7 липня 2020, 16:48

Як виглядає гібридна війна? Кейс "Верещук"

У цій історії прекрасно все. На ній мають вчитися студенти. Бо це кейс про маніпуляцію, медійну безграмотність та елементи гібридної війни.

Отже, що ж відбулося?

Уже багато хто звернув увагу на ефір "Свободи слова" на ICTV, де "слуга народу" Ірина Верещук закидала Порошенку, що той у 2014-му привітав Путіна з Днем Росії.

А за кілька хвилин виявилося, що таку інтерпретацію телефонної розмови двох президентів у 2014-му озвучив прес-секретар Путіна Пєсков. Українська сторона під час розмови висловила протест через російські танки на Донбасі.

Саме 12 червня 2014-го проросійські бойовики вперше застосували російські танки.Але давайте подивимось на історію з Верещук ширше.

Ця розмова в ефірі почалася з запитання "Як реагувати на гібридні загрози". На інформаційні та політичні загрози, які росіяни використовують всередині України. І з якогось диву Верещук почала говорити про Порошенка та його партію, нібито це вони реалізують гібридну загрозу.

Ну не знаю. Багато хто в таких випадках почав би з Медведчука та Шарія, з ОПЗЖ та "консерв" всередині Зе!команди. Але у Верещук виявилися свої "герої".

"Ми між собою не можемо домовитися, чи є Путін ворог? І чи можна його вітати, як пан Порошенко привітав з Днем Росії... Я абсолютно впевнена, це можна перевірити", – почала "скандал з привітанням" Верещук.

За кілька хвилин перевірка встановила, що ось те "Порошенко привітав" – це заява Пєскова. І тут би "слузі народу" вибачитись, помилилася, щось призабула за 6 років, і вже не "абсолютно впевнена". Ну от як у гібридній війні можна бути "абсолютно впевненим" у тому, що заявляють вороги? Ба більше, видавати їхні заяви як факт, в якому "абсолютно впевнена"...

Позиція Верещук непохитна: якщо Пєскова цитують, у тому числі українські медіа, значить так це і було. І це прояв тієї медійної безграмотності, яку і використовують у гібридній війни. Щонайменше.

Бо в цьому випадку може йти мова і про свідому маніпуляцію.

Я не знаю, з ким там Верещук "не може домовитися, чи є Путін ворог". Але ми точно знаємо, хто з українських президентів вітав Путіна зі святом під час війни. І це – Зеленський. Про це у грудні 2019-го повідомила пресслужба українського президента.Верещук не закидає Зеленському реалізацію гібридної загрози за це привітання Путіну. І навіть не згадує це привітання. Лише "поганця" Порошенка. Хіба це не маніпуляція?

Але давайте на хвилинку скористаємося логікою Верещук: ось українські медіа поширили заяву росіянина, ніхто з української сторони цю заяву не спростував, то так воно і є, "абсолютно впевнена".

Давайте з такою логікою прочитаємо кілька заяв росіян про те, що керівник Офісу президента пан Єрмак є російським агентом з псевдонімом "Козир". Про це у травні 2020-го повідомили франківський та львівський сайти, тоді ж цю версію озвучив росіянин в ефірі у Шустера.

Єрмак цього не спростовував. Отже, за логікою Верещук, можна бути "абсолютно впевненим", що Єрмак – агент РФ.

Як-то кажуть: "у розслідувані важливо не вийти на самих себе"...

Був в ефірі ще один цікавий момент. Ведучий поцікавився у Верещук, що робити з каналами Медведчука. Ось, як це звучало:

- В Україні є купа телеканалів, які сповідують російський стиль інформації, і є проросійськими за своїм духом. Що конкретно ваш комітет (парламентський коментіт нацбезпеки) у зв'язку з цим планує робити?

На жаль, на це запитання Верещук не відповіла. Хоча от тут було б цікаво почути її відповідь. Як там "слуга народу" бореться з гібридними загрозами в інформаційному полі?

А давайте подивимось на саму Верещук, щоб зрозуміти відповідь.

Що робити з проросійськими телеканалами? Ходити на них, брати участь в ефірах? Викладати в соцмережі анонси своїх ефірів, ну щоб більше глядачів залучати для проросійських телеканалів? Саме такий метод боротьби з гібридними загрозами демонструє Верещук.

Тут варто нагадати, що у листопаді парламентський комітет нацбезпеки створив робочу групу з протидії гібридним загрозам. Керівник групи – Верещук.

І ось ця керівниця та борчиня з гібридними загрозами:

а) піарить телеканали Медведчука;

б) є шанованим гостем на телеканалах Медведчука;

в) жодним чином не попереджає українців про загрози від російських "гібридів" Медведчука та Шарія, проросійських партій.

І при всьому цьому вона закидає Порошенку, що той привітав Путіна.

То хіба не так виглядає гібридна війна?

powered by lun.ua

"Халва". Як нам обіцяли вакцину

Вам яка "халва" солодша? Просто кілька заголовків новин, що нам обіцяли по вакцині останніми місяцями. І просто факт: на сьогодні 5 українців отримали дві дози вакцини...

Чорти чи янголи? Хто формує команду Зеленського

Очистити команду від засланих козачків. Хоче Зеленський, який з самого початку мав привести до влади команду мрії. То хто в цій Зе-команді янголів може бути чортом? І чомі ці янголи Зеленського все більше схожі на чортів, яких не можуть чи не хочуть позбутися...

Кличко погрожує киянам

Кличко заразився коронавірусом? Чи то він просто, як кажуть, "нюх втратив"? Погрожує киянам зупинити транспорт. З якого такого дива він перекладає відповідальність за натовпи у транспорті на киян? Він майже 7 років – мер, і увесь цей час у громадському транспорті Києва були натовпи...

Порошенко чи "АСАВ"? Хто організував "штурм" Банкової

Вину за "штурм" на Банковій влада одразу поклала на Порошенка. Але "хулаганами з Банкової" назвали інших. Ким же є ті, хто організував "пекельний двіж"? Чому написи "АСАВ" та свастика для них – традиційні атрибути (хоч сватику на будівлі Офісу президента могли домалювати і невідомі провокатори)...

"Мочите этих козлов". СБУ прийде за Ахметовим?

"Мочите этих козлов". Фраза, яка мені найбільше запам'яталася з засідання Ради 9-річної давнини. Тоді ратифікували харківськиі угоди, дозволили російському флоту і надалі залишатися в Криму...

Кума Путіна. Кому варто боятися Оксани Марченко

7 років українців лякають Путіним і кумом Путіна. Тепер з'явилася ще одна страшилка – кума Путіна. Оксана Марченко пішла в політику. Медведчуківські "експерти" на Ютуб каналх переконують, що Марченко буде конкурувати із самим Зеленським...