Які відмінності у різних редакціях:

Перша редакція указу: ВС вводиться на 60 діб і на всій території України.

Друга редакція указу (внесена на заміну першій): ВС вводиться на 30 діб і на всій території України.

Третя редакція указу. І тут найцікавіше. На момент голосування депутатів цієї редакції указу не було на жодному офіційному сайті. Але саме третя редакція указу була затверджена рішенням Верховної Ради.

Норми цього указу ми знаємо з виступу Порошенка перед депутатами: ВС вводиться на 30 діб і на окремих територіях України, які Порошенко зачитав під стенограму. Ввідповідно до стенограми: є Луганська область, але немає Донецької, також відстуні Крим та Севастополь.Стенограма виступу Порошенка у Верховній РадіПовний текст ми побачимо тільки після публікації цього указу. Хоч він і має публікуватись негайно, але юристам доводиться працювати над ним, щоб юридично виписати те, що президент озвучував з трибуни Ради.

От як бути з Донецькою областю, яку Порошенко не назвав? Відповідно до норм законотворення її не можна включати в указ. Бо депутатам перед голосуванням її не озвучили. А за логікою вона має бути.

Але більше питань (принаймні у мене) до цього висловлення Порошенка: особий стан буде введений лише у випадку наземної операції регулярних військ Російської Федерації.

Чи мав президент під "особливим станом" саме воєнний стан? Чи він мав на увазі, що права та свободи, які згадуються в указі, будуть обмежені лише у випадку наземної операції армії РФ? Логічно, що він мав на увазі друге. Але юридично?

І як юридично правильно прописати зв'язок між наземною операцією армії РФ та введенням "особливого стану"? А якщо буде повітряний удар? А якщо в наступ попруть війська без опізнавальних знаків, а чергові "зелені чоловічки" або "відпусники"?

Насправді, жодної прив'язки введення воєнного стану до якоїсь події не може бути. Закон "Про правовий режим воєнного стану" чітко вказує: в указі президента має бути зазначений ЧАС введення воєнного стану. І судчи з останньої інформації буде вказаний час "з 14:00 26 листопада 2018 року".

Коротше, буде цікаво побачити остаточну редакцію указу про введення ВС.

PS Щоб двічі не вставати. Депутатам вже пояснили, що відновідно до закону в умовах воєнного стану Верховна Рада працює сесійно? Тобто усі ці 30 діб ВС вони мають засідати в Раді, розглядати законопроекти. Простіше кажучи, виконувати своє завдання з оборони країни.

powered by lun.ua
Коментарі — 8
Борис Троян _ 28.11.2018 11:14
IP: 46.98.87.---
Vovvk Karl:
Версия принятая парламентом не была утверждена на СНБО, что являеся нарушением или преступлением?
Ещё одним подозрением о напёрсточнистве и непродуманности действий.На самом деле отразилось отношение Порошенко и АП к Законам Украины как таковым: их на дух не переносят!
Vovvk Karl _ 27.11.2018 21:28
IP: 35.235.227.---
Версия принятая парламентом не была утверждена на СНБО, что являеся нарушением или преступлением?
Владимир Гальчинский _ 27.11.2018 21:11
IP: 35.235.227.---
Похоже Порошенко забыл географическое расположение областей Украины.
Nikolay Konovalov _ 27.11.2018 17:48
IP: 188.230.34.---
В нащого президента все гібридне, навіть укази. Якби не хитрував. то все можна було б написати коротко, чітко і зрозуміло. Словом який президент – такий і указ! Сумно...
Nikolay Konovalov _ 27.11.2018 17:46
IP: 188.230.34.---
В нащого президента все гібридне, навіть укази. Якби не хитрував. то все можна було б написати коротко, чітко і зрозуміло. Словом який президент – такий і указ! Сумно...
Микола Гайдук _ 27.11.2018 17:38
IP: 109.108.247.---
З усіх цих подій ясно одне-депутати позволили "розвести себе як котят" голосуючи за закон якого мабуть не читав ні один депутат тим більше Указ який формувався усно з трибуни--це вже весь песєц???!!!
Давид Альперович _ 27.11.2018 16:22
IP: 93.72.202.---
1) якби депутати звикли виконувати регламент, то ніяких складнощів би не виникло, а так як барани голосували з голосу незрозуміло про що;
2) як можна вводити воєнний стан з дати (часу), що вже минула?
3) за питанням "коли саме збиралось нове засідання РНБО, на якому ухвалювали рішення вже про 30 діб ВС" логічно випливає питання – коли розглядав профільний комітет ВРУ новий проект Закону?
4) в указі Президента України про введення воєнного стану НЕ НАВЕДЕНО вичерпний перелік конституційних прав і свобод людини і громадянина, які тимчасово обмежуються у зв'язку з введенням воєнного стану із зазначенням строку дії цих обмежень, а також тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень (як вимагає ЗУ Про правовий режим воєнного стану)
5) куди подівся Крим?
Knyaz82 _ 27.11.2018 16:07
IP: 193.19.152.---
"Депутатам вже пояснили, що відновідно до закону в умовах воєнного стану Верховна Рада працює сесійно? Тобто усі ці 30 діб ВС вони мають засідати в Раді, розглядати законопроекти"
Ну взагалі за статтею 82 Конституції України Верховна Рада України працює сесійно. І без воєнного стану. Просто "сесія" і "пленарне засідання" не тотожні поняття.
Уряд реформ392 Aтака Путіна1186 Корупція1287 Україна та Європа1064 тітушки18
ОСТАННІ ЗАПИСИ
Артем Петренко

Шанс вырваться из ловушки бедности. Или почему важно, чтобы у Зеленского получилось

1
Сергій Лямець

Коболев получает $1 млн в месяц. Укрзализныця закупает дизель у олигархов. Так зачем нам независимые набсоветы???

7
Сергій Лямець

Зачем Зеленскому стукачи. Что говорит здравый смысл об инициативе платить 10% за доносы

12
Ігор Луценко

Хто стріляв вночі у Голосієво і до чого тут справи Майдану?

Українська правда

Стати депутатом і залишитись людиною. Чому "Слуга народу" неправа в історії із "тупою вівцею"

Сергій Лямець

ZeVulgaris. 🤡 Андрюха, шо там с Кабмином?

16
Тимофій Бадіков

Залишити неможливо звільнити: чи буде в МОЗ новий очільник?

Євген Бистрицький

ПІДВОДНІ КАМЕНІ 7-ГО КОМІТЕТУ

7
Айдер Муждабаєв

"Русский писатель" Захар Прилепин: самый кассовый из убийц

5
Ігор Попов

Програма дій нового уряду – більше конкретики, а не лозунгів.

25
АВТОРИЗАЦІЯ І ВХІД ДЛЯ АВТОРІВ


УвійтиСкасувати
Ви можете увійти під своїм акаунтом у соціальних мережах:
Facebook   Twitter